EP ratificējis asociācijas līgumu ar Moldovu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Eiropas Parlaments (EP) pagājušajā nedēļā ratificēja asociācijas līgumu ar Moldovu, šādi nostiprinot politiskās saites un likvidējot šķēršļus tirdzniecībai Eiropas Savienības (ES) un Moldovas starpā. Par spīti Krievijas apgalvojumiem, ka šis līgums apdraud tās ekonomiskās intereses, gan Eiropas Parlamenta, gan Moldovas līderi norāda, ka asociācijas līgums ne pret vienu nav vērsts. Vienlaicīgi tiek atzīts, ka asociācijas līgumu faktiski Krievijas pārvaldītajā Piedņestras republikā ieviest dzīvē nevarēs.

Asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību Moldova kopīgi ar Ukrainu un Gruziju parakstīja šī gada jūnija beigās, savukārt jau piecas dienas vēlāk šis līgums tika ratificēts Moldovas parlamentā. Līgums ievērojami padziļina Moldovas politiskās un ekonomiskās saiknes ar Eiropas Savienību tās Austrumu partnerības programmas ietvaros. Kā norāda Eiropas Savienība, Moldova ir kļuvusi par vienu no uzticamākajiem kaimiņiem, kuras drošība, stabilitāte un labklājība atstāj ietekmi arī uz visu pārējo Eiropas Savienību. Tieši tāpēc pagājušajā nedēļā Eiropas Savienības un Moldovas ssociācijas līgums tika ratificēts arī Eiropas Parlamentā.

Kā norādīja EP priekšsēdētājs Martins Šulcs, līguma ratificēšana ir īpaši svarīga laikā, kad ir pieaudzis saspīlējums Krievijas un Eiropas Savienības, kā arī Krievijas un Ukrainas starpā. Pēc Šulca vārdiem, līguma ratificēšana ir pats spēcīgākais signāls par to, cik nozīmīga Eiropai ir sadarbība ar Moldovu. Šulcs arī asi kritizējis Krievijas ieviestās sankcijas vairākiem Moldovas produktiem.

„Mēs pašreizējo situāciju vērtējam ļoti nopietni, un es gribu skaidri pateikt: ir pilnībā nepieņemami ieviest ekonomiskās sankcijas pret valsti, kura atrodas Krievijas kaimiņos un kura ir izvēlējusies sadarboties ar mums. Tāpēc es gribu uzdot jautājumu: kopš kura laika sadarbība ar Eiropas Savienību ir vērsta pret Krieviju? Tāpēc, es vēlreiz atkārtoju, ka mēs pildīsim savus solījumus un apsveicam Moldovas lēmumu pievienoties asociācijas līgumam ar Eiropas Savienību.”

Maskava iepriekš ir paudusi bažas, ka līgums kaitēs tās ekonomiskajām interesēm, un jau iepriekš draudējusi spert pretsoļus, paaugstinot tarifus un ieviešot stingrākas importa pārbaudes. Maskava jau ir ierobežojusi tirdzniecības sakarus ar Moldovu, piemēram, "kvalitātes problēmu dēļ" aizliedzot vīna importu.

Arī Moldovas prezidents Igors Kormans norādījis, ka asociācija ar Eiropas Savienību nav vērsta pret kādu, paužot cerību, ka to sapratīs arī iedzīvotāji, novembra beigās piedaloties parlamenta vēlēšanās:

„Šis ir pats nozīmīgākais līgums pēc neatkarības atgūšanas. Ir svarīgi uzsvērt, ka tas nav vērsts pret kādu – tas ir noslēgts, domājot par Moldovu un mūsu iedzīvotājiem. Tagad mums atlicis vien šo līgumu ieviest dzīvē. Mēs darīsim visu iespējamo, lai izvairītos no provokācijām pirms un pēc vēlēšanām. Es esmu optimistiski noskaņots, jo, manuprāt, ne tikai politiķi un politiskās partijas, bet arī pilsoņi saprot, cik svarīga mūsu valstij ir stabilitāte un miers.”

Teorētiski līgums attiecas uz visu Moldovas teritoriju, tomēr ES kaimiņattiecību komisārs Johaness Hāns atzīst, ka "pagaidām to nav iespējams īstenot" separātiskajā Piedņestras provincē, kur ir izvietots Krievijas karaspēks.

Jau vēstīts, ka iepriekšējā Eiropas Savienības Austrumu partnerības samitā Viļņā Moldovas tā brīža ārlietu ministrs Jurijs Leanka pauda cerību, ka nākotnē, kad Piedņestras iedzīvotāji redzēs Eiropas Savienības priekšrocības, kuras izbaudīs pārējās Moldovas pilsoņi, arī viņu viedoklis par Moldovas vienotību un nākotni varētu mainīties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti