EP deputātus nepārliecina piedāvājumi lielākai nodokļu sistēmas caurskatāmībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Komisijas piedāvātie risinājumi labākai nodokļu sistēmas caurskatāmībai Eiropas Savienībā nebūs efektīvi – šādu viedokli pauduši vairāki Eiropas Parlamenta deputāti. Jautājums par nodokļu sistēmām savienībā kļuvis īpaši aktuāls līdz ar pērnruden klajā nākušajām ziņām, ka Luksemburga un vairākas citas Eiropas Savienības valstis starptautiskiem uzņēmumiem devušas dāsnas nodokļu atlaides, lai pievilinātu tās savam tirgum. Turklāt Luksemburgā tas notika laikā, kad tās premjers bija pašreizējais Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers. Viņu tagad vēlas uzklausīt šim jautājumam īpaši izveidotā Eiropas Parlamenta komiteja.

Viss bija legāli – tā pazīstamiem starptautiskiem uzņēmumiem piešķirtās nodokļu atlaides Luksemburgā komentējis Žans Klods Junkers, kurš bija šīs valsts premjers 16 gadu. Sašutumu izsaukušo žurnālistu atklājumu tagadējais Eiropas Komisijas prezidents komentējis, sakot, ka šādu situāciju pieļauj nesaskaņotās nodokļu sistēmas Eiropas Savienībā un tas steigšus jāmaina, ieviešot automātisku informācijas apmaiņu starp dalībvalstīm par nodokļu lēmumiem. Šāda risinājuma efektivitāti gan apšaubījuši vairāki eiroparlamentārieši, kuri darbojas šim jautājumam speciāli izveidotajā komitejā.

Fabio Demasi no Eiropas Apvienotās kreiso un Ziemeļvalstu Zaļo kreiso spēku konfederālās grupas norādījis, ka noteikumi par datu apmaiņu ir spēkā jau 38 gadus, un komisija to nav izmantojusi. Arī Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupas deputāts Svens Gigolds secina: vienīgais jaunums Komisijas piedāvājumā ir datu apmaiņu padarīt automātisku. Deputāts apgalvo, ka lielo kompāniju nodokļu samazināšanas shēmas pieļāvušas vairums ES valstu:

„Tā nav tikai Luksemburgas vai citu mazu valstu problēma, kuras to ir daudz izmantojušas. Arī Vācija un Francija neuzstāja, lai to likumi tiktu ievēroti. Šie atklājumi ir nepatīkami daudzu valstu finanšu ministriem, jo būtībā jāsecina, ka izvairīšanos no nodokļiem pieļāvuši ministri visur Eiropā.”

Nodokļu komisārs un bijušais Francijas finanšu ministrs Pjērs Moskovisi gan pēdējā komitejas sēdē šādas bažas noraidīja, sakot, ka „mēs uzticamies finanšu ministriem, jo viņi ir demokrātiski ievēlēti”.

Taču deputātu Svenu Gigoldu tas nepārliecina. Viņaprāt, Eiroparlamentā izveidotās dalībvalstu nodokļu lēmumu izvērtēšanas komitejas lielais pārbaudījums būtu izvaicāt pašu Junkeru un Eirogrupas prezidentu Jerunu Deiselblūmu.

„Deiselblūms ir darījis ļoti maz, lai cīnītos ar izvairīšanos no nodokļiem [Eiropas Savienībā], lai gan tas palīdzētu stabilizēt Grieķijas un citu valstu ienākumus. Arī Junkera pagātne mums ir labi zināma. Viņiem abiem komitejas priekšā ir jāpierāda, ka viņi tiešām mainīsies.”

Tiesa, vai Eiropas Komisijas prezidents patiešām stāsies speciālās komitejas priekšā, vēl nav zināms. Pēc nodokļu komisāra uzklausīšanas nākamajai būs kārta par konkurenci atbildīgajai eirokomisārei Margaretai Vestagerei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti