Labrīt

Cik aktīvi bijuši pilsētu mēri Pierīgas apkārtnē

Labrīt

ES panākta vienošanās par viesabonēšanas atcelšanu un cenu griestiem

ERASMUS jau 30 gadu; ik gadu programmā piedalās ap 300 000 jauniešu

ERASMUS jau 30 gadu; ik gadu programmā piedalās ap 300 000 jauniešu

30 gadu jubileju šogad svin starptautiskā jauniešu apmaiņas programma ''ERASMUS+'', kas aizvadīto gadu laikā paplašinājusies gan ģeogrāfiski, gan saturiski.

Pirms trīs dekādēm jauniešiem tika piedāvāta stipendija un studijas kādā no 11 Eiropas valstīm, taču pašlaik programma aptver jau 30 valstis un piedāvā ne vien studijas, bet arī stipendijas prakses vietai citur Eiropā un brīvprātīgo darbu.

Kā norādīja Eiropas Komisijas Izglītības komisārs, 2015.gadā bijis rekords, kad kādu no ERASMUS programmām izmantojuši gandrīz 700 000 jaunu cilvēku.

Līdera pozīcijas aizvien saglabā Francija, Vācija un Spānija, kuru studenti ERASMUS iespējas izmanto visaktīvāk.

Latvijā aptuveni 3000 studentu ik gadu dodas studēt vai strādāt praksē kādā citā valstī.

''ERASMUS+'' jeb jauniešu mobilitātes programma darbu sāka 1987.gadā un piedāvāja pusgadu vai gadu studēt kādā no 11 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. Šogad programma svin apaļu 30 gadu jubileju, un tā tagad apvieno 33 valstis. Eiropas Komisijas Izglītības, kultūras, jaunatnes un sporta komisārs Tibors Navračičs medijiem norādīja, ''ERASMUS+'' pašlaik ir populārākais jaunatnes projekts Eiropā, kura mērķis ir ne vien veicināt mobilitāti un uzlabot izglītības kvalitāti, bet rūpēties arī par integrāciju.

''''ERASMUS+'' tagad aptver 33 valstis. Tas nozīmē, ka tas ir plašāks, nekā ES. Mums ir arī dažādas tiešsaistes iespējas internetā, kas nodrošina virtuālo mobilitāti un ļauj veicināt augstskolu sadarbību arī ar interneta palīdzību," saka Navračičs. "Programma ir ļoti kompleksa un populāra. Jaunākie dati to apstiprina. Mēs vēlamies, lai laika posmā no 2014. līdz 2020.gadam ''ERASMUS+'' programmas būtu izmantojuši četri miljoni cilvēku, un skaitļi rāda, ka mēs varam sasniegt šo mērķi," pauda komisārs.

Par to, ka programma kļūst arvien populārāka, liecina arī skaitļi. Rekords bijis 2015.gadā, kad ERASMUS izmantojuši gandrīz 700 000 jaunu cilvēku.

Vidēji katru gadu kādu no projektiem izmanto ap 300 000 personu.

Programmai ir arī vairāki ieguvumi. Par tiem plašāk preses konferencē stāstīja jaunieši no dažādām Eiropas valstīm, un kā biežākās ERASMUS priekšrocības minētas iespēja apgūt vēl kādu valodu, iepazīt citu kultūru un stiprināt sevis kā eiropieša identitāti. Lūk, fragments no video rullīša, kurā par savu pieredzi stāsta kāds students no Itālijas.

"Mans vārds ir Paolo. Esmu itālis un esmu 21 gadu vecs. Es studēju politikas zinātni Berlīnes Brīvajā universitātē, bet pašlaik esmu ERASMUS apmaiņas programmā Francijā. Galvenais iemels, kādēļ es pieteicos apmaiņas studijām, bija vēlme uzlabot franču valodas zināšanas, kas palīdzēs manā turpmākā karjerā. Apmaiņas programma man palīdzēja saprast, ko vēlos darīt pēc studijām, un man bija iespēja iepazīt cilvēkus no citām kultūrām," klāsta Paolo.

Šādas atsauksmes Valsts izglītības attīstības aģentūra saņem arī no Latvijas studentiem. Mācību gada laikā aptuveni 3000 studentu izmanto studiju vai prakses iespējas citviet Eiropā.

"Latvieši ir centīgi izmantotāji ''ERASMUS+'' studiju un arī prakses programmās," norāda aģentūras ES izglītības programmu departamenta direktore Ennata Kivriņa. "Tās valstis, kas ir vairāk pievilcīgas mācībām, ir Vācija, Spānija un Lietuva. Tie, kas ir bijuši ''ERASMUS+'' praksē vai mācībās, tie studenti, kas pabeidz un absolvē, ir bezdarba līmenis zemāks, tātad var ātrāk un veiksmīgāk atrast darbu," pauž Kivriņa.

''ERASMUS+'' pēdējo gadu laikā kļuvis plašāks ne vien ģeogrāfiski, bet arī saturiski. Bez studiju stipendijas tagad pieejamas arī stipendijas praksei kādā citā Eiropas valstī un ir iespēja doties brīvprātīgajā darbā. Latvijā plašāks programmas jubilejai veltīts pasākums norisināsies 7.februārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti