Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Izdevniecība «Neputns» laidusi klajā Tomasa Pārupa grāmatu par mākslinieci Sarmīti Māliņu

Zoom intervija ar Juriju Perevoščikovu

Epidemiologs: Lai gan Lietuvā un Igaunijā Covid-19 gadījumu skaits pieaug, slimība ir izsekojama

Lai gan tādās kaimiņvalstīs kā Igaunija un Lietuva vērojams Covid-19 jaunatklāto gadījumu skaita pieaugums, tomēr situācija tiek uzskatīta par kontrolējamu, jo infekciju lielākoties izdodas izsekot, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Igaunijā un Lietuvā brīvdienās kļuva zināms par Covid-19 infekcijas gadījumu skaita pieaugumu. Neraugoties uz to, situācija pagājušajā nedēļā abās valstīs bija apmierinoša, vērtēja Perevoščikovs.

Viņš skaidroja, ka lielākā daļa – vairāk nekā 80% – no jaunatklātajiem gadījumiem bija izsekota. Arī pozitīvo paraugu īpatsvars no kopējā testu skaita ir mazāks par 1%.

Perevoščikovs paskaidroja, ka pozitīvu testu apjoms no kopējā veikto testu skaita ir viens no rādītājiem, uz ko lūkojas epidemiologi. Kritiskais līmenis ir 3% un vairāk.

“Ja trīs no simts ir pozitīvi, tas jau liecina par to, ka slimība nekontrolēti izplatās sabiedrībā,” norādīja epidemiologs.

Šāds rādītājs – 3% – pārsniegts vairāk nekā desmit Eiropas valstīs: Austrijā, Bulgārijā, Čehijā, Francijā, Ungārijā, Nīderlandē, Rumānijā, Slovēnijā, Slovākijā un Spānijā. Savukārt Latvijā šis rādītājs ir 0,3%.

Kopumā situācija ar infekcijas izplatību pasaulē pasliktinās, arī Eiropā jaunatklāto gadījumu skaita pieaugums turpinās jau 60 dienas. Tiesa, pieaugums nav vienmērīgs, piemēram, milzīga atšķirība ir starp Spāniju un Latviju, norādīja Perevoščikovs.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Septembrī Latvijas noteikto "pašizolācijas valstu sarakstā" nonāca arī kaimiņvalstis Igaunija un Lietuva. Tiesa, pašizolācijas prasības izņēmums noteikts attiecībā uz robežpilsētu Valkas un Valgas iedzīvotājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti