EP komiteja atbalsta Pasažieru datu reģistra izveides nosacījumus

Eiropas Parlamenta (EP) Pilsonisko brīvību, tieslietu un iekšlietu komiteja šonedēļ devusi „zaļo gaismu” Eiropas Savienības (ES) Pasažieru datu reģistra izveidei. Šajā reģistrā apkopotos datus drīkstēs izmantot vienīgi terorisma un nopietnu starptautisku noziegumu novēršanai, atklāšanai un izmeklēšanai.

Aptuveni piecus gadus Eiropas Parlamenta deputāti nespēja vienoties par Eiropas Savienības Pasažieru datu reģistra izveides nosacījumiem. Šonedēļ vienošanās beidzot ir panākta.

Ilgstošās diskusijas bija saistītas ar bažām par šajā reģistrā apkopoto datu drošību, proti, to, kā tiks nodrošināts, ka šie dati netiek izmantoti citiem mērķiem.

Eiropas Parlamenta komitejas atbildīgais ziņotājs, Lielbritāniju pārstāvošais eiroparlamentārietis Timotejs Kirkhoups pēc balsojuma sacīja:

„Kādēļ mēs esam diezgan būtiski mainījuši Komisijas sākotnējo piedāvājumu? Tādēļ, ka daudzas deputātu grupas un daudzi mani kolēģi parlamentā uzskatīja, ka tas neparedz pietiekamas drošības garantijas datu privātuma saglabāšanai. Tas ir ļoti svarīgi mums visiem, sevišķi šajā parlamentā. Tāpēc mēs esam daudz ko mainījuši šajā ziņā un arī iesakām pirms galīgās vienošanās pārdomāt, kā šo sistēmu padarīt praktiskāku un efektīvāku, lai, izveidojot pasažieru datu reģistra sistēmas Eiropas Savienības dalībvalstīs, mums būtu pārliecība par to, ka šī informācija tiks izmantota atbilstoši mērķiem, tas ir, lai cīnītos pret terorismu un noziedzību.”

Skaidrojot iemeslus, kādēļ Pasažieru datu reģistrs ir jāveido, Kirkhoups norādīja:

„Mēs esam uzklausījuši daudzus cilvēkus, kas ar to nodarbojas…tas ir, ne tik daudz šobrīd ar to nodarbojas, bet kam ir pieredze šajā jomā, no Francijas un Lielbritānijas. Un viņi mums nodemonstrēja piemērus, kā šī sistēma vai kā šāda veida sistēma varētu palīdzēt. Nav šaubu, ka tā būtu ļoti noderīga, cīnoties ar noteiktu veidu smagiem noziegumiem un terorismu.”

Patlaban Eiropas Savienībai ar Amerikas Savienotajām Valstīm, Austrāliju un Kanādu jau ir noslēgti divpusēji līgumi par pasažieru datu apmaiņu.

Atbilstoši EP komitejas nostājai, Eiropas Savienības Pasažieru datu reģistrā tiks uzkrāti dati par pasažieriem, kas no ES dalībvalstīm dotas uz kādu ārpus savienības esošu valsti, kā arī Eiropas Savienībā iebraukušo pasažieru dati. Dati par pasažieriem, kas ceļo ES iekšienē, šajā reģistrā netiks apkopoti.

Jāpiebilst, ka Latvijas valdība jau jūnijā sākumā atbalstīja Pasažieru datu apstrādes likumu, kas paredz pasažieru datu uzglabāšanu un izmantošanu uzticēt Drošības policijai. Atbilstoši likumprojektam, kuru vēl skatīs Saeima, aviokompānijām būs jāinformē Drošības policija par pasažieriem, kas iegādājušies aviobiļetes.


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti