ES atkārtoti spriedīs par Irākas krīzi; palielina humānās palīdzības apjomu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Francija un Itālijas vēlas, lai Eiropas Savienības (ES) valstu ārlietu ministri sanāktu Briselē uz steidzamu apspriedi par situāciju Irākā. Latvijas ārlietu ministrs arī atbalsta šo nostāju, jo situācija Irākā ir ļoti nopietna. Eiropas Komisija (EK) jau ir paziņojusi, ka piešķir papildu humāno palīdzību septiņu miljonu eiro apjomā, lai palīdzētu Irākas iedzīvotājiem.

Situācija Irākā ir ļoti nopietna - valstī ir gan politiskā, gan militārā, gan humānā krīze. Šonedēļ Irākas prezidents ir izvirzījis jaunu valdības vadītāja kandidātu - bijušo parlamenta priekšsēdētāja vietnieku Haideru al Abadi.

Tomēr līdzšinējais Irākas premjers Nuri al Maliki atsakās pamest amatu un sūta Bagdādes ielās bruņumašīnas.

ES un ASV ir lielā mērā nostājušās jaunā kandidāta pusē, apsveicot viņa izvirzīšanu. Kamēr Bagdādē notiek politiskās cīņas, valsts ziemeļos Irākas un kurdu spēki ar grūtībām cīnās pret tur izveidot Islāma valsti un sunītu ekstrēmistiem.

Tādēļ Francijas un Itālijas ārlietu ministri aicināja ES augsto pārstāvi ārlietās Ketrinu Eštoni sasaukt Eiropas ārlietu ministru sanāksmi. Tam pievienojas arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

„Es domāju, ka mums ir pietiekami daudz nopietnu problēmu gan Gazā, gan Irākā, gan arī faktiski šobrīd Lībijā. Un es personīgi domāju, ka, tāpat kā mēs esam bieži sanākuši par situāciju Ukrainā, arī par šo tematiku ir vērts sanākt un spriest,” atzīst Rinkēvičs.

Kad Eiropas ārlietu ministru sanāksme varētu notikt, otrdienas vakarā vēl nebija skaidrs. To atteicās prognozēt arī Rinkēvičs, vien norādot, ka, spriežot pēc iepriekšējās pieredzes, tā ir iespējama jau šonedēļ. „Jebkurā gadījumā mums ir jābūt gataviem, kā mēs bieži esam to darījuši, lidot 2-3 dienu laikā,” uzsver Rinkēvičs.

Tikmēr ES komisāre Kristalina Georgijeva, kura atbild par humānās palīdzības jautājumiem, jau otrdien paziņoja, ka ES palielina humānās palīdzības apjomu Irākai.

„Konfliktam ir briesmīga ietekme uz civiliedzīvotājiem. Simtiem tūkstošu cilvēku ir spiesti pamest savas mājas, jo ziemeļos notiek karadarbība. Daudziem no šiem cilvēkiem tā jau ir otrā reize, kad viņi ir padarīti par bezpajumtniekiem. Lai palīdzētu viņiem izdzīvot, mēs palielinām humāno palīdzību Irākai par pieciem miljoniem eiro. Līdz ar to kopumā mūsu palīdzība šogad sasniegs 17 miljonus eiro,” atzīmē Georgijeva.

Komisāre Georgijeva arī atgādināja, ka šī nebūt nav vienīgā krīze, kas pašreiz risinās pasaulē. „Pašreiz visasākā krīze ir Irākā. Ja Apvienoto Nāciju Organizācija paaugstinās šīs krīzes līmeni līdz trešajai pakāpei, kas ir augstākais krīzes līmenis, pasaulē vienlaicīgi būs jau četras augstākā līmeņa krīzes. Tās ir Sīrijā, Dienvidsudānā, Centrālāfrikas Republikā un, iespējams, arī Irākā. Tas ir ļoti nopietns atgādinājums, ka mūsu pasaule kļūst trauslāka, nekā jebkad agrāk,” akcentē Georgijeva.

ASV prezidents Baraks Obama nesen izslēdza atkārtotu amerikāņu karaspēka ievešanu Irākā, sakot, ka ilgtermiņā Irākas krīzei nav amerikāņu risinājuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti