EP nosoda Polijas likumu par seksuālās izglītības kriminalizēšanu

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ir nosodījuši topošo Polijas likumu, kas varētu paredzēt līdz pat pieciem gadiem cietumā par seksuālo izglītību skolās. Likuma aizstāvji apgalvo, ka jaunā norma tikai pasargās bērnus no pedofilijas un tai neesot nekādas saistības ar izglītību. Turpretī kritiķi saka, ka skolotāji un nevalstiskās organizācijas Polijā turpmāk baidīsies runāt ar skolēniem par drošām dzimumattiecībām un ar to saistītiem jautājumiem.

ĪSUMĀ:

 • EP nosoda Polijas likumu, kas var iebiedēt skolās runāt par seksualitāti.
 • Likuma atbalstītāji norāda, ka pārmetumi ir pārspīlēti - likums paredzēts pedofilijas izskaušanai.
 • Kritiķi norāda, ka, tieši izglītojoties par seksualitāti, bērni varēs izvairīties no pedofiliem.
 • Polijā vadošā partija ir tuva katoļu baznīcai.

EP nosoda Polijas likumu par seksuālās izglītības kriminalizēšanuArtjoms Konohovs

  Topošie grozījumi Polijas krimināllikumā ir izraisījuši nopietnu satraukumu Eiropas Parlamentā. Lai gan formāli šī norma ir domāta, lai aizsargātu bērnus no pedofilijas, pēc būtības pastāv risks, ka līdz ar jaunā likuma pieņemšanu tiks pilnībā aizliegta seksuālā izglītība.

  Liberāldemokrātu grupas deputāts Mihals Šimečka no Slovākijas nodēvēja topošo likumu par tumsonību:

  “Parasti valdības Eiropā un visā pasaulē dara visu iespējamo, lai ieguldītu izglītībā. Tādā izglītībā, kas ir brīva no ideoloģijas un palīdz sagatavot jauniešus profesionālai un sociālai dzīvei. Bet šeit notiek pretējais – bērniem tiek atņemtas šīs tiesības. Likuma autori apgalvo, ka tā mērķis ir pasargāt bērnus no seksuālās izmantošanas.

  Bet problēma ir tajā, ka šādi var panākt tieši pretējo. Ja potenciālie upuri pienācīgi nesaprot, kas ir seksuālā vardarbība, tad šāda vardarbība var pieaugt.

  Aizliegums runāt par seksualitāti parasti ir pamudinājums pedofiliem.”

  Vairākums deputātu ir satraukti, ka skolotāji un nevalstiskās organizācijas bailēs no iespējamā cietumsoda atteiksies runāt ar bērniem par dzimumattiecībām un ar to saistītajiem jautājumiem. Jau tagad Polijā skolēniem tiek mācīts, kā gatavoties ģimenes dzīvei, bet tikai atsevišķās skolās ir pieejama informācija par drošām dzimumattiecībām.

  Eiropas Tautas partijas grupas deputāte no Īrijas Fransisa Ficdžeralda debatēs ir sacījusi, ka skolās visā Eiropā jau tāpat par maz tiek stāstīts par to, kas ir veselīgas dzimumattiecības. Tāpat netiekot mācīts, kā atpazīt izmantošanu un vardarbību. Tādēļ Polijas solis informācijas ierobežošanas virzienā neesot izprotams.

  “Priekšlikums pielīdzināt seksuālo izglītību pedofilijas propagandai ir pilnīgs absurds. Seksuālā izglītība var pastiprināt jauniešu izpratni un palīdzēt viņiem labāk izprast, kas īsti ir seksuālā vardarbība un pasargāt no tās. Šādas izglītības liegšana padara jauniešus ievainojamus ne tikai pusaudžu gados, bet visu atlikušo dzīvi,” sacīja Ficdžeralda.

  Likuma aizstāvji gan Polijā, gan arī Eiropas Parlamentā norāda, ka kritiķu izteiktās bažas par skolotāju iesēdināšanu cietumā esot pārspīlētas. Jaunā norma vien pasaka, ka jauniešus zem 15 gadu vecuma nedrīkstot pamudināt uz dzimumattiecībām.

  Katoļu baznīca Polijā jau iepriekš ir atklāti kritizējusi veselības mācības ieviešanu skolās, ko iesaka Pasaules Veselības organizācija. Viens no Polijas bīskapiem ir sacījis, ka šādas stundas tikai nodarot bērniem pāri.

  Polijas valdošā partija “Likums un taisnīgums” mēģina parādīt savu tuvību baznīcai. Tādēļ ir diezgan loģiski, ka šīs partijas deputāti atbalsta minēto likumu.

  Turpretī eiroparlamentārieši rezolūcijā norāda, ka topošais likums ir viens no daudziem mēģinājumiem pēdējo gadu laikā ierobežot seksuālo izglītību Polijā. 

  “Kad jaunieši sāk uzdot jautājumu par savu dzimumu un seksualitāti, viņiem ir nepieciešamas atbildes. Zinātne mums pasaka, ka daži jaunieši jau 12 - 13 gadu vecumā sāk interesēties par intīmajiem jautājumiem, mīlestību un savu ķermeni. Tādēļ ir svarīgi, lai viņi iemācās, kā var pateikt “nē”, un gūst lielāku pārliecību par sevi. Sliktākais, ko var darīt, ir aizliegt seksuālo izglītību,” uzsvēra  Zaļo grupas deputāts no Vācijas Rasmuss Andresens.

  Topošo Polijas likumu ir nosodījusi arī starptautiskā nevalstiskā organizācija “Amnesty International”. 

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti