Dienas notikumu apskats

Beļģijas policija: Trešais Briseles lidostas spridzinātājs aizvien ir uz brīvām kājām

Dienas notikumu apskats

Bērnu tiesību aizsardzības vadlīnijās ieteic sadarboties ar britu sociālajiem dienestiem

ES iekšlietu ministru sanāksmes fokusā cīņa ar terorismu

ES iekšlietu ministru sanāksmes fokusā cīņa ar terorismu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Briselē sākusies Eiropas Savienības (ES) iekšlietu ministru ārkārtas sanāksme, kas seko pēc teroraktiem Beļģijā. Sarunu fokusā būs neatliekami darāmie darbi, lai novērstu līdzīgu nelaimju atkārtošanos, kā arī dalībvalstis izvērtēs nepilnības līdzšinējā sadarbībā. 

Sagaidāms gan, ka jaunu lēmumu nebūs, jo tik īsā laikā tas nebūtu arī iespējams, bet būs principiāla vienošanās paziņojuma veidā par vairākām lietām pēc būtības.  Pirmkārt – uz karstām pēdām apvienot nacionālos pūliņus, lai palīdzētu Beļģijai un Francijai izmeklēt teroraktus.

Tāpat paredzēta vienošanās steidzami ieviest dzīvē pasažieru datu reģistra direktīvu, kas paredz to, ka to ceļotāju dati, kas izmanto aviopakalpojumus, būs pieejami drošības iestādēm, un līdz ar to tās varēs izkontrolēt aizdomīgu cilvēku pārvietošanos. Šī direktīva nāk smagi, jo bija daudz bažu par personas datu neaizskaramības principa pārkāpšanu. Dalībvalstis par direktīvu ir vienojušās, vēl savs vārds ir sakāms Eiropas Parlamentam.

Dienas kārtībā būs arī jautājums par dalībvalstu slepeno dienestu sadarbību, kas ir ļoti neērts un strīdīgs jautājums, tā kā vairākas valstis nav ļoti ieinteresētas dalīties ar saviem izlūkošanas datiem, taču kopš Parīzes teroraktiem par to runā arvien vairāk un vairāk. Valstis arī aicinās aktīvāk izmantot vēl janvārī izveidoto Eiropas Pretterorisma centru.

Un sarunās, protams, būs arī jautājumi par robežām un no pasēm ceļošanai brīvo Šengenas zonu. Ministri vēlreiz uzsvērs, ka ir vajadzīga ļoti stingra kontrole uz Eiropas Savienības ārējām robežām, pārbaudot arī Eiropas Savienības pilsoņus, kuri vēlas ienākt Šengenas zonas valstīs. Šengenas zona šajā stāstā ir ļoti trausls punkts, jo dalībvalstis cenšas darīt visu, lai šo robežu slēgšanu atvairītu, cik tālu vien iespējams, vispirms nodrošinot to, ka pamatīga kontrole ir uz ārējām robežām.

Ministri arī varētu aicināt izdot likumu, kas ļauj vieglāk piekļūt elektroniskajiem pierādījumiem, proti, kas uzliktu interneta un telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējiem par pienākumu dalīties ar informāciju par aizdomās turamajiem.

Šādu normu savā „Pretterorisma likumā” ir ieviesusi Francija, taču Eiropas līmenī par to vēl nav runāts.

Šī sanāksme varēja būt pēdējā Beļģijas iekšlietu ministram Janam Jambonam, kurš kopā ar tieslietu ministru Koenu Gēnu bija gatavs atkāpties no amata, taču vismaz pagaidām Beļģijas premjerministrs Šarls Mišels viņus ir atturējis, sakot, ka abiem ministriem ir vēl darbs darāms.

Atkāpšanos abi pieteica pēc tam, kad parādījās vēstis, ka trīs teroristi, kuri uzspridzinājās Briseles lidostā un metro, iepriekš bijuši zināmi policijai.

Turcija paziņojusi, ka viens no aizdomās par Briseles teroraktu sarīkošanu turētajiem vīriešiem Ibrahims el Bakrauī 2015.gadā tika aizturēts Turcijā un deportēts uz Beļģiju kā "ārvalstu teroristu kaujinieks", bet Beļģija ignorējusi šo informāciju. Gēns atzina, ka gan Tieslietu ministrijā, gan sadarbībā ar Turciju pieļautas kļūdas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti