Dienas notikumu apskats

Kims cer uz drīzu tikšanos ar Trampu

Dienas notikumu apskats

Arī Lielbritānijā izmeklē britu kompāniju saiknes ar "Danske Bank" netīrās naudas skandālu

ES līderi vienojas par īpaša «Brexit» samita sasaukšanu

ES līderi vienojas par īpaša «Brexit» samita sasaukšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Neformālā Eiropas Savienības (ES) valstu vadītāju samitā Austrijas pilsētā Zalcburgā īpaša uzmanība ir pievērsta Lielbritānijai. Tās izstāšanās datums no ES tuvojas, tāpēc, lai panāktu “Brexit” vienošanos, ES līderi vienojušies par īpaša samita sasaukšanu novembrī.

Sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības joprojām rit smagi. Lai arī tādos jautājumos, kā sadarbība drošības jomā, kopsaucēji ir atrasti, daudzos citos aspektos vienošanās vēl nav panākta. Un arī šajās dienās Austrijas pilsētā Zalcburgā notikušais samits nav nesis jūtamu progresu.

 

Eiropas valstis joprojām gaida no Londonas skaidru piedāvājumu vairākos būtiskos jautājumos. Svarīgākais no tiem ir robeža starp Īriju un Ziemeļīriju. Lielbritānijas premjere Terēza Meja Zalcburgā vēlreiz apsprieda šo jautājumu ar Īrijas valdības vadītāju Leo Varadkaru. Tomēr nekas skaidrāks tā arī nav kļuvis.

Arī premjers Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība) norāda, ka robežas jautājumam šobrīd ir visgrūtāk atrast risinājumu: “Ir iestrēdzis Ziemeļīrijas robežas jautājums. Un tas ir Lielbritānijas rokās, jo tur tāda īsta piedāvājuma vēl nav. Pārējos jautājumos es ceru uz progresu līdz oktobrim.”

Daudz ko sarežģītāku padara nestabilitāte un konkurence Mejas vadītajā Konservatīvajā partijā. Zināms, ka bijušais ārlietu ministrs Boriss Džonsons labprāt gribētu ieņemt Mejas krēslu. Un viņš pārstāv krietni konservatīvāku politisko spārnu, kas iestājas par saišu saraušanu ar Eiropas Savienību. Tādēļ Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite Zalcburgā norādīja, ka Eiropa vēlētos, lai Mejai būtu spēcīgāks mandāts.

Tomēr kopumā visas puses uzstāj, ka vienošanos vēl ir iespējams panākt. To uzsvēra arī Vācijas kanclere Angela Merkele: “Es ceru, ka mēs spēsim panākt, ka Lielbritānijas aiziešana notiks draudzīgā gaisotnē ar cieņu vienam pret otru. Atsevišķās jomās mums arī turpmāk var būt cieša sadarbība, piemēram, jautājumos par ārējo un iekšējo drošību.”

“Eiropai jāpastāv par savām prasībām. Britu premjerministre Terēza Meja jau izteica vairākus priekšlikumus, un ir panākts zināms progress. Tomēr jāņem vērā, ka “Brexit” vienošanās ir svarīga visam vienotajam Eiropas tirgum,” norādīja Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Eiropas Savienības prezidējošās valsts – Austrijas – kanclers Sebastians Kurcs brīdināja, ka smagā “Brexit” scenārijs, kas varētu īstenoties, nepanākot vienošanos, atstās sekas uz visu Eiropas bloku.

“Ja vienošanās netiks panākta, Eiropai būs grūti, bet Lielbritānijai briesmīgi laiki.

Tas ir iemesls, kādēļ mēs vēlamies panākt kompromisu, jo tas būs labvēlīgs abām pusēm,” sacīja Kurcs.

Tikmēr Maltas premjerministrs Džozefs Muskats paziņojis, ka Eiropas Savienības līderu vidū ir atbalsts vēl viena referenduma organizēšanai par Lielbritānijas dalību Eiropas Savienībā. Šādu pozīciju atbalsta arī Čehijas premjerministrs Andrejs Babišs, jo referendums varētu ātri atrisināt radušās problēmas. Britu valdība gan iebilst pret atkārtotu referendumu.

Noslēdzošajā preses konferencē Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks vairākkārt pauda, ka par visiem svarīgākajiem jautājumiem, kas skar Lielbritānijas izstāšanos no bloka, būtu jāvienojas oktobrī paredzētajā samitā. Tāpat nepieciešams arī saprast, kā izskatīsies turpmākā sadarbība starp Eiropas Savienību un Apvienoto Karalisti.

Ja to izdosies panākt, tad novembrī notiks vēl viena galotņu tikšanās, kuras laikā tiks formāli noslēgts izstāšanās līgums. Un šobrīd izskatās, ka šī sanāksme būs 17. un 18. novembrī. Tādēļ Kučinskim vai kādam, kurš pēc vēlēšanām ieņems viņa vietu, varētu nākties sagaidīt Latvijas simtgadi garā sanāksmē Briselē.

KONTEKSTS:

 “Brexit” vienošanās ir nosacījumu kopums, uz kādiem Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības. To vidū ir jautājumi par tirdzniecību, Lielbritānijā dzīvojošo ES pilsoņu tiesības, kā arī Ziemeļīrijas un Īrijas robežjautājums.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti