Erdogans puča mēģinājuma gadadienā draud «nocirst galvu nodevējiem»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ar emocionālām uzrunām un tūkstošiem cilvēku ielās Turcijā ir aizvadīta gadskārta kopš neveiksmīgā puča mēģinājuma. Prezidents Redžeps Tajips Erdogans īpaši uzrunāja parlamentu un pie Bosfora tilta sanākušo tautu. Savā uzrunā viņš draudēja nocirst galvu nodevējiem un tādējādi atgriezās pie nāvessoda tēmas, pret ko stingri iestājas Eiropas Savienība (ES).

Erdogans puča mēģinājuma gadadienā draud «nocirst galvu nodevējiem»
00:00 / 02:59
Lejuplādēt
Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans uzrunāja simtiem tūkstošu atbalstītāju, kuri bija sapulcējušies pie Bosfora tilta. Tā bija viena no galvenajām vardarbības vietām, kur pirms gada satikās pučam gatavie karavīri un civiliedzīvotāji, cenšoties to pārtraukt.

Turcijas prezidents teica emocionālu uzrunu, kurā pateicās visiem, kuri apturējuši puču un sacīja, ka šādi ir maksāta cena, taču cenas nav neatkarībai un nākotnei, kas iegūta apmaiņā pret šo upuri.

Savā uzrunā Erdogans bija arī skarbs, draudot "nocirst galvu nodevējiem", un pūlis atbildēja ar saucieniem, ka Turcijā vajadzētu atjaunot nāvessodu.

Turcija jau vairāk nekā desmit gadus no tā ir atteikusies, lai varētu tuvoties ES, taču par iespējamu nāvessoda atjaunošanu Erdogans kopš puča mēģinājuma ir izteicies jau vairākkārt. Arī tagad viņš solīja parakstīt jebkādu parlamenta pieņemtu likumu par nāvessoda atjaunošanu. Tiesa, tas būtu pretrunā ar ES uzskatiem, un ārkārtīgi sarežģītu abu pušu attiecības.

Aizvadītā gada notikumos bojā gāja 260, bet ievainojumus guva vairāk nekā divi tūkstoši cilvēku.

 

Pēc puča mēģinājuma ES izteica atbalstu Erdoganam, bet Erdogana valdība sāka pamatīgu apvērsuma rīkošanā iespējami iesaistīto vajāšanu un sodīšanu. Gada laikā no amatiem ir atcelti vairāk nekā 150 000 valsts iestāžu darbinieku. Viņu vidū arī akadēmiķi, tiesneši, policisti, militārpersonas un citi, vismaz 50 000 ir apcietināti.

Un šī „tīrīšana”, kā to nodēvējis pats Erdogans, joprojām turpinās. Vēl piektdien, tikai dienu pirms gadskārtas, paziņoja par vairāk nekā 7000 policistu, karavīru un ierēdņu atlaišanu.

Pret šo cilvēku masveida atlaišanu un apcietināšanu iebilst opozīcijas partijas, ka boikotēja gadadienas atceres pasākumus, kā arī cilvēktiesību aizstāvju organizācijas, norādot, ka uz visa notikušā rēķina ir apdraudēta arī brīva prese. Kā vēsta raidorganizācija BBC, patlaban apcietinājumā atrodas vismaz 130 žurnālistu.

Taču Erdogans, atbildot uz opozīcijas teikto, ka valdība iepriekš zinājusi par apvērsuma rīkošanu un izmantojusi to savā labā kā "kontrolētu" puču, sacījis: "Tas ir apkaunojums, tas ir amorāli. Tā ir necieņa, tas ir apvainojums mūsu tautai.”

Erdogans arī sacīja, ka aizdomās turētajiem, kurus tiesā par līdzdalību neveiksmīgajā pučā, būtu jāvalkā uniforma līdzīgi kā oranžā cietumnieka uniformā ģērbtajiem Gvantanamo ieslodzītajiem.

Aizvadītajā nedēļā izcēlās skandāls, kad viens aizdomās turētais ieradās tiesā, uzvilcis T kreklu, uz kura lieliem burtiem angļu valodā bija rakstīts "hero" jeb „varonis”.

Bosfora tilts Stambulā tagad ir nosaukts par "15. jūlija mocekļu tiltu" un pie tā atklāts piemineklis bojā gājušajiem un cietušajiem. Bet 15. jūlijs turpmāk būs nacionāla mēroga svētku diena, ko dēvēs par "Demokrātijas un nacionālās vienotības dienu".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti