ES militārā misijā uzraudzīs Lībijas ieroču embargo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministri ir piekrituši izveidot jūras spēku misiju, lai nodrošinātu ieroču embargo ievērošanu kara pārņemtajā Lībijā. Jaunā misija galvenokārt uzraudzīs ieroču transportēšanas ceļus Vidusjūras austrumu daļā. Ievērojot vairāku dalībvalstu iebildumus, gadījumā, ja šādas misijas kuģi palielinās arī imigrantu interesi nokļūt Eiropā, misija noteikti tiks apturēta.

ĪSUMĀ:

  • Lai panāktu Lībijas bruņotā konflikta atrisināšanu, ieviests embargo ieroču piegādēm. 
  • ANO: ieroču embargo tiek pārkāpts.
  • ES valstis vienojās veidot jūras spēku misija, lai uzraudzītu embargo ievērošanu.
  • Jaunā misija varētu iekļaut arī gaisa spējas un sauszemes spēkus.
  • Īpaša uzmanība tiks pievērsta Vidusjūrai.
  • Dažas ES valstis ir skeptiskas, jo operācija pievilina arī bēgļus.
  • Ja jaunu kuģu piesaiste veicinās migrantu interesi, operāciju varētu apturēt.

ES militārā misijā uzraudzīs Lībijas ieroču embargo
00:00 / 03:03
Lejuplādēt

Pagājušās nedēļas nogalē notikušajā Minhenes drošības konferencē vairāku rietumvalstu līderi norādīja uz nepieciešamību pastiprināt starptautiskos centienus Lībijas bruņotā konflikta atrisināšanai. Kā viens no prioritārajiem darbiem ir pamiera ievērošana, bet otrs – savu saistību izpilde un militārā atbalsta sniegšanas pārtraukšana Lībijā karojošajām pusēm.

Tieši uz ieroču embargo neievērošanu norādīja ANO pārstāvji, uzsverot, ka

šis ieroču embargo jau tiek saukts par joku, jo tas tiek pārkāpts gan no jūras, gan gaisa, gan sauszemes.

Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss bija solījis jau šīs nedēļas sākumā apspriesties ar pārējām Eiropas Savienības dalībvalstīm, lai noskaidrotu viņu viedokli par to, kā 27 valstu bloks varētu iesaistīties situācijas risināšanā.

Dalībvalstu ārlietu ministri pirmdien, 17. februārī, ir vienojušies, ka būtu jāizveido jūras spēku misija, lai nodrošinātu ieroču embargo ievērošanu. Kā paziņojis Itālijas ārlietu ministrs Luidži di Maio, jaunā misija iekļaus gan karakuģus, gan gaisa spējas, gan, iespējams, arī sauszemes spēkus. Īpaša uzmanība tiks pievērsta Vidusjūrai, kas spēlē nozīmīgu lomu ieroču piegādēs Lībijai.

Vienlaikus vairākas dalībvalstis pret šādiem ierosinājumiem ir izteikušās visai skeptiski. Piemēram, Austrija savulaik iestājās pret operācijas “Sophia” mandāta pagarināšanu, apgalvojot, ka kuģu piesaistīšana operācijai pievilina arī bēgļus, kuri cer tikt izglābti un nogādāti Eiropas krastos daudz drošākos apstākļos nekā, piemēram, gumijas laivās. Austrijas pozīciju ir atbalstījusi arī pret imigrantiem nelabvēlīgi noskaņotā Ungārija.

Kā bija paziņojis Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels, Austrijas un Ungārijas iebildumu dēļ vienošanos diez vai izdotos panākt. Turklāt Borels asi kritizēja Austriju par to, ka tā draud bloķēt visu jūras operāciju, pat neskatoties uz to, ka pašai nav ne pieejas jūrai, ne savas karaflotes.

Taču gan Itālijas ārlietu ministrs Luidži di Maio, gan viņa austriešu kolēģis Aleksandrs Šallenbergs ir atzinuši, ka operācijai “Sophia” ir pienācis gals un jaunā misija esot pilnīgi kas cits. Šallenbergs atzinis, ka ir visai plaša vienprātība – Eiropas Savienība nevēlas humanitāru misiju, bet gan militāru. Arī tās darbība būs koncentrēta tieši uz Vidusjūras austrumu daļu, kur atrodami aktīvākie ieroču transportēšanas maršruti.

Pēc Borela vārdiem, atjaunotā misija koncentrēsies uz tiem rajoniem, kas atrodas tālu no vietām, kuras cilvēku nelegālie pārvadātāji izmanto migrantu pārvešanai uz Eiropu. No savas puses di Maio piebildis, ka

gadījumā, ja jaunu kuģu piesaiste veicinās migrantu intereses palielināšanos, operācija tiks apturēta.

Kā intervijā izdevumam “Politico” norādījis Eiropas Savienības militārās komitejas vadītājs, itāļu ģenerālis Klaudio Graciano, desmitgadēm ilgās militārās karjeras laikā viņš nav redzējis karu tik tuvu Eiropas robežām. Viņš piebilda, ka militārās operācijas neatjaunošana ieroču embargo ieviešanai nozīmētu to, ka Eiropas Savienība ir cietusi sakāvi pirmajā pārbaudījumā, cenšoties pierādīt savas ģeopolitiskās ambīcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti