EP deputāti iebilst pret darījumiem ar cigarešu firmām, lai samazinātu kontrabandu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Parlaments (EP) ir pieņēmis rezolūciju, kurā aicina Eiropas Komisiju nepagarināt vienošanos ar tabakas gigantu „Philip Morris” par sadarbību cīņā pret tabakas izstrādājumu kontrabandu un viltošanu. Politiķi uzskata - šāda sadarbība nav sevi attaisnojusi, tāpēc pret cigarešu kontrabandu būtu jācīnās ar citiem līdzekļiem.

Līdzšinējā sadarbības vienošanās ar „Philip Morris”, kura ir spēkā līdz 2016. gada jūlijam, izrādījusies nepietiekami efektīva, jo par spīti kontrabandas apjomu samazinājumam cigarešu tirdzniecība melnajā tirgū nav sarukusi un kontrabandu ir aizstājušas viltotas cigaretes.

EP zaļo frakcijas deputāts no Nīderlandes Bārts Stāss, uzrunājot par nozari atbildīgo Eiropas Savienības komisāri Kristalinu Georgijevu, uzsvēra, ka būtu jāpārtrauc izlikties, ka tabakas industrija ir institūciju sabiedrotie. Stāss norādīja, ka viņi ir oponenti, kas „iebilst gan pret starptautiskiem līgumiem tabakas jomā, gan pret citu valstu politiku, aizstāvoties ar investīciju aizstāvības normām.” Šobrīd ir svarīgi panākt, „lai Eiropas Savienības dalībvalstīs tiktu pilnībā ieviesta tabakas direktīva, un mums arī ir jāpanāk pilnīga Pasaules Veselības konvencijas ratifikācija dalībvalstīs.”

Georgijeva gan nesteidza paust atbalstu politiķu aicinājumam un nav atklājusi, vai Eiropas Komisija apsver iespēju pagarināt līgumu ar „Philip Morris”. Viņa norādīja, ka daudzu ar cigarešu kontrabandas apkarošanu saistītu ieceru ieviešanai nepieciešams laiks:

„Jaunas normas, kas attiecas uz tabakas produktu izcelsmes un aprites kontroli, kļūs obligātas visiem cigarešu ražotājiem un importētājiem no 2019. gada maija. Bez tam Pasaules Veselības organizācijas konvencija par tabakas kontroli stāsies spēkā, ja to ratificēs 40 valstis, bet līdz šim to izdarījušas 15 valstis.”

Eiropas politiķi norāda, ka tabakas izstrādājumu kontrabanda un viltotu cigarešu tirdzniecība Eiropas Savienība un tās dalībvalstīm ik gadu rada ieņēmumu zaudējumus neiekasēto muitas nodevu PVN un akcīzes nodokļa veidā vairāk nekā 10 miljardu eiro apmērā. Tomēr, pēc dažu asāk noskaņoto politiķu domām, sadarbība ar tādiem uzņēmumiem kā „Philip Morris” esot salīdzināma ar sadarbību ar noziedzniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti