Panorāma

Krievijas profesors: opozīcijas darbu padara neiespējamu

Panorāma

PVO apstiprina «Sinopharm» vakcīnu

Aicina ASV izbeigt vakcīnu eksporta aizliegumu

ES līderi skeptiski pret ideju atcelt patentu aizsardzību vakcīnām pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas valstu līderi ir skeptiski noskaņoti pret ASV ideju atcelt patentu aizsardzību vakcīnām pret Covid-19. Pēc sanāksmes Portugāles pilsētā Porto daudzi no viņiem paziņoja, ka īstā problēma slēpjas nevis patentos, bet gan nepietiekamās vakcīnu ražošanas jaudās. Krietni ātrāk uzlabot situāciju varētu vienkārši daloties ar vakcīnu uzkrājumiem.

ES līderi skeptiski pret ideju atcelt patentu aizsardzību vakcīnām pret Covid-19
00:00 / 02:08
Lejuplādēt

Visticamāk, ka lielākie ieguvēji no patentu atcelšanas vakcīnām pret Covid-19 būtu Ķīna un Krievija nevis nabadzīgās Āfrikas valstis vai Indija. Pie tāda secinājuma ir nonākuši daudzi Eiropas Savienības valstu līderi. Diskusijas par šo un citiem ar pandēmiju saistītajiem jautājumiem piektdien, 7. maijā, Porto ilga līdz pat vieniem naktī.

No rīta Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels rezumēja šo sarunu iznākumu: “Mēs neuzskatām, ka īstermiņā tas būtu kāds brīnumlīdzeklis. Bet mēs esam gatavi runāt par šo tematu, tiklīdz tiks piedāvāts kāds konkrēts priekšlikums. Mēs visi piekrītam, ka ir jādara viss iespējamais, lai visur pasaulē palielinātu vakcīnu ražošanu.”

Francijas prezidents Emanuels Makrons žurnālistiem sacīja, ka Eiropa šobrīd ir vienīgais reģions pasaulē, kas lielos apjomos eksportē vakcīnas. Citām valstīm ir nosūtīts apmēram tik pat daudz devu, cik ir izdalītas Eiropas teritorijā.

Turpretī nedz ASV, kas nāca klajā ar ideju par patentu atcelšanu, nedz Lielbritānija ar savām potēm nedalās.

Arī premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) uzskata, ka patentu atcelšana ir strīdīgs jautājums.

“Mums ir interese Latvijā izveidot vakcīnu ražošanu. Mums ir jādomā par nākotni. Ja mēs spētu palīdzēt mūsu farmācijas industrijai ieaugt vakcīnu ražošanā, tad mums būtu ļoti svarīgi, ka patenti, kas Latvijā ir izdomāti, būtu droši pasargāti. Tas, kā vienmēr, kā mēs latvieši sakām, ir koks ar diviem galiem. Bet svarīgāk nekā runāt par patentiem – tā, varbūt, ir tāda teorētiska saruna –, būtu vairāk runāt par dalīšanos ar vakcīnām,” norādīja Kariņš.

Vairāki politiķi piebilst, ka vakcīnu ražošana ir sarežģīts process. Tādēļ rūpnīcas visā pasaulē nevarēs tās ātri piegādāt. Bet Ķīna un Krievija varēs par brīvu sākt izmantot tehnoloģijas, kurās Eiropa un Amerika ir ieguldījušas miljardus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti