EP pirmo reizi vērtēs, vai darbavietai jābūt gan Briselē, gan Strasbūrā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Tuvojoties 2014.gada Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, deputātu vidū ar jaunu sparu atsākušās diskusijas par to, kurā pilsētā tad īsti būtu jāstrādā EP. Lai gan daudziem EP darbs saistās ar Briseli, tā galvenā mītne vēsturiski atrodas Francijas pilsētā Strasbūrā, un deputāti katru mēnesi dodas turp uz plenārsēdēm. Kritiķi uzsver, ka deputātu biežā ceļošana starp Briseli un Strasbūru ir dārga un neefektīva, taču Francija un Luksemburga atsaucas uz vēsturiskiem lēmumiem un aizstāv pašreizējo kārtību. Jautājums par EP mītnes vietu pirmoreiz nonācis arī uz parlamenta Konstitucionālo lietu komitejas galda.

Lai gan diskusijas par EP darba koncentrēšanu vienuviet notiek jau 20 gadu un tautas valodā deputātu kursēšanu starp Briseli un Strasbūru daudzi jau sen dēvē par „ceļojošo cirku”, nekādas izmaiņas līdz šim nav izdevies panākt. Iemesls - EP pats nevar noteikt savu darba vietu, par to izlemj dalībvalstis. Un Francija un Luksemburga ir pret.

Tagad EP Konstitucionālo lietu komiteja sākusi darbu pie ziņojuma, kurā izvērtēs plusus un mīnusus parlamenta darbam vienā mītnē. Šī ir pirmā reize, kad kāda no komitejām šo jautājumu oficiāli iekļāvusi savā darba kārtībā. Dokumenta ziņotājs Ešlijs Fokss no Konservatīvo un reformistu grupas diplomātiski norāda, ka ziņojuma mērķis nav pretnostatīt Strasbūru Briselei, tomēr ir jāvienojas par kopsaucēju:

„Jautājums par to, ka Eiropas Parlamentam ir divas mītnes, tiek cilāts atkal un atkal, un tas bojā parlamenta reputāciju. Šajā stadijā mums nav jānolemj, vai parlaments atradīsies vienā vai otrā vietā. Mums ir jādiskutē par pašu principu, ka parlamentam ir tikai viena mītne," saka Fokss.

Ziņotājs skaidro, ka daudzi eiroparlamentārieši grib izbeigt nemitīgo ceļošanu starp Briseli un 450 kilometru attālo Strasbūru gan iespaidīgo izmaksu dēļ, kas veido ap 180 miljoniem eiro jeb 127 miljoniem latu gadā, gan tāpēc, ka tas vienkārši paņem daudz laika un ir neefektīvi.

Britu eiroparlamentārietim Edvardam Makmilanam-Skotam no Eiropas Liberāļu un demokrātu grupas vērienīgā kampaņā kopš 2007.gada izdevies savākt jau teju divu miljonu iedzīvotāju parakstus par parlamenta vienīgo mītni Briselē, turklāt to parakstījuši arī vairāki eirokomisāri.

Tikmēr Strasbūras aizstāvji apelē pie emocijām. Francijas eiroparlamentāriete Konstance Legripa no Eiropas Tautas partijas uzsver - fakts, ka parlaments strādā vairākās pilsētās, atspoguļo savienības moto „vienoti daudzveidībā.”

Arī Elzasas reģiona biroja direktors Briselē Sedriks Virsiljo ir pārliecināts, ka Francija un Luksemburga nekad nepieļaus līgumu grozīšanu par labu vienai parlamenta mītnei Briselē, jo Eiropas Savienībai jābūt tuvāk iedzīvotājiem. Tomēr uz jautājumu, kā viņš plāno aizstāvēt Strasbūru šajos taupības laikos, Virsiljo atbild emocionāli:

“Mēs visi zinām stāstu par Eiropu un Otro Pasaules karu, par Franciju un Vāciju. Domāju, ka Eiropai šodien ir vajadzīgi simboli - Strasbūra ir Francijas un Vācijas samierināšanas simbols, un mums jātiecas arī turpmāk veidot Eiropu uz šiem pamatiem," saka Sedriks.

Lai gan pēdējā laikā arvien vairāk deputātu sliecas atbalstīt EP darbu vienā mītnē, pārmaiņas tuvākajā laikā diez vai ir iespējamas, domā eiroparlamentārietis no Latvijas Krišjānis Kariņš, kurš arī atbalsta vienas mītnes ideju.

„Liekas, ka pārredzamā nākotnē, īpaši, ņemot vērā, ka tas nav parlamenta, bet dalībvalstu lēmums, es neredzu, ka tas varētu īpaši mainīties. Tie ir Vācijas un Francijas nodokļu maksātāji, kas par to maksā, mēs Latvijā reāli par to maksājam. Tas ir viņu lēmums, un šobrīd es neredzu, ka tas daudz mainītos," prognozē Kariņš.

EP Konstitucionālo lietu komiteja ar ziņojuma projektu par parlamenta mītnes vietām nāks klajā jūnijā. Ziņojuma autori cer, ka jau novembrī par šo jautājumu varētu balsot parlaments.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti