ES aizstāv vakcīnu izsniegšanas kārtību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Komisija (EK) aizstāv savu pieeju Covid-19 vakcīnu izsniegšanai pēc tam, kad vairākas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis sūdzējās par pošu nevienlīdzīgu sadali. ES vakcinācija pret Covid-19 līdz šim ir noritējusi lēnāk nekā citās valstīs. Tas lielā mērā bijis saistīts ar vakcīnu ražotāju nespēju piegādāt solīto pošu devu daudzumu. 

ES aizstāv vakcīnu izsniegšanas kārtību
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Sešas ES dalībvalstis – Austrija, Čehija, Bulgārija, Slovēnija, Horvātija un Latvija – šonedēļ kopīgā vēstulē vērsās pie EK prezidentes Urzulas fon der Leienas un ES Padomes prezidenta Šarla Mišela, aicinot sarīkot sarunas par Covid-19 vakcīnu sadali, jo pašreizējā kārtība vairojot nevienlīdzību sarp dalībvalstīm.

Saskaņā ar ES vakcinācijas stratēģiju dalībvalstis piekļuvi apstiprinātajām vakcīnām iegūst vienlaicīgi un katrai piešķirtais daudzums ir proporcionāls tās iedzīvotāju skaitam. EK slēdz līgumus ar farmācijas uzņēmumiem dalībvalstu vārdā, un tās var izvēlēties, cik daudz vakcīnu devu iepirkt.

Dalībvalstu vēstulē apgalvots, ka vakcīnu ražotāju piegādes neesot balstītas uz vienlīdzības principa. Tāpēc pašreizējā vakcīnu sadales sistēma novedīšot pie tā, ka dažas dalībvalstis pāris nedēļu laikā spēšot panākt kolektīvo imunitāti pret bīstamo koronavīrusu, kamēr citas tālu atpaliks.

Savukārt Austrijas kanclers Sebastiāns Kurcs paziņojis, ka atsevišķas ES dalībvalstis it kā esot slepeni vienojušās ar vakcīnu ražotājiem, lai varētu saņemt vairāk potes. Kurcs apgalvo, ka Nīderlandei un Dānijai esot piekļuve ievērojami lielākam vakcīnu devu skaitam, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, nekā tādām dalībvalstīm kā Bulgārija vai Horvātija.

Nīderlande noraida Kurca izteikumus, ka tā iepirkusi papildu vakcīnu devas ārpus ES kopīgā iepirkuma. Nīderlande vakcīnas saņemot caur ES sadales mehānismu, taču izmanto tā ietvaros pieļauto rīcības brīvību. Ja kāda valsts atsakās no tai atvēlēto dozu daudzuma, tad tās kļūst pieejamas citām dalībvalstīm, ko arī izmantojusi Nīderlande.

EK vakar vakarā izplatītajā atbildē uz sešu dalībvalstu vēstuli norādīts, ka vakcīnu devas tiek sadalītas proporcionāli katras valsts iedzīvotāju skaitam un, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju.

Savukārt dalībvalstis pašas var izlemt, cik daudz pošu saņemt. Šāda kārtība ļaujot valstīm, kurās ir plašāka Covid-19 izplatība, iegūt lielāku skaitu vakcīnu devu, ja kāda cita valsts ir atteikusies no sev proporcionāli piešķirtajām potēm.

EK uzsver, ka par šādu kārtību vienojās dalībvalstis, tāpēc tām arī pašām būtu jālemj par izmaiņām. 25. un 26.martā Briselē notiks ES dalībvalstu vadītāju samits, kurā varētu runāt arī par vakcīnu izplatīšanas jautājumu.

EK viceprezidents Franss Timmermanss vakar atzina, ka ES ir pieļāvusi kļūdas, izstrādājot Covid-19 vakcinācijas stratēģiju.

EK no vairākiem ražotājiem ir pasūtījusi kopumā 1,4 miljardus vakcīnu devas, ar ko pietiktu, lai savakcinētu visus 450 miljonus ES iedzīvotājus. Tomēr līdz šim ES ir saņēmusi niecīgu daļu no pasūtītajām vakcīnām.

Līdz vakardienai ES un Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstīs bija injicētas 46,3 miljoni Covid-19 vakcīnu devas, vēsta Eiropas Slimību novēršanas un kontroles centrs. Tikmēr ASV jau ir injicēti vairāk nekā 100 miljoni dozu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti