ES līderi mudina Lielbritāniju piekāpties sarunās par nākotnes attiecībām

Ceturtdienas, 15. oktobra, vakarā Briselē noslēgusies pirmā Eiropadomes diena, kurā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderu galvenā uzmanība tika pievērsta “Brexit”. Valstu vadītāji aicinājuši Lielbritāniju intensificēt sarunas un spert nepieciešamos soļus, lai vienošanos padarītu iespējamu. Tikmēr Lielbritānija uz valstu līderu nostāju “Brexit” jautājumā reaģējusi ar neslēptu sašutumu.

ES līderi mudina Lielbritāniju piekāpties sarunās par nākotnes attiecībāmRihards Plūme

“Brexit” sarunas jau ilgu laiku gan Eiropas Savienībai, gan Lielbritānijai sagādā galvassāpes, jo kompromiss par abu pušu nākotnes attiecībām joprojām nav panākts, nespējot atrast kopsaucējus vairākos jautājumos. Situācija, kurā sarunas nonākušas, likusi par “Brexit” nopietni spriest arī šonedēļ notiekošajā Eiropadomē.  

Jau pirms sanāksmes tika minēts, ka Eiropas Savienības valstu vadītāji sarunās panākto progresu varētu atzīt par nepietiekamu, un tā arī notika. Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels atzina, ka līdz šim sarunās nav panākts „pietiekams progress”.

Lai gan Lielbritānija kā galīgo termiņu vienošanās panākšanai par abu pušu turpmākajām attiecībām bija noteikusi 15. oktobri, dalībvalstu līderi aicinājuši bloka sarunu delegācijas vadītāju Mišelu Barnjē sarunas „tuvākajās nedēļās” turpināt.

„Mēs esam vienoti un apņēmīgi panākt vienošanos, tomēr ne par katru cenu. Mēs pilnībā uzticamies mūsu sarunvedim un aicinām viņu turpināt sarunas. Savukārt Apvienoto Karalisti mēs aicinām spert nepieciešamos soļus. Mēs intensificēsim mūsu darbu visos līmeņos un strādāsim visos virzienos, tajā skaitā arī pie bezvienošanās scenārija,” sacīja Barnjē.

Lai gan joprojām pastāv lielas domstarpības jautājumos par zvejniecību, vides un sociālajiem standartiem, kā arī par iespējamo konfliktu risināšanu, Barnjē paudis cerību, ka tuvākajās nedēļās būs iespējams vismaz panākt „izredzes uz vienošanos”.

Tikmēr Lielbritānijas sarunu delegācijas vadītājs Deivids Frosts tviterī paziņojis, ka viņš ir vīlies Eiropadomes kopīgajā paziņojumā: „Esmu pārsteigts, ka ES vairs nav apņēmības pilna "intensīvi" strādāt, lai panāktu sadarbību nākotnē. Esmu arī pārsteigts par izteikumiem, ka vienošanās panākšanai visi turpmākie soļi tiek gaidīti no Apvienotās Karalistes. Tā ir neierasta pieeja sarunu vešanai.”

Sagaidāms, ka Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons savu nostāju paudīs piektdien, 16. oktobrī, kad Eiropas Savienības samits būs beidzies.

Samita pēdējā dienā tiks apspriesti jautājumi par ekonomiskās palīdzības sniegšanu laikā, kad valstis cīnās ar koronavīrusa pandēmiju. Jau jūlijā tika pieņemts lēmums ekonomikas atveseļošanai piešķirt 1,8 triljonus eiro, taču šie pasākumi līdz šim tā arī nav stājušies spēkā.

Tāpat tiks spriests par finansiālā spiediena mehānismiem pret dalībvalstīm, kurās tiek pārkāpti tiesiskuma standarti. Eiropas Parlamenta prezidents Davids Sasoli atkārtoti uzsvēra nepieciešamību pārtraukt Eiropas Savienības fondu līdzekļu izmaksu, ja likuma vara ir neefektīva. Pret šādām sankcijām iestājas Polija un Ungārija, kuras abas tiek apsūdzētas likuma varas pārkāpumos.

Valstu vadītāji apspriedīs arī attiecības ar Krieviju saistībā ar opozicionāra Alekseja Navaļnija indēšanu un Turcijas aktivitātes Vidusjūras austrumos.

KONTEKSTS:

Lielbritānija 31. janvārī formāli atstāja ES, taču līdz gada beigām spēkā ir pārejas periods, kura laikā uz britiem joprojām attiecas visi ES noteikumi.

ES un Lielbritānijas tirdzniecības vienošanās būtu jānoslēdz līdz 2020. gada beigām. Ja tas neizdosies, tad abas puses sāks tirgoties uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem, kas paredz vērā ņemamas muitas nodevas daudzām precēm un citus tirdzniecības šķēršļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt