ES gaida reformas Ungārijā; pirms tām neapstiprinās atveseļošanas plānu

Eiropas Komisija (EK) neapstiprinās Ungārijas septiņus miljardus eiro lielo atveseļošanas plānu, kamēr tā nav veikusi tiesu sistēmas reformu un negarantēs korupcijas lietu izmeklēšanu. Tā vasarā kādā no intervijām sacīja Eiropas Savienības (ES) tieslietu komisārs Didjē Reinderss. Ceturtdien, 30. septembrī, ir gala termiņš Briseles noteiktajām prasībām, lai gan sarunas varētu turpināties arī pēc šī termiņa, ja risinājums atrasts netiks. Vēl šonedēļ Ungārija nosodīja šādu Briseles attieksmi, nodēvējot to par šantāžu.

ES gaida reformas Ungārijā; pirms tām neapstiprinās atveseļošanas plānu
00:00 / 03:54
Lejuplādēt

Kā uzskata ES tieslietu komisārs Didjē Reinderss, Ungārijā pastāv sistēmiskas problēmas ar tiesiskumu, un EK ir gatava izmantot visus demokrātijas aizsardzības instrumentus, tostarp apturēt ES fondu izmantošanu. Vasarā publicētajā EK tiesiskuma ziņojumā tika uzskaitītas nopietnas bažas par tiesiskumu gan Polijā, gan Ungārijā. Komisija norādīja, ka abas valstis grauj plašsaziņas līdzekļu plurālismu un tiesu neatkarību. Tās ir vienīgās divas dalībvalstis, kurās notiek oficiāla ES izmeklēšana par tiesiskuma apdraudēšanu.

ES vēlas arī, lai Polija un Ungārija pievienotos Eiropas Prokuratūrai, citādi bloks nevar būt pārliecināts, ka šajās valstīs tiek nodrošināta pietiekama aizsardzība pret krāpšanu un korupciju. Komisārs vasarā atzina, ka visas iespējas dialogam ar Poliju un Ungāriju ir izsmeltas, un tāpēc komisija vēlas vērsties pret tām.

Ungārijas valdība otrdien apsūdzēja Briseli šantāžā saistībā ES finansējuma piešķiršanu. Ungārijas ārlietu ministrs Pēters Sijārto apsūdz Briseli bloka finansējuma izmantošanā kā šantāžu, lai panāktu politiskas pārmaiņas. Viņaprāt, ES pieeja "ir nepieņemama". Ministrs uzstāja, ka Budapešta nemeklēs kompromisus vietējos tiesību aktos, kas, kā viņš norādīja, ir radīti ģimenes aizsardzībai. Šādi viņš atsaucās uz nesen pieņemto likumu, kas pēc Briseles un citu kritiķu domām, ir vērsts pret LGBT kopienu.

Sijārto paziņoja, ka Briseles šantāža esot nepilnīga, jo vēl nesen reitingu aģentūra "Moody’s" uzlabojusi Ungārijas reitingu, un valstij bijuši milzīgi panākumi obligāciju tirgū. Šī iemesla dēļ Ungārijai esot pietiekami daudz naudas, lai uzsāktu atveseļošanas projektus arī bez ES līdzekļiem.

Kā pirmdien žurnālistiem sacīja EK pārstāve Dana Spinante, nevar pateikt, vai abas puses panāks vienošanos.

"Es vēl nevaru pateikt, vai mēs tuvojamies vienošanās panākšanai vai ne. Viss, ko es varu teikt, ir, ka no Eiropas Komisijas puses mēs esam iesaistīti šajās sarunās un mēs ceram panākt vienošanos ar mūsu partneriem nacionālā līmenī pēc iespējas ātrāk. Bet nevaru pateikt, vai šāda vienošanās tiks panākta līdz septembra beigām," atzina  Spinante.

Komisijas pārstāve neņēmās spriest par to, kas notiks mēneša beigās vai oktobrī. Pagaidām neesot iespējams pateikt, kādi varētu būt teorētiskie scenāriji pēc noteiktā termiņa beigām. 1. oktobrī Budapeštā gaidāma Eiropas Parlamenta deputātu vizīte, kurā ar Ungārijas pusi plānots apspriest likuma varas jautājumus valstī. Līdz novembrim Ungārija ir arī prezidējošā valsts Eiropas Padomes Ministru komitejā, kuras prioritātes ir minoritāšu un ģimeņu aizsardzība.

Ungārijas sarunas ar Briseli notiek laikā, kad valstī joprojām turpinās opozīcijas partiju priekšvēlēšanas. No 4. oktobra līdz 10. oktobrim tiks noorganizēta priekšvēlēšanu otrā kārta premjera amata kandidāta izraudzīšanai. Priekšvēlēšanas ļaus opozīcijas atbalstītājiem izraudzīties vienu kandidātu, kas stāsies pretī premjeram Viktoram Orbānam, un kopīgus kandidātus, kas sacentīsies ar "Fidesz" politiķiem 106 vēlēšanu apgabalos.

Opozīcija, kas gadiem ilgi bijusi sašķelta, tagad izvirzījusi vienotu mērķi – nākamā gada vēlēšanās gāzt no varas Orbānu. Aliansē apvienojušās sešas dažādas opozīcijas partijas, tostarp kreisie, liberālie un bijušie galēji labējie. Opozīcija apsūdz 58 gadus veco Orbānu endēmiskā korupcijā un nosliecē uz autoritārismu. Opozīcija cer, ka jaunā priekšvēlēšanu sistēma būs ceļš uz Orbāna pārstāvētās partijas "Fidesz" sakāvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt