ES cenšas tuvināt virkni bijušo komunisma bloka valstu

Eiropas Savienība (ES) varētu parakstīt asociācijas līgumu ar Ukrainu jau gaidāmajā Austrumu partnerības samitā Lietuvas galvaspilsētā Viļņā. Tā šodien norādīja Eiropas Savienības ārlietu ministri, kuri tikās sanāksmē Briselē. ES un Ukrainas attiecības pēdējā laikā pasliktinājušās bijušās premjerministres Jūlijas Timošenko ieslodzījuma dēļ. ES pārmet Ukrainai izrēķināšanos ar politiskajiem oponentiem. Tajā pašā laikā Eiropas Savienība bažījas, ka atstumta Ukraina var nosliekties Krievijas virzienā.

Eiropas Savienības šobrīd cenšas tuvināt attiecības ar vairākām bijušajām PSRS bloka valstīm, kuru vidū ir arī Ukraina. Rudenī Lietuvas galvaspilsētā Viļņā ir paredzēta Eiropas Savienības un Austrumu partneru sanāksme, kurā, iespējams, varētu parakstīt asociācijas līgumu ar Ukrainu, tā liecina šodien notikušās ārlietu ministru diskusijas Briselē. Taču ministri arī piebilst, ka līdz tam Ukrainai būs jāveic virkne mājas darbu, to vidū - jāizskauž tiesu varas selektīvie procesi.

Lai gan tiešos vārdos nepasaka, Brisele joprojām norāda uz bažām par Ukrainā notiesāto un apcietināto bijušo premjerministri Jūliju Timošenko, kura sliktās veselības dēļ atrodas Harkovas slimnīcā, taču viņas veselības stāvoklis un cietuma apstākļi jau iepriekš ir izraisījuši smagu starptautisku kritiku.

Blakus bažām par cilvēktiesībām Ukrainā, Eiropas Savienības politiķi patur arī prātā faktu, ka šī ir ģeopolitiski un ekonomiski svarīga valsts, kas patlaban atrodas starp divām izvēlēm kā dzirnakmeņiem - vai tuvināties Eiropas Savienībai vai Krievijai. Ukraina no Maskavas ir saņēmusi piedāvājumu iestāties muitas savienībā, kur jau ir Baltkrievija un Kazahstāna. Muitas ūnija paredz, ka valstis nosaka savstarpēji vienotus ievedmuitas tarifus un tirdzniecības noteikumus, kas nebūt nav izdevīgi tirgotājiem no malas. Ukraina apmaiņā pret to saņemtu izdevīgākus gāzes piegādes nosacījumus no Krievijas. Taču Kijeva vilcinās ar atbildi Maskavai.

Brisele lūkojas ne tikai Ukrainas virzienā, bet no Krievijas ietekmes pūlas attālināt vēl virkni bijušo komunisma bloka valstu. Ārlietu ministru diskusijas Briselē atklāj, ka Eiropas Savienība ir gatava drīzumā atvieglot vīzu režīmu virknei Austrumu partnerības valstu - Armēnijai, Azerbaidžānai, Gruzijai un citām, kas arī būs viens no būtiskākajiem jautājumiem Austrumu partnerības samitā Viļņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt