ES aizstāvēs Eiropas kompānijas, kas sadarbojas ar Irānu

Eiropas Savienība (ES) turpinās dalību Irānas kodollīgumā un aizstāvēs kompānijas, kas sadarbojas ar oficiālo Teherānu. Par to Bulgārijas galvaspilsētā Sofijā notiekošajā samitā vienojušies bloka dalībvalstu līderi.

Mediji informē, ka ES atbalstīs vienošanos, ja arī oficiālā Teherāna to ievēros. Līderi arī vienojās sākt darbu, lai aizsargātu Eiropas kompānijas, ko var negatīvi ietekmēt ASV lēmums atjaunot pret Irānu noteiktās sankcijas. Vienlaikus valstu un valdību vadītāji pauda bažas par Irānas pieaugošo lomu reģionā, ballistisko raķešu programmu un notikumu attīstību pēc līguma beigu termiņa 2025. gadā.

Bloka dalībvalstis arī cīnīsies pret Vašingtonas  lēmumu noteikt ievedmuitu tēraudam un alumīnijam, taču “nerisināšot sarunas ar ieroci pie galvas”.

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks jau iepriekš kritizēja ASV prezidenta Donalda Trampa “untumaino pašpārliecinātību” un uzdeva retorisku jautājumu - “vai ar tādiem draugiem ir vajadzīgi ienaidnieki”.

KONTEKSTS:

ASV prezidents Donalds Tramps 8.maijā paziņoja, ka ASV izstāsies no 2015.gadā noslēgtā Irānas kodollīguma. 

Pēc Trampa teiktā, Irānas kodollīgums bija "briesmīga, vienpusēja vienošanās", kas balstīta uz meliem. Vienošanās apturēja Irānas kodolprogrammas attīstību apmaiņā pret tai noteikto sankciju atcelšanu.

Šo vienošanos parakstīja septiņas valstis, tajā skaitā ASV, Ķīna, Krievija, Lielbritānija, Francija un Vācija. Šīs valstis aicinājušas Trampu neizstāties no vienošanās, norādot, ka tas būtu zaudējums visiem. Maija vidū ES paziņoja, ka turpinās sadarboties ar Irānu tādā formātā, kādā bija paredzēts kodolvienošanās līgumā.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti