EP vēlēšanās Lielbritānijā liegtas tiesības balsot tūkstošiem citu ES dalībvalstu pilsoņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Savienībā (ES) ceturtdien turpinās balsošana Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās. Šodien tās notiek Nīderlandē un arī Lielbritānijā. Tā kā vēlēšanas Apvienotajā Karalistē tika sarīkotas ļoti īsā laikā, daudziem vēlētājiem nācies saskarties ar problēmām. Tā, piemēram, tiesības balsot ir liegtas tūkstošiem cilvēku - citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņu.

EP vēlēšanās Lielbritānijā liegtas iespējas balost tūkstošiem citu ES dalībvalstu pilsoņiem
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

Eiropas Parlamenta vēlēšanas Lielbritānijā nebija ne gaidītas, ne plānotas, taču nepieciešamība tās sarīkot radās pēc tam, kad Lielbritānija plānotajā termiņā neizstājās no Eiropas Savienības un nav to izdarījusi joprojām. Tieši tāpēc sagatavošanās šim balsojumam ir notikusi ļoti īsā laikā un sekas ir redzamas jau šodien.

Šoreiz par upuriem ir kļuvuši daudzi Lielbritānijā dzīvojošie citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kuriem dažādu iemeslu dēļ tiek atteikta iespēja piedalīties vēlēšanās. Sūdzības tiek saņemtas no visas valsts, eiropiešiem ierodoties vēlēšanu iecirkņos un atrodot savus vārdus izsvītrotus no sarakstiem. Un iemesls tam, visticamāk, ir vietējo varas iestāžu neizdarība.

Citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem bija jāinformē varas iestādes par to, ka viņi Eiropas Parlamenta vēlēšanās izvēlas balsot Apvienotajā Karalistē, nevis savā valstī. Tagad izrādās, ka daudzi šādi pieteikumi, kas sūtīti pa pastu, vai nu ir pazuduši, vai nu ir saņemti ar nokavēšanos. Daudziem, tostarp tiem, kuri pieteikušies elektroniski, nav paziņots, ka arī pēc reģistrēšanās vietējām vēlēšanām nepieciešama papildus veidlapas aizpildīšana arī Eiropas vēlēšanām, turklāt vēlēšanu komisijas pārstāvji par šīm papildu veidlapām neko nemākot pastāstīt.

Kā ziņo izdevums "The Guardian", starp tiem, kuriem ir atteiktas balsošanas iespējas, ir arī Īrijas pilsoņi, pret kuriem parasti attiecas kā pret britu pilsoņiem un kuri var piedalīties jebkurās vēlēšanās vispār bez jebkādām īpašām veidlapām.

Satraukumu par notiekošo jau ir izteikuši vairāki britu parlamenta deputāti, kuri aicinājuši atstumtos Eiropas Savienības dalībvalstu vēlētājus noteikti neklusēt par notiekošo. Īpaši aktīvi bijuši tie kandidāti, kuru iespējamā ievēlēšana atsevišķos apgabalos var būt atkarīga arī no ārvalstnieku balsīm. Savukārt jau pirms divām dienām kampaņas grupa „The3Million” iesniedza sūdzību vēlēšanu komisijā, prasot nodrošināt, lai nepieciešamās veidlapas būtu pieejamas vēlēšanu iecirkņos. Uz to vēlēšanu komisija bija atbildējusi, ka tai nav pilnvaru norādīt vietējām padomēm, kad veidlapas izsūtīt un kā tās apstrādāt, taču valdībai esot ieteikts sistēmu pārskatīt un vienkāršot. Vēlēšanu komisija gan uzsāka publicitātes kampaņu, lai informētu par nepieciešamību aizpildīt nepieciešamās veidlapas, taču vēlāk tika atzīts, ka tas nav darīts visā valstī, bet gan tikai atsevišķos reģionos.

Šīs Eiropas Parlamenta vēlēšanas sola ienest nopietnas pārmaiņas britu politiskajā vidē, vislielāko balsu skaitu prognozējot Naidžela Faraža vadītajai "Brexit" partijai. Savukārt premjerministres Terēzas Mejas vadītā Konservatīvā partija varētu piedzīvot lielāko sakāvi tās vēsturē. Galvenokārt tas saistīts ar valdības nespēju novest "Brexit" līdz loģiskām beigām.

Bet, kā paziņojis Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers, tā vien liekas, ka Apvienotā Karaliste arvien vairāk tuvojas nākamajam breksita pagarinājumam šī gada oktobrī. Pēc Junkera vārdiem, britu parlamentārieši pašlaik ir pārņemti ar mēģinājumiem gāzt premjerministri Meju tā vietā, lai censtos meklēt vienošanos par izstāšanos no Eiropas Savienības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti