ES līderu uzmanības lokā – bēgļu nometnes un labāka robežu aizsardzība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Migrācijas krīze trešdienas vakarā būs Eiropas Savienības (ES) līderu uzmanības centrā. Premjeri un prezidenti sanāk kopā dienu pēc tam, kad ar balsu vairākumu iekšlietu ministri panāca vienošanos par vēl 120 000 bēgļu izvietošanu dažādās dalībvalstīs. Tādēļ valstu vadītāji varēs pievērsties plašākām idejām par to, kā varētu mazināt bēgļu pieplūdumu Eiropā un palīdzēt nometnēm Jordānijā, Libānā un Turcijā.

Jautājumu loks, par kuru šajā samitā būs jāspriež ES dalībvalstu vadītājiem, ir ārkārtīgi plašs. Tā ir gan palīdzība bēgļu nometnēm Sīrijas kaimiņvalstīs, kur akūti trūkst naudas ēdiena iegādei, gan labāka robežu aizsardzība, iespējamā kontrabandistu laivu iznīcināšana un attīstības programmas dažādās valstīs, lai novērstu nabadzību un iespējamo konfliktu izcelšanos. Tāpat dienaskārtībā varētu nonākt arī nesenās Krievijas militārās aktivitātes Sīrijā.

Eiropas Komisijas (EK) pirmais priekšsēdētāja vietnieks Franss Timmermanss pēc otrdienas iekšlietu ministru sanāksmes akcentēja, ka lēmums par bēgļu izvietošanu dažādās dalībvalstīs bija priekšnosacījums, lai tagad varētu spert visus nākamos soļus.

"Nelolojiet ilūzijas. Šīs krīzes risināšana paņems ilgu laiku un daudz pūliņu. Lai atgūtu kontroli pār šo situāciju, mums būs jāsper vairāki soļi dažādās jomās, tostarp ārpolitikā, attīstības sadarbības politikā, robežu aizsardzībā un sadarbībā starp dažādiem dienestiem," teica Timmermanss.

Arī Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība") pēc otrdienas sanāksmes izteica cerību, ka tagad valstu līderi kopā ar EK beidzot varēs ķerties pie migrācijas problēmu saknēm.

"Šodien arī Timmermasa kungs apstiprināja, ka tām iniciatīvām, kas ir vērstas cīņai ar cēloņiem, proti, nopietna ārējās robežas kapacitātes stiprināšana līdz šī gada beigām, - ka būs papildus finansējums tam piešķirts. Viņš arī aicināja dalībvalstis dod vairāk ekspertu, personāla un tehnikas, lai sargātu ārējās robežas. Tāpat runa arī ir par efektīvu atgriešanas mehānisma izveidi, iespējams, arī par "Frontex" mandāta paplašināšanu. Līdz ar to diezgan pārliecinoši izskanēja, ka cīņa ar cēloņiem iegūs arī praktisku rezultātu," teica Kozlovskis.

Viens no sāpīgākajiem jautājumiem ir pienācīga bēgļu reģistrācija Grieķijā un Itālijā. EK uzstāj, ka šajās valstīs būtu jādarbojas bēgļu uzņemšanas centriem, kur visi iebraucēji bez izņēmuma tiktu reģistrēti, noņemot pirkstu nospiedumus. Tad iebraucējiem būtu jāpaliek šajos centros, līdz tiek izskatīti viņi pieteikumi, un vēlāk, iespējams, viņi tiek pārvietoti uz kādu citu Eiropas valsti.

Tomēr Grieķija un Itālija labprātāk ļauj bēgļiem pašiem doties tālāk uz ziemeļiem bez jebkādas reģistrācijas, pēc būtības nodrošinot bēgļu plūsmas sadalīšanos pa dažādām dalībvalstīm.

Tāpat varētu parādīties arī idejas par to, ka būtu nepieciešams izveidot legālās imigrācijas ceļus, lai cilvēki nebūtu spiesti izmantot kontrabandistu pakalpojumus.

Neformālais Eiropas līderu samits tika ar nolūku sasaukts pēc, nevis pirms iekšlietu ministru sanāksmes, jo dalībvalstīm ir ļoti dažādi uzskati par to, kā būtu labāk risināt šo migrācijas krīzi. Tomēr valstu līderiem visi lēmumi ir jāpieņem vienprātīgi, savukārt ministriem pietika vien ar kvalificēto balsu vairākumu. Tādēļ ir sagaidāms, ka šī samita rezultātā nekādi konkrēti lēmumi netiks pieņemti.

Jau vēstīts, ka Eiropas valstu iekšlietu ministri otrdien nolēma izvietot ES dalībvalstīs 120 000 bēgļu no Itālijas, Grieķijas un Ungārijas. Lēmums panākts balsošanā ar kvalificēto vairākumu. Otrdien iekšlietu ministru sanāksmē pret obligātajām bēgļu kvotām balsoja Čehija, Slovākija, Ungārija un Rumānija. Savukārt Somija balsojumā atturējās.

Latvijai tuvākos pāris gados nāksies uzņemt 531 bēgli - mazāk par iepriekš plānotajiem 776 bēgļiem. Tas saistīts ar to, ka bēgļus pieteikušās uzņemt vēl citas valstis.

Tāpat vēstīts par EK priekšsēdētāja Žana Kloda Junkera priekšlikumu ES valstīs papildus uzņemt 120 000 bēgļus, kuri jāsadala pa visām ES valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti