ES ārlietu vadītājs Borels: Eiropas robeža nav atvērta

Eiropas Savienības ārlietu vadītājs Žozeps Borels aicinājis migrantus no Turcijas nemēģināt šķērsot Grieķijas robežu, jo tā ir slēgta. 

ES ārlietu vadītājs Borreljs: Eiropas robeža nav atvērtaUldis Ķezberis

  “Nedodieties uz robežu. Robeža nav atvērta. Ja kāds jums saka, ka robeža ir atvērta un jūs varat brīvi doties uz Grieķiju vai Kipru, tad tā nav taisnība. Izvairieties no situācijām, kurās jūs varat nonākt briesmās, izvairieties no krīzes eskalēšanas, nedodieties pie slēgtām durvīm. Un nesakiet cilvēkiem, ka viņi var doties, jo tā nav taisnība,” sacīja Borels.

  Piektdien Horvātijas galvaspilsētā Zagrebā noslēdzās divas dienas ilgusī Eiropas Savienības dalībvalstu ārlietu ministru sanāksme. Eiropas Savienības dalībvalstu ārlietu ministru kopīgajā paziņojumā teikts, ka bloks ir gatavs piešķirt papildu finansējumu humānās palīdzības sniegšanai Turcijā izmitinātajiem migrantiem.

  Tajā pašā laikā Eiropas Savienībai neesot pieņemami, ka Turcija izmanto migrācijas jautājumu, lai izdarītu spiedienu un panāktu savus politiskos mērķus.

  2016. gadā Eiropas Savienība un Turcija noslēdza migrācijas vienošanos. Tā paredzēja, ka Turcija neļaus atstāt valsti nelegālajiem migrantiem un patvēruma meklētājiem, kuri cer nokļūt Eiropas Savienībā. Ankara arī piekrita uzņemt atpakaļ migrantus, kuri caur Turcijas teritoriju jau bija nonākuši Eiropas Savienībā, bet tur saņēmuši negatīvu atbildi uz patvēruma lūgumu. Apmaiņā pret to Brisele piesolīja turkiem finansiālu atbalstu vairāku miljardu eiro apmērā, kā arī pārskatīt gadiem iestrēgušās sarunas par Turcijas uzņemšanu Eiropas Savienībā. Vienošanās nesa rezultātu, jo pēdējos gados ievērojami samazinājās migrantu plūsma uz Eiropas Savienību caur Turciju.

  Taču pirms nedēļas Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans paziņoja, ka Ankara vairs nepildīs vienošanās nosacījumus un atļaus migrantiem doties uz Eiropu. Turcijā atrodas aptuveni 3,6 miljoni bēgļu no kara pārņemtās Sīrijas, bet vēl aptuveni miljons ir sapulcējušies pie Turcijas robežas. Turki apgalvo, ka nevar uzņemt vairāk bēgļu un apsūdz Eiropas Savienību palīdzības nesniegšanā.

  Jau vairākas dienas pie Turcijas robežas ar Grieķiju pulcējas desmitiem tūkstošiem migrantu no Sīrijas, Afganistānas un Āfrikas valstīm cerībā iekļūt Grieķijā. Grieķijas valdība ir atbildējusi ar policijas papildspēkiem uz robežas. Likumsargi izmantojuši arī spēku, lai nepieļautu, ka migranti šķērso robežu. Grieķi apgalvo, ka Turcijas spēki aktīvi palīdzot migrantiem nelikumīgi šķērsot robežu. Savukārt Turcija ir apsūdzējusi Grieķijas robežsargus vismaz četru migrantu nogalināšanā.

  Grieķijas premjerministrs Kirjaks Micotakis konfrontāciju ir nodēvējis par draudu nacionālajai drošībai un lūdzis Eiropas Savienības vadītājus palīdzēt Atēnām, lai nepieļautu, ka atkārtojas 2015. gada migrācijas krīze.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti