ES institūcijas atkal mēģinās atbrīvoties no birokrātijas sloga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Brisele vēlas atbrīvoties no pārlieku birokrātiskā tēla un padarīt Eiropas likumdošanu labāku un saprotamāku. Tāds mērķis ir šonedēļ Eiropas Komisijas (EK) publicētajiem pasākumiem labākai pārvaldībai.

Galvenais uzsvars ir uz lielāku atklātību dažādu Eiropas noteikumu izstrādes laikā un rūpīgāka to nākotnes seku izvērtēšana. Tomēr patērētāju tiesību un vides aizstāvji ir satraukti, ka šādi tiks aizkavēta arī sabiedrībai nepieciešamo lēmumu pieņemšana.

Pārlieku birokrātiskie Eiropas noteikumi un vēlme regulēt visu līdz pat slavenajam gurķu izmēram ir kļuvuši jau par leģendu. Aptaujas liecina, ka 74% eiropiešu domā, ka Briseles institūcijas rada nevajadzīgus un apgrūtinošus noteikumus. Daudzi Briselē apzinās, ka pamatoti vai nē, bet šāds priekšstats iedzīvotāju acīs Eiropas Savienībai (ES) traucē.

Tādēļ jau pirms kāda laika ir parādījies sauklis, ka Eiropai ir jābūt lielai lielās lietās un mazai mazās lietās. Proti, ES līmenī nebūtu jāmēģina atrisināt katra sīkākā problēma, bet gan jānodarbojas tikai ar svarīgām lietām.

Lai to panāktu, EK ir nolēmusi mainīt veidu, kā tiek izstrādāti noteikumi, šonedēļ paziņoja tās pirmais priekšsēdētāja vietnieks Franss Timmermanss.

"Eiroskeptiķi mani kaitina nevis tādēļ, ka viņiem nav taisnība, bet gan tādēļ, ka reizēm viņiem ir taisnība. Un, ja viņiem ir taisnība, tad mums ir jāatrisina šīs problēmas. Un, ja mazie un vidējie uzņēmēji sūdzas par mūsu darbu, sūdzas, ka mūsu izstrādātie likumi ir pārāk sarežģīti, lai tos varētu īstenot dzīvē, mums tas ir jāmaina," sacīja Timmermanss.

Lai uzlabotu likumu izstrādes procesu, EK nolēma radīt jaunu padomi, kas kārtīgi izvērtēs topošo ieceru potenciālās sekas. Tiks vērtēti ne tikai jaunie, bet arī esošie noteikumi un to efektivitāte. Tāpat arī dažādas ieinteresētās puses varēs izteikt savu viedokli visos likumu izstrādes posmos, sacīja Timmermanss.

"Nozīme ir nevis tam, kā jūs izremontējat savu virtuvi, bet gan tajā pagatavotā ēdiena kvalitātei. Tas noteiks, cik mēs esam bijuši veiksmīgi. Bet ar šo soli mēs nojaucam virtuves sienas un ieliekam logus. Logi būs atvērti un virtuve ar tās pavāriem būs redzama ikvienam. Mēs radam jaunu sabiedrības iesaistes veidu," pauda Timmermanss.

Savukārt 50 nevalstiskās organizācijas jau paziņoja, ka izveido savu tīklu, kas uzraudzīs, ko tad EK darīs jaunās pieejas ietvaros. Patērētāju tiesību aizstāvji, vides un pretkorupcijas advokāti saka, ka jaunā Briseles pieeja var novest pie tā, ka netiek pieņemti sabiedrībai nozīmīgi likumi. Pārāk liela ietekme varētu būt arī uzņēmēju interešu lobijiem, aizmirstot par patērētāju interesēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti