ES grib ieviest vienādus sodus par kriminālpārkāpumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 8 mēnešiem.

Kamēr vienā valstī par piesārņotiem ūdeņiem draud cietums, citā - vidēji liela soda nauda.

Kamēr vienā valstī par piesārņotiem ūdeņiem draud cietums, citā - vidēji liela soda nauda. Atšķirīgā likumu bardzība Eiropas Savienības dalībvalstīs rosinājusi Eiropas Komisiju domāt par vienu krimināllikuma politiku visai Eiropas Savienībai kopā. Tā spēkā varētu stāties tuvākajos gados, taču līdz tam Brisele izstrādās kritērijus pārkāpumiem un sodiem. Tikmēr viens no lielākajiem bažu objektiem ir dalībvalstu tiesu kvalitāte un taisnīgi spriedumi.
*
Jau šobrīd Eiropā esot daudz tādu piemēru, kad skaidri redzams, ka vienā valstī var atļauties vairāk kriminālpārkāpumu pārkāpumu, nekā citā citā, sodi ir ļoti atšķirīgi, un pēc Eiropas Komisijas domām, daudzos gadījumos vai nu pārāk mīksti, vai arī pretēji - bargi. Eiropas Komisija tagad rosinājusi tuvākajā laikā izveidot vienotu Eiropas kriminālkodeksu, pēc kura par atsevišķiem pārkāpumiem sods visās valstīs būs vienāds. Turpina par tieslietām atbildīgās komisāres Vivianas Redingas Pārstāvis Metjū Ņūmens.
"Kādā valstī, piemēram, fakts, ka kādam politiķim ir bizness, kurā tiek saņemta valsts nauda, tiek uzskatīts par kriminālpārkāpumu, kādā citā - pavisam ne. Vai arī, piemēram, ja kuģis, kurš pārvadā naftu, un piegādā to Daugavpils pārstrādes rūpnīcai pēkšņi piesārņo Baltijas jūru un Latvijas krastus, vai tas būs kriminālnoziegums, vai vienkārši pārkāpums, par kuru piešķirs soda naudu? Un šāda tankera avārijas gadījumā process var pārcelties uz valsti, kur soda sankcijas ir mazākas. Patlaban dalībvalstīs sodi par vieniem un tiem pašiem pārkāpumiem dalībvalstīs ir ļoti atšķirīgi."

Šie kriminālsodi attieksies uz tiem pārkāpumiem, kam ir pārrobežu raksturs, lielākoties noziegumiem finanšu sfērā, kad ļaunprātīgi apdraudēts tirgus, cilvēku tirdzniecībā, kontrabandā, arī ekoloģija un vide būs viena no jomām, ka Eiropa sola pievērsties stingrāk. Taču, kā norāda Eiropas Komisija, viens no atslēgas punktiem būs pašmāju tiesas, jo tās piespriedīs sodu par nodarījumu, balstoties uz Eiropas Savienības likumiem.
"Tā ir vēl viena joma, kas ir ārkārtīgi svarīga. Mums ir jābūt drošiem, ka izveidojam stipru tiesu sistēmu. Eiropas Komisija patlaban sākusi dalībvalstu tiesnešu apmācības ciklu, lai visi tiesneši būtu vienlīdz izglītoti Eiropas tiesību jautājumos. Taču tāda tiesa, kurai cilvēki var pilnībā uzticēties, ir absolūti nepieciešama, un, mēs saprotam, ka tas prasīs laiku."
Nākamo trīs gadus, konsultējoties ar ekspertiem un Eiropas Komisija izstrādās kritērijus noziegumu statusam un iespējamos soda mērus. Šos priekšlikumus, protams, būs jāapstiprina Eiropas Parlamentam un visu 27 dalībvalstu valdībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti