Panorāma

Māca zīmju valodu labākai saziņai

Panorāma

Latvijā palielinās brīvi audzēto vistu skaits

Kas ir Urzula fon der Leiena?

ES augstākā amata pretendente Urzula fon der Leiena. Kas viņa ir?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pirmo reizi vēsturē uz Eiropas Savienības augstāko amatu – Eiropas Komisijas (EK) vadītāja posteni – nominēta sieviete. Tā ir Urzula fon der Leiena, Vācijas aizsardzības ministre. Plašākai auditorijai ārpus Vācijas viņa nav zināma.

Urzula fon der Leiena nāk no politiķu ģimenes. Viņa dzimusi Briselē, kur dzīvojusi un mācījusies līdz 12 gadu vecumam, jo tur strādājis viņas tēvs, kurš vēlāk ilgus gadus bija Lejassaksijas ministru prezidents. Urzula bērnībā kopā ar ģimeni reiz uzstājusies dziedāšanas  šovā televīzijā.

Urzula fon der Leiena studējusi ekonomiku Vācijā, Lielbritānijā, pēc tam pievērsusies medicīnai. Viņa ir pirmā sieviete Vācijā aizsardzības ministra amatā, kur gan nav iztikts bez skandāliem. Ministrei pārmesta dārgu konsultantu nelikumīga algošana un pārāk dārgas militārās tehnikas iepirkšana. 

“Viņa ir ļoti stingra un noteikta sieviete, viņa ir arī pozitīvā ziņā šarmanta, proti, viņa spēj iesaistīt cilvēkus, viņa spēj motivēt cilvēkus darīt savu darbu. Viņai ir izdevusies privātā dzīve – ar septiņiem bērniem, un tai pašā laikā bijusi dažādos amatos,” stāsta Mihaels Gālers, eiroparlamentārietis no Vācijas.

Kā viņas darba stils atšķirsies no pašreizējā EK vadītāja Junkera stila? “Ja es varu pajokot, tad viņa proaktīvi neies pie vīriešiem un tos neskūpstīs, kā Junkers to darīja ar gandrīz visiem,” saka Gāhers.

Zinātāji uzsver, ka Urzula fon der Leiena ir ļoti mierīga un nosvērta politiķe. “Salīdzinot ar visiem iepriekšējiem EK prezidentiem, es pieļauju, ka Leiena ir vairāk informētā par Baltiju. Un tas pats par sevi ir pozitīvi. Es viņu pieskaitītu pie aktīvajiem politiķim, nevis pasīvajiem, kas nozīmē, ka viņa varētu mēģināt arī kaut ko mainīt, vairāk veidot politiskajā ziņā,” saka Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”).

Viņas kandidatūru arī pozitīvi vērtē eiroparlamentāriete Sandra Kalniete (“Jaunā Vienotība”): “Ar Urzulas for der Leienas kandidatūru EK amatam Baltijas valstis noteikti ir ieguvušas. Un arī dzimumu līdzsvars pirmo reizi Eiropas augstākajās institūcijās ir nodrošināts tādā līmenī.”

Lai tiktu apstiprināta par EK prezidenti, par Urzulu fon der Leienu jānobalso pusei no visiem Eiroparlamenta deputātiem – maģiskais skaitlis ir 375, jo divi katalāņu deputāti savus mandātus nav varējuši izņemt. Bet balsojums ir slēgts, un tas nozīmē – visādi vēl var gadīties. Viņa pati to apzinās.

“Mums bija ilga un grūta vēlēšanu kampaņa, bet tagad ir svarīgi parādīt vienotību. Ir ļoti svarīgi veidot mūsu kopīgo aizrautību par mūsu Eiropu, kas ir tik svarīga šajā pasaulē un kurai ir jābūt dzirdamai un redzamai. Tas ir nākamo 14 dienu uzdevums,” pauda Leiena.

Lielākās iebildes pret fon der Leienu ir nevis pret viņu kā personību, bet gan pret procesu, kā dalībvalstis šo kandidāti izvēlējušās, noliekot malā partiju pirms vēlēšanām solītos ''špitzenkandidātus''.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti