ES: Gruzijas paveiktais ļauj cerēt jau nākamgad uz bezvīzu režīmu ar ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pirmdien Briselē notiks otrā Gruzijas un Eiropas Savienības (ES) asociācijas padomes sēde, kurā tiks diskutēts par Gruzijas sasniegumiem, ieviešot dzīvē asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību. Pagājušajā nedēļā šie jautājumi tika izskatīti arī Eiropas Savienības augstās pārstāves ārlietās Federikas Mogerīni vizītes laikā Gruzijā. Bet tikmēr pašā Gruzijā plašumā vēršas skandāls ap lielāko opozīcijas kanālu ''Rustavi 2'', radot bažas par varas iestāžu mēģinājumiem ierobežot vārda brīvību valstī.

Pagājušās nedēļas sākumā, viesojoties Gruzijā un tiekoties ar šīs valsts līderiem, Eiropas Savienības augstā pārstāve Federika Mogerīni apsprieda Eiropas Savienības un Gruzijas attiecību stratēģiskos jautājumus. Uzmanības centrā bija Gruzijas un Eiropas Savienības asociācijas līguma ieviešanas gaita un nepieciešamība pabeigt vīzu liberalizācijas procesu. Maijā Rīgā notikušajā Austrumu partnerības samitā tika atzīts, ka gan Gruzijai, gan Ukrainai vēl ir nepieciešams paveikt daudzus mājasdarbus, lai bezvīzu režīms stātos spēkā.

Kā pēc pagājušās nedēļas sarunām atzina Gruzijas premjerministrs Iraklijs Garibašvili, tieši vīzu dialoga veiksmīga noslēgšana ir abu pušu turpmākās sadarbības galvenā prioritāte, un Gruzija no savas puses darīšot visu iespējamo, lai izpildītu Eiropas Savienības prasības un pārvarētu esošos izaicinājumus. No savas puses Federika Mogerīni atzinīgi novērtēja Gruzijas jau līdz šim sasniegtos rezultātus:

''Es gribētu izcelt pozitīvos soļus, kas ir sasniegti vīzu liberalizācijas jautājumā. Vēl šajā gadā tiks publicētas Eiropas Komisijas rekomendācijas, kurām sekos Eiropas Savienība Padomes un Eiropas Parlamenta lēmums. Es īpaši uzsveru, ka spertie soļi ir patiesi pozitīvi vērtējami. Es gan nevaru prognozēt to, kādus lēmumus pieņems Eiropas Savienības institūcijas, taču es redzu pozitīvas zīmes turpmākajai darbībai. Manuprāt, tas ir smaga un laba valdības darba, kā arī politiskās gribas rezultāts, kurā lielu lomu spēlējusi ir visa valsts kopumā. Es patiešām ceru, ka tuvākajā nākotnē mēs varēsim jums sniegt oficiālas labas ziņas.''

Par Gruzijas sasniegto progresu šodien tiks spriests arī otrajā Eiropas Savienības un Gruzijas asociācijas padomē, kurā plānots likt pamatus arī jauniem sasniegumiem un jaunām iniciatīvām. Federika

Mogerīni arī iedrošinājusi Gruzijas vadību, ka par spīti daudzajiem izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras ES, Eiropas Savienības attiecības ar savām Austrumu partnerības netiks atstātas novārtā.

Taču ar izaicinājumiem saskaras ne tikai Eiropa, bet arī pati Gruzija, kurā plašumā vēršas skandāls ap ietekmīgo opozīcijas televīzijas kanālu ''Rustavi 2''. Pirms nedaudz vairāk kā nedēļas ar tiesas lēmumu tika uzdots nomainīt pašreizējo televīzijas kanāla vadību ar pagaidu administratoriem, kuri ir pietuvināti tagadējai Gruzijas valdībai. Gan cilvēktiesību aizstāvības grupas, gan rietumvalstis asi kritizējušas šādu vēršanos pret vārda brīvību, vienlaicīgi paužot bažas, ka valdošā „Gruzijas sapņa” partija varētu šādi mēģināt apklusināt opozīciju pirms nākamajā gadā gaidāmajām parlamenta vēlēšanām. Premjerministrs Iraklijs Garibašvili ir noraidījis valdības saistību ar notikumiem ''Rustavi 2'', bet prezidents Georgijs Margvelašvili, kuram ar premjeru ir saspīlētas attiecības, uzrunā tautai atzinis, ka šis skandāls tomēr atstāj negatīvas sekas gan Gruzijas iekšienē, gan nodara ļaunumu Gruzijas tēlam ārvalstīs.

Komentējot iekšpolitisko situāciju Gruzijā un gaidāmo vēlēšanu gaisotni, Federika Mogerīni norādījusi, ka visām iesaistītajām pusēm ir jāievēro miers un savaldība, lai nodrošinātu demokrātisku vēlēšanu procesu.

''Noliekot malā emocijas, ir svarīgs politiskā procesa ietvars – tā ir mediju brīvība, plurālisms, likuma varas cienīšana, tiesu neatkarība. Tāpat visām iesaistītajām pusēm ir jāatturas no dalības procesos, kas nenes labumu visai sabiedrībai. Tieši tās ir Eiropas vērtības, Eiropas principi un Eiropas dienaskārtība. Tas ir pirmais un galvenais jautājums,'' uzsvēra Mogerīni.

Kā norāda Eiropas diplomāti, visticamāk, Gruzija varēs ieviest bezvīzu režīmu ar Eiropas Savienību jau nākamajā gadā. Kā izdevumam ''Georgia Today'' norādījis Latvijas eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins,

Gruzija no visām asociācijas līgumu parakstījušajām valstīm ir sasniegusi vislielāko progresu, gan ieviešot Eiropas Savienības normas, gan īstenojot dažādus projektus valsts iekšienē. Tieši tāpēc ir pamats domāt, ka bezvīzu režīms tiks ieviests nākamgad. Uz šādiem pat rezultātiem gan neesot pamata cerēt ne Ukrainai, ne Turcijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti