Panorāma

Džo Baidens sācis vizīti Eiropā

Panorāma

Pusaudžiem piedāvā virtuālu terapiju

EP prasa atcelt vakcīnu patentus

EP prasa atcelt Covid-19 vakcīnu patentus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kā Covid-19 vakcīnu padarīt pieejamāku nabadzīgajām valstīm, kur vakcinācija pret koronavīrusu pat vēl nav sākta, jo vakcīna nav pieejama? Ir divi ceļi, kā to izdarīt: bagātās valstis dalās ar savām vakcīnām, ko tās nopirkušas, vai arī tiek atcelta patentu aizsardzība jaunajām vakcīnām, lai tās varētu ražot gandrīz jebkura farmācijas rūpnīca. Eiropas Parlaments (EP) atšķirībā no Eiropas valdību vadītājiem uzskata – vakcīnu patents uz laiku jāatceļ.

Pirms mēneša Eiropai negaidīti ar atbalstu idejai par Covid-19 vakcīnu patenta atcelšanu nāca klajā ASV prezidents Džo Baidens. Eiropas valstu līderi sākumā apmulsa, bet sliecās piekrist Vācijas kancleres Angelas Merkeles pārliecinošajai argumentācijai, kura iestājās pret patentu atcelšanu.

Spānijas premjers Pedro Sančess gan ir šaubīgs un sliecas par labu patentu atcelšanai: “Spānijas valdības ieskatā ir nepieciešams ne tikai atcelt patentus, bet arī mums ir jānodod zināšanas un jāpārnes tehnoloģijas.”

Eiropa uzskata – problēma ir nevis patentos, bet ražošanas kapacitātē. Tāpēc aicināja ASV un Lielbritānijai dāvināt vakcīnas no saviem krājumiem nabadzīgajām valstīm, jo ne viena, ne otra vēl nevienu vakcīnu nebija eksportējusi.

Eiropa pati līdz gada beigām apņēmusies izdalīt ārpus savām robežām 100 miljonus vakcīnu. ASV prezidents Džo Baidens pirms nedēļas apsolīja palīdzēt ar 20 miljoniem devu. Tagad, īsi pirms G7 tikšanās, kur tiks runāts par vakcīnām, Baidens plāno palielināt šo dāvinājumu līdz 500 miljoniem divu gadu laikā. Tā vismaz vēsta amerikāņu prese.

Tikmēr Baidena atbalstītajai idejai par patentu atcelšanu eiroparlamentāriešu vidū ir plašāks atbalsts nekā Eiropas valdību vadītāju vidū.

“Mēs nerunājam tikai par pagaidu patentu apturēšanu. Mēs runājam arī par brīvprātīgo ražošanas līgumu pagarināšanu un intelektuālā īpašuma atvēršanu pasaulei, lai mēs varētu labāk cīnīties pret pandēmiju,” sacīja Irače Garsija Peresa, EP deputāte no Spānijas.

“Atteikšanās no patentiem būs bezjēdzīga. Izņemot dažas valstis, piemēram, Indiju, jaunattīstības valstīm nav iespējas ražot tik sarežģītas vakcīnas,” norādīja Žils Lebretons, EP deputāts no Francijas.

“Ko mēs te mānām? Farmācijas uzņēmumi atsakās no brīvprātīgas licencēšanas. Datu un zināšanu apmaiņa nenotiek, un līdzšinējā kopstrādāšana nav tikusi tālu,” sacīja Tilija Metza, EP deputāte no Luksemburgas.

Galu galā ar 355 balsīm “par”, 263 “pret” un 71 deputātam atturoties, Eiroparlaments pieņēma rezolūciju, prasot patentu īslaicīgu atcelšanu. Lielākā daļa deputātu uzskata, ka tas veicinātu globālo piekļuvi ar Covid-19 saistītiem medicīnas produktiem un risinātu ražošanas un piegādes problēmas visā pasaulē.

Lai imunizētu 70% pasaules iedzīvotāju, nepieciešami 11 miljardi vakcīnas devu, un pašlaik saražota tikai daļa no šī apjoma.

No pašlaik izpotētajiem 1,6 miljardiem devu tikai 0,3% nokļuvuši vistrūcīgākajās valstīs.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti