Panorāma

Valdība atbalsta priekšrocības vakcinētajiem un Covid-19 izslimojušajiem

Panorāma

Lipmanu ģimenei – 1,9 miljonu eiro sods

ES iesaka atvērt robežas visiem vakcinētajiem

ES atvērs robežas pilnībā vakcinētiem ceļotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis trešdien vienojušās atvērt bloka robežas cilvēkiem, kas varēs apliecināt, ka ir pabeiguši vakcinācijas procesu, izmantojot ES apstiprinātu Covid-19 vakcīnu. Tas ir milzu solis uz priekšu no starptautiskā tūrisma atkarīgajām Eiropas dienvidu valstīm. Taču tas, kuras vakcīnas skaitās derīgas šim nolūkam un kuras ne – tas būs katras pašas dalībvalsts ziņā.

ES atvērs robežas pilnībā vakcinētiem ceļotājiem
00:00 / 03:23
Lejuplādēt

Atvieglos iebraukšanu no valstīm ar zemu saslimstību 

ES vēstnieki ir atbalstījuši rekomendāciju ielaist Eiropā pilnībā vakcinētos trešo valstu pilsoņus. Bet, vai to patiešām darīt – tas ir katras dalībvalsts pašas ziņā. Skaidrs, ka Eiropas dienvidu valstis to steigsies darīt, jo tas veicinās tūristu pieplūdumu. Piemēram, Grieķijā tūrisms pirms pandēmijas veidoja 20% no ekonomikas.

Katra dalībvalsts pati var arī lemt – kura vakcīna tiek uzskatīta par drošu – vai tā gatava ielaist tikai tos, kas vakcinēti ar Eiropas Zāļu aģentūras atzītajām vakcīnām, vai ar visām, ko atzinusi Pasaules veselības organizācija – tai skaitā ar ķīniešu "Sinovax", vai arī der "Sputnik" vakcīna, kas nav starptautiski atzīta.

Dalībvalstij tāpat būs jāspēj tikt galā ar šo trešo valstu vakcinācijas sertifikātu atpazīšanu – piemēram, Latvijas robežsargiem būs jāatpazīst gan amerikāņu, gan citu valstu vakcinācijas pases. Tas var nebūt tik vienkārši.

Pie tam, ar mūsu pašu – Eiropas zaļo digitālo sertifikātu jeb Covid-19 sertifikātu kā daži Eiroparlamentā to iesaka saukt – neiet uz priekšu tik ātri, kā cerēts. ES Padomes trialogs ar Parlamentu vakar vakarā vienošanos nepanāca un turpināsies atkal. Te aizķeršanās ir tajā, ka parlaments prasa plašāku tvērumu – Covid -19 testus visās dalībvalstīs par brīvu un noteikt sertifikāta īpašniekiem brīvu pārvietošanos bez kādiem ierobežojumiem.

Panākta arī vienošanās atvieglot iebraukšanu tūristiem no trešajām valstīm ar ļoti zemu saslimstības līmeni – tas no 50 gadījumiem uz 100 000 tagad tiek pacelts uz 75 gadījumiem. Tātad drošo valstu saraksts būs garāks, un tas būs zināms piektdien. Šobrīd atļautajā sarakstā ir tikai dažas valstis – tostarp Austrālija, Jaunzēlande, Dienvidkoreja, Izraēla.

Ieceļotājiem no šīm valstīm nav jābūt vakcinētiem, bet ir jāuzrāda nesen veikts negatīvs Covid-19 tests.

Lielais jautājums būs par Lielbritāniju – jo ir bažas par vīrusa Indijas variantu, kas ir manīts britu salās. Tāpēc ir zināma vilcināšanās iekļaut Lielbritāniju drošo valstu sarakstā.

Bet, lai spētu reaģēt, situācijai strauji mainoties, vēstnieki  vienojušies par "avārijas bremžu" iespējas iedarbināšanu attiecībā uz kādu valsti vai reģionu – ja tur strauji pasliktinās epidemioloģiskā situācija. 

Plānots, ka ES dalībvalstu ministri jaunos noteikumus apstiprinās piektdien.

Pašreiz aizliegts ieceļot ES nesvarīgu iemeslu dēļ, izņemot no dažām valstīm, kas atzītas par drošām.

Tikmēr Eiropā tiek pakāpeniski atcelti ierobežojumi, kas noteikti cīņā ar pandēmiju, un darbu atsāk uzņēmumi, bāri, restorāni un viesnīcas.

Jaunie noteikumi joprojām liegs iebraukt ES nevakcinētajiem cilvēkiem no vairuma valstu, bet, piemēram, varētu atļaut ieceļošanu no Lielbritānijas, kura sekmīgi īsteno savu vakcinācijas kampaņu.

Grieķija un Portugāle jau atvērušas robežas ceļotājiem

No tūrisma ļoti atkarīgās ES dalībvalstis Portugāle un Grieķija jau ir atvērušas savas robežas ceļotājiem no trešajām valstīm.

Kopš pirmdienas Portugāle atkal uzņem ceļotājus ne tikai no ES dalībvalstīm, bet arī no Lielbritānijas. Viņiem ir jāapliecina, ka ir vakcinējušies, izslimojuši Covid-19 vai jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests.

Tūristu atgriešanās ir laba ziņa Portugāles pašos dienvidos esošajam Algarves reģionam un tā lielākajai pilsētai Faru. Faru lidostas direktors Albertu Mota Boržešs stāstīja, ka tūrisms ir ļoti būtisks vietējai ekonomikai.

“Algarves ekonomika ir ļoti atkarīga no tūrisma. Mēs runājam par reģionu, kurā vairāk nekā 60% darbavietu un ieņēmumu ir tieši vai netieši saistīti ar tūrismu. Tāpēc mēs esam gandarīti, jo atkal uzņemam tūristus no sava galvenā tirgus,” Boržešs sacīja ziņu aģentūrai “Ruptly”.

Tūrisms ir ļoti būtisks arī Grieķijas ekonomikai. Pērn Dienvideiropas valsti apmeklēja tikai 7,4 miljoni ārvalstnieku, kas ir nieks, salīdzinot ar 2019. gadu, kad tur ieradās 34 miljoni tūristu.

Grieķija pagājušajā piektdienā oficiāli atklāja tūrisma sezonu cerībā, ka šogad valstī ieradīsies vairāk ārzemnieku. Arī Grieķijā iebraucējiem jāapliecina, ka viņi ir vai nu pilnībā vakcinēti, atveseļojušies no Covid-19, vai saņēmuši negatīvu Covid-19 testu.

Grieķijas Naksas salā dzīvojošais restorāna īpašnieks Vangelis Karamanis pērno tūrisma sezonu raksturo kā katastrofu, tāpēc viņš cer, ka šovasar viņa restorānam klāsies daudz labāk.

"Viesnīcu rezervācijas un cilvēku interese ļauj domāt, ka šogad būs labāka tūrisma sezona nekā pagājušajā gadā. Es ticu, ka, pateicoties vakcinācijai, cilvēki būs bezrūpīgāki nekā pērn un biznesa lietas noritēs labāk,” vīrietis sacīja ziņu aģentūrai AFP.

Arī Francija ir paziņojusi, ka no 9. jūnija ielaidīs valstī pilnībā vakcinētas personas no trešajām valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti