ES iepirkumā uzvar apsardzes kompānija ar sliktu reputāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Cik droši karstajos punktos var justies Eiropas Savienības diplomāti un kā tiek izraudzītas firmas, kas viņus apsargā? Šis jautājums nonācis uzmanības lokā pēc tam, kad atklājušās nepilnības Eiropas Ārējās darbības dienesta konkursā, kurā uzvarējusi apsardzes kompānija ir sliktu reputāciju. Notikušo dienas gaismā cēluši žurnālisti, un izmeklēšanu vēlāk sācis arī Eiropas krāpšanas apkarošanas birojs.

Ziņas par nepilnībām apsardzes firmu izvēlē parādījās interneta portālā „EUobserver”, kura rīcībā bija nonākuši dokumenti. Tie liecināja, ka daudzu miljonu eiro vērtā konkursā par iespēju nodrošināt Eiropas Ārējās darbības dienesta diplomātu aizsardzību no drošības viedokļa ļoti sarežģītās valstīs nākamajos atkal uzvarējusi britu apsardzes kompānija „Page Protective Services” jeb „PPS”, kurai ir apšaubāma reputācija.

Kompānija šos pakalpojumus diplomātiem piedāvājusi jau vairākus iepriekšējos gadus vēl pirms vispār bija tapis Ketrīnas Eštones vadītais Eiropas Savienības ārējās darbības dienests. Jau tad Eiropas Komisija, kuras cilvēki bija sastapušies ar dažādiem nepatīkamiem pārsteigumiem konflikta zonās, rakstīja vēstules firmas vadībai, norādot uz steidzami novēršamajām nepilnībām.

Kompāniju vainoja vairākos būtiskos pārkāpumos. Tā neesot parūpējusies par atbilstošām automašīnām, bruņu vestēm un aizsardzībai domātiem ieročiem. Kā arī pieprasījusi samaksu par apsargiem, kas tobrīd nemaz nav strādājuši, bet atradušies atvaļinājumā. Lai gan solīts no apsardzes firmas atprasīt nepamatoti iztērētos - gandrīz pusmiljonu eiro Eiropas Savienības nodokļu maksātāju naudas - joprojām tas nav izdarīts.

Lai gan kompānija Eiropas Ārējās darbības dienesta izsludinātajā konkursā uzvarēja, dienesta darbinieki pēkšņi mainīja domas. Viņi to atsauca, konkursu pilnībā apturot, un šīs nedēļas sākumā sarīkojot apspriedi par to, ko darīt tālāk.

Žurnālists Endrjū Retmans, kurš uzsāka pētījumu, teic, ka britu kompānijas atgriešanās pakalpojumu piedāvātāju sarakstā, bija ļoti pārsteidzoša un pirmais impulss meklēt tālāk. „Ja es nolīgstu kādu tilta būvniecībai, kas pēc tam sagāžas, es nelūgtu viņu celt otru tiltu. Šajā gadījumā tas skar drošību. Šī kompānija sargā simtiem Eiropas Savienības diplomātu dzīvību ļoti bīstamās vietās, un dokumenti pierāda, ka tā savu darbu nedara labi. Tas, ka šī kompānija tiek nolīgta atkal, man šķiet, rada ļoti lielu risku cilvēkiem,” skaidroja žurnālists.

Par to, kas šobrīd notiek, ir ļoti maz faktu, atzīst ar Endrjū. Zināms, ka Ārējās darbības dienesta eksperti nedēļas sākumā ir tikušies ar visām kompānijām, kuras bija pieteikušās konkursam, arī ar kritizēto britu apsardzes firmu, un lūguši iesniegt jaunus pieteikumus, kurus izvērtēs nākamo mēnešu laikā. Endrjū Retmans norāda, ka visa šī situācija ir dīvaina, taču steigties ar apgalvojumiem, ka noticis, piemēram, kukuļošanas mēģinājums, viņš nevēlas.

„Es patiešām tā negribētu teikt. Taču materiāli, kuri ir nonākuši manā rīcībā, liek uzdot daudz jautājumu par to, kā tiek pieņemti lēmumi un vai tas notiek pareizi. Domāju, ka atbildi uz to būtu jāsniedz Eiropas Parlamenta budžeta komitejai, Eiropas krāpšanas apkarošanas birojam OLAF, kas šobrīd izmeklē šo gadījumu, taču es nevēlētos izteikt nekādus pieņēmumus, kamēr fakti pilnībā nav skaidri,” norāda Retmans.

Arī Eiropas Ārējās darbības dienestā skaidro, ka pagaidām sarunas ir procesā un īpašu pavērsienu nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti