Panorāma

Tūkstošiem skolēnu draud pagarinātais mācību gads

Panorāma

Siguldas novadā: Gan cerības par apvienošanās labumiem, gan bažas par palikšanu nomalē

ES apsver sankcijas pret Baltkrieviju

ES apsver sankcijas pret Baltkrieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Notikusī lidmašīnas sagrābšana Eiropas iekšējā lidojuma laikā, lidojot no vienas dalībvalsts uz otru, izraisījusi asu reakciju visā Eiropā. Eiropadomes prezidents Šarls Mišels to nosaucis par starptautisku skandālu, kas apdraudējis civiliedzīvotāju dzīvības un starptautisko drošību, un aicinājis dalībvalstis reaģēt spēcīgi.

Pirmdienas, 24. maija, vakarā Briselē uz Eiropadomi pulcējušies visu Eiropas Savienības (ES)  dalībvalstu līderi. Plāns bija runāt par Krieviju, Covid-19, klimatu, bet notikumi Baltkrievijā tagad nokļuvuši uzmanības centrā.

Pastāv četras iespējas, ko Eiropa var darīt:

1. Sankcijas. Ceturtā sankciju pakete jau ir sagatavota, bet varētu vērsties ne tikai pret indivīdiem, bet arī pret uzņēmumiem un organizācijām. Pret pašu Aleksandru Lukašenko sankcijas jau ir kopš novembra. Tagad ir jautājumus par to, pret kurām organizācijām vai uzņēmumiem sankcijas var pamatoti noteikt tā, lai tās būtu ekonomiski sāpīgas, bet nenāktu par ļaunu vienkāršajiem iedzīvotājiem. Baltkrievija ir viens no lielākiem kālija minerālmēslu piegādātājiem Eiropai. Arī caurļuvalds un tranzīts ir jomas, kas svarīgas.

2. Otra iespējamā rīcība – noteikt aviācijas ierobežojumus, proti, aizliegt lidojumus uz Baltkrieviju no Eiropas un Baltkrievijas gaisa telpas šķērsošanu. Šādu rīcību atbalsta arī Eiropas Komisija – tas atzīts neoficiālā brīfingā. Bet lēmums būs jāpieņem dalībvalstīm. Šādā gadījumā valstīm būs jārisina jautājums par kompensācijām dalībvalstu aviokompānijām.

3. Plašāki ierobežojumi tranzītam caur Baltkrieviju uz ES.

4. Prasīt starptautisku neatkarīgu notikušā izmeklēšanu. Tas varētu prasīt vairākus mēnešus, taču, kā jau izskanējis, notikušo sauca arī par Baltkrievijas valsts veiktu terora aktu.

Šobrīd vismaz liekas, ka dalībvalstis savā nosodījumā Baltkrievijas veiktajai lidmašīnas sagrābšanai ir vienotākas nekā pirms nedēļas, kad nespēja vienoties par kopīgu ārpolitisku paziņojumu Izraēlas un palestīniešu konflikta kontekstā.

Bažas ir par Baltkrievijas sliekšanos Krievijas virzienā. Tāpēc Eiropas Komisija neformālā brīfingā atzina, ka ir sagatavota 3 miljardu eiro liela investīciju un ekonomiskā atbalsta  pakete, kuru var iedaribnāt, ja Baltkrievijai tomēr izdodas izvēlēties demokrātisko ceļu.

KONTEKSTS:

Baltkrievija svētdien piespieda nolaisties Minskā aviokompānijas "Ryanair" reisa lidmašīnu ar 171 pasažieri, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu. Pasažieru lidmašīnu līdz Minskas lidostai pavadīja Baltkrievijas iznīcinātāji. Rīkojumu par lidmašīnas pārtveršanu personīgi devis Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko.

Operācijas mērķis bija aizturēt vienu no pasažieriem: Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba locekli, vienu no opozīcijas medija "Nexta" dibinātājiem, tā bijušo galveno redaktoru Romānu Protaseviču. Lukašenko režīms viņu apsūdz terorismā, par ko viņam draud pat nāvessods.

Baltkrievijas režīma rīcību nosoda gan Baltkrievijas opozīcija, gan rietumvalstu amatpersonas, kas to raksturo kā valsts atbalstītu gaisa pirātismu, pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un rupju starptautisko civilās aviācijas noteikumu pārkāpumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti