EP ziņojumā par ASV spiegošanu neaicinās dot patvērumu Snoudenam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Eiropas Parlaments (EP), kas gatavojas atbalstīt ziņojumu par Amerikas spiegošanu Eiropā, no šī dokumenta ir izsvītrojis aicinājumu pasargāt bijušo ASV izlūkdienesta darbinieku Edvardu Snoudenu un piešķirt viņam patvērumu. Iepriekš Snoudens lūdzis patvērumu vairākās Eiropas valstīs, tomēr pagaidām vēl nav saņēmis pozitīvu atbildi. Pašreiz viņš uzturas Krievijā, kas viņam ir sniegusi pagaidu patvērumu.

Sākotnējā ideja iekļaut aicinājumu pasargāt bijušo Amerikas izlūkdienesta darbinieku Edvardu Snoudenu no vajāšanas ir pazudusi no Eiropas Parlamenta ziņojuma. Lai gan šis dokuments nav saistošs un tikai apkopo parlamentāriešu izmeklēšanas rezultātus, baumo, ka Amerikas diplomāti ir izdarījuši spiedienu uz Eiropas Parlamentu, lai izsvītrotu frāzi par Snoudenu.

Pret šī paragrāfa iekļaušanu iestājās arī eiroparlamentārietis no Lielbritānijas Timotijs Kirkhops. „Snoudena kungs pašreiz atrodas ārpus Eiropas Savienības. Viņš ir Krievijā. Pret viņu Amerikas Savienotajās Valstīs ir izvirzītas apsūdzības, uz kurām kādā brīdī būs jāatbild. Es tiešam nedomāju, ka Eiropas Savienībai būtu jāuzņemas vēl kāda atbildība par Snoudena kungu. Un tas ir stingrs parlamenta lēmums,” sacīja Kirkhops.

Sākotnēji bija paredzēts, ka Snoudens piedalīsies videokonferencē ar parlamentāriešiem vai vismaz ierakstīs video uzrunu, lai atbildētu uz Pilsoņu brīvības komitejas deputātu iepriekš uzdotajiem jautājumiem. Tomēr pēc garām diskusijām Snoudens sniedza 12 lappušu garu rakstisku atbildi. Tajā viņš norāda, ka ir lūdzis vairākas Eiropas valstis sniegt viņam patvērumu. Bet pozitīvas atbildes līdz šim vēl neesot saņemtas.

Snoudens arī apzinoties, ka tas prasītu ļoti lielu politisko drosmi no valsts, kas piekristu sniegt viņam patvērumu.

Eiropas Parlamenta deputāts no Zaļo grupas Jans Filips Albrehts uzskata, ka Eiropai būtu jāpasargā Snoudens no kriminālvajāšanas. Bet divas lielākās parlamenta grupas - Eiropas Tautas partija un sociāldemorkārti - baidās no amerikāņu reakcijas.

Tādēļ Albrehts sola vēlreiz nākt klajā ar priekšlikumu par Snoudena aizsardzību pirms galīgā balsojuma Parlamentā. „Es domāju, ka mums nebūtu pret viņu jāizturas kā pret noziedznieku, jo viņš ir sniedzis informāciju, kas ir tik būtiska gan Eiropas Savienībai, gan tās dalībvalstīm. Mums bija jāpasaka, ka viņš ir svarīgs liecinieks, kuru pasargā liecinieku aizsardzības programma, un jāatved uz parlamentu, līdzīgi kā lieciniekus ved uz tiesu,” norādīja Albrehts.

Jau ziņots, ka 30 gadus vecais Snoudens pašreiz atrodas Krievijā, kas ir piešķīrusi viņam pagaidu patvērumu uz gadu. Tas nozīmē, ka patvēruma termiņš beigsies 31.jūlijā. ASV vēlas viņa izdošanu, lai tiesātu par slepenās informācijas nopludināšanu. Par to Snoudenam var draudēt līdz pat 30 gadiem cietumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti