Panorāma

Atvadas no Margaritas Stārastes

Panorāma

Valsts kanceleja kritizē O.Augustovskas iecelšanu

Ina Strazdiņa par Eiroparlamenta sankcijām

EP turpina diskusijas par situāciju Ukrainā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Eiropas Parlamentā turpinās diskusijas par situāciju un nākotni Ukrainā un kopīgo rezolūciju, par kuru balsojums paredzēts ceturtdien. Debates ir emocionālas, un tajās izskan gan norādījumi Krievijai, gan pašas Eiropas darba vērtējums Ukrainai izšķirošajās dienās, kā arī viedokļi par Ukrainas iespējamo iestāšanos Eiropas Savienībā. 

Šīs ir vienas no pēdējo laiku patiešām emocionālākajām debatēm, kurās deputāti cenšas paust savu viedokli par to, kas īsti notiek Ukrainā un, kas būtu darāms no Eiropas Savienības puses. Vairāki no runātājiem paši personiski ir bijuši Maidanā un tikušies ar protestētājiem, un tas, ļoti acīm redzami ir atstājis iespaidu.

Runātāji būtībā skar ļoti līdzīgus tematus – vispirms izsaka atbalstu Ukrainas tautas gribai un centieniem teikties uz demokrātiju, izsaka cieņu tiem cilvēkiem, kuri zaudējusi dzīvību vai guvuši smagus ievainojumus sadursmēs un, kuri šo cīņu turpina.

Atšķirīgi ir redzējumi par to, kā īsti skaidrot protestu izcelsmi un kurā virzienā Ukraina vēlas doties, vai Ukraina raugās Rietumu virzienā, vai gluži otrādi, neraugās nevienā virzienā, bet gluži vienkārši vēlas kļūt par neatkarību valsti.

Vairākās runās izskanēja nosodījums Krievijai un Krievijas bruņoto spēku rosībai pie Ukrainas robežām. Austrijas politiķis un Sociāldemokrātu grupas vadītājs Hannes Svoboda norādīja, ka Krievijai notiekošais Ukrainā ir jāpieņem par realitāti.

„Skaidrs, ka Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam tas nepatīk, jo viņš baidās, ka līdzīga kustība varētu sākties arī Krievijā. Mans aicinājums Krievijai  ir atkāpieties no Ukrainas robežas, griezieties atpakaļ, labāk zaudējiet draugus Ukraiņu oligarhus, nevis visu ukraiņu tautu,” sacīja Hannes Svoboda.

Savukārt, par to, ko Eiropa ir darījusi un varēja izdarīt Ukrainas labā, arī izskanēja dažādi viedokļi. Bijušais Beļģijas premjerministrs un Liberāļu grupas līderis Gijs Verhovstads sacīja, ka rīkoties vajadzēja jau agrāk, jau februāra sākumā noteikt sankcijas, jo tās strādā. To viņš secinājis, kad pēc ES paziņojuma par sankciju ieviešanu vairāk nekā desmit valdošās partijas pārstāvju pārgājuši opozīcijas pusē.

Solījumu par iespēju Ukrainai pievienoties Eiropas Savienībai nav. Atšķiras deputātu degsme par to, kas Ukrainai ir piedāvājams. Vairāki deputāti uzsver, ka Eiropas Savienības durvīm Ukrainai ir jābūt vaļā un ļoti skaidri ir jāliek saprast, ka Ukraina ir gaidīta Eiropas Savienībā, kamēr citi norāda, ka nedrīkst Ukrainai dot pārsteidzīgus solījumus, jo valstī ir nepieciešamas lielas un smagas reformas.  

Ceturtdien Eiropas Parlaments balsos par kopīgu rezolūciju.  Tā atgādinās Krievijai, ka Ukraina ir suverēna valsts, kurai ir tiesības izvēlēties, ar ko tā vēlas veidot kopīgu nākotni, un aicinās neiejaukties Ukrainas lietās. Uzsvērs nepieciešamību piešķirt Ukrainai finansiālu palīdzību, lai glābtu valsti no bankrota. Atkārtoti aicinās Ukrainas topošo varu parakstīt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību, kā arī runās par Ukrainas izredzēm iestāties Eiropas Savienībā.
 

Krīze Ukrainā sākās 21.novembrī, kad Janukovičs nolēma priekšroku dot ciešākai sadarbībai ar Krieviju, nevis Eiropas Savienību. Pēc tam pakāpeniski ielās izgāja arvien vairāk demonstrantu, līdz sākās pirmās kaujas. Janvāra sākumā kaujas pierima. Taču mēneša otrajā pusē cīņas starp miliciju, specvienību „Berkut” un protestētājiem prasīja pirmos upurus. Visasiņainākās kaujas notika aizvadītajā nedēļā, kad, pēc mediju ziņām, bojā gāja 75 līdz pat 100 cilvēki

Pēc trīs asinsizliešanas dienām sestdien Augstākā Rada atlaida prezidentu, kurš pameta Kijevu un viņa atrašanās vieta pašlaik nav zināma. Prezidenta ārkārtas vēlēšanas paredzētas 25.maijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti