Dienas notikumu apskats

JKP iebildīs pret Kučinska iecelšanu par Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju

Dienas notikumu apskats

Latvijas 2019. gada budžeta projektu EK atzīst par pārsvarā atbilstošu

ES komisārs aicina Ungārijas premjeru skaidrot lēmumu par patvēruma piešķiršanu Gruevskim

ES aicina Orbānu skaidrot patvēruma piešķiršanu Maķedonijas bijušajam premjeram Gruevskim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Savienības paplašināšanās komisārs Johaness Hāns aicinājis Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu paskaidrot, kāpēc Budapešta piešķīrusi patvērumu Maķedonijas ekspremjeram Nikolam Gruevskim. Viņam savā valstī piespriests divu gadu ilgs cietumsods par korupciju, un varasiestādes pieprasījušas tiesai izdot arī starptautisko aizturēšanas orderi.

Hāns aicinājis Ungārijas vadītāju sniegt plašāku paskaidrojumu gadījumā, ja apstiprināsies informācija par to, ka Budapešta ir piešķīrusi patvērumu Maķedonijas ekspremjeram Nikolam Gruevskim. Par to Hāns paziņoja sociālajā tīklā "Twitter".

Komisārs arī pauda izbrīnu par to, ka Ungārija varētu neuzskatīt Maķedoniju par drošu valsti, bet tajā pašā laikā atbalsta tās centienus pievienoties Eiropas Savienībai. Arī Maķedonijas raidorganizācija "Telma TV" norādījusi, ka Skopjes sagatavotajā lūgumā par Gruevska izdošanu ir uzsvērts, ka tā ir droša valsts.

Savukārt Ungārija nav oficiāli sniegusi plašākus komentārus vai apstiprinājusi faktu, ka patvērums bijušajam Maķedonijas līderim piešķirts.

Šo klusumu kliedē vietējais Ungārijas laikraksts „Magyar Idok”. Tas raksta, ka Budapešta ir piešķīrusi patvērumu Gruevskim, jo pastāv risks, ka pret viņu dzimtenē uzsākta politiskā vajāšana. Par to savā "Facebook" kontā paziņojis arī Gruevskis. Savā patvēruma pieprasījumā Gruevskis arī norādījis, ka viņam tikuši izteikti draudi dzīvībai.

Gruevskis maijā tika notiesāts par varas ļaunprātīgu izmantošanu pret Iekšlietu ministriju, lai tiktu iegādāta 600 tūkstošus eiro vērta luksusa automašīna, kuru viņš izmantojis arī privātām vajadzībām.

Lai arī viņš tiesas lēmumu pārsūdzēja, apelācijas tiesa 9. novembrī spēkā atstāja iepriekš piespriesto sodu – divus gadus cietumā.

Tam sekoja arī Maķedonijas parlamenta balsojums, kurā lēma par mandāta atņemšanu, taču tam pietrūka vajadzīgo balsu. Taču tas nenozīmēja, ka soda izciešana nestājās spēkā, un Gruevskim pagājušajā nedēļā pirmdienā vajadzēja ierasties cietumā. Tā kā viņš neieradās, tad tika izsludināts meklēšanā.

Pēc lēmuma paziņošanas Gruevskis jau bija paspējis izbraukt no valsts, vispirms aizbēgot uz Albāniju, no kuras savukārt tālāk diplomātiskajā automašīnā devies uz Melnkalni, līdz nonācis Ungārijā. Šo informāciju apstiprinājušas abu valstu drošības iestādes.

Visbeidzot pirms trīs dienām parādījusies pirmā informācija par to, ka Gruevskim, iespējams, esot piešķirts patvērums Ungārijā.

Jāņem vērā, ka Maķedonijas ekspremjera Gruevska vārds figurē trīs citās lietās gan saistībā ar korupciju, gan telefonsarunu nelikumīgu noklausīšanos, kamēr viņš atradies valdības vadītajā amatā.

Tomēr politikas komentētāji norāda, ka Ungārijas labvēlībā lielu lomu spēlē tieši labās personiskās attiecības ar Viktoru Orbānu. Par to liecina arī līdzīgu uzskatu paušana saistībā ar miljardieri Sorosu, arī Orbāna atbalsta paušana Gruevskim pērn Maķedonijas pašvaldības vēlēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti