EP deputāti satraukti par Krievijas izmeklēšanu pret Lietuvas tiesnešiem un prokuroriem

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti pauž satraukumu par Krievijas uzsākto izmeklēšanu pret Lietuvas tiesnešiem un prokuroriem, kuri ir piedalījušies 1991. gada 13. janvāra apvērsuma lietas izskatīšanā. Daudzi deputāti uzskata, ka kriminālvajāšana pret šīm amatpersonām ir tiešs uzbrukums likuma varai un demokrātijai Eiropas Savienībā.

EP deputāti satraukti par Krievijas izmeklēšanu pret Lietuvas tiesnešiem un prokuroriemArtrjoms Konohovs

  Kriminālvajāšana pret Lietuvas tiesnešiem un prokuroriem, kuri izmeklēja un iztiesāja 1991. gada 13. janvāra traģiskos notikumus Viļņā, tika uzsākta pērn. Visticamāk, par iemeslu tam kalpoja Lietuvas tiesas pasludinātais notiesājošais spriedums 67 Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas pilsoņiem. Viņi tika atzīti par vainīgiem kara noziegumos.

  Traģiskajos 1991. gada notikumos Lietuvā bojā gājuši 14 civiliedzīvotāji un vēl vairāk nekā 700 tika ievainoti.

  Apspriežot pret Lietuvas prokuroriem un tiesnešiem uzsākto izmeklēšanu, Eiropas Savienības tieslietu komisāre Vera Jourova paziņoja, ka Krievija vēlas pārskatīt vēsturi. “Vēstures pārskatīšana ir būtiska daļa no Krievijas dezinformācijas aktivitātēm.

  Vēstures pārskatīšana tiek pielietota ar mērķi apšaubīt Lietuvas valsts pastāvēšanu, neatkarību, tieslietu sistēmu un likuma varu.

  Jebkurš uzbrukums kādas dalībvalsts tieslietu sistēmai ir uzbrukums likuma varai visā Eiropas Savienībā,” sacīja Jourova.

  Arī bijušais Lietuvas premjers Andrjus Kubiļus, kurš tagad ir Eiropas Parlamenta deputāts, sacīja, ka šis nav jautājums, kas skar tikai Lietuvu: “Tas ir visas Eiropas Savienības jautājums, jo mēs visi saskaramies ar vieniem un tiem pašiem jauniem izaicinājumiem. Krievijas Federācija var atklāti uzbrukt mūsu likuma varas sistēmai. Tas ir uzbrukums Eiropas Savienības pamatvērtībām. Kremlis vēlas pārbaudīt Eiropas Savienības spējas aizstāvēt savu tieslietu sistēmu pret atklātu uzbrukumu.

  Tā nav slēpta iejaukšanās, kā tas notiek vēlēšanu laikā. Tas ir tiešs un atklāts uzbrukums, kas prasa atklātu Eiropas Parlamenta atbildi.”

  Savukārt Eiropas Parlamenta deputāte Rasa Juknevičiene atzīmēja, ka Krievija nav vēlējusies sadarboties ar 13. janvāra lietas izmeklētājiem. Tās tiesībsargājošās iestādes neesot atbildējušas ne uz vienu no 300 tiesiskās palīdzības lūgumiem.

  “Mēs jau saprotam, kā notiek uzbrukumi politiskajai sistēmai. Tagad mums ir jāsaprot, kā notiek uzbrukumi tieslietu sistēmai. Jā, tas ir vēl viens uzbrukums demokrātijai, un tas ir galvenais Putina režīma mērķis. Šodien politiski motivēta vajāšana var skart Lietuvas tiesnešus un prokurorus, rīt par uzbrukuma mērķi var kļūt jebkurš darbinieks jebkurā dalībvalstī, kurš strādā ar lietu, kurā Kremlis noliedz savu pilsoņu iesaisti,” norādīja Juknevičiene.

  Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Marija Zaharova šā gada martā ir nosodījusi Lietuvas tiesas spriedumu. Viņa apgalvoja, ka lietas izskatīšanā esot pieļauti rupji pārkāpumi. Tādēļ Maskava to tāpat vien neatstāšot.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti