EP atbalsta vienreizlietojamo plastmasas trauku aizliegumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti atbalstīja priekšlikumu noteikt aizliegumu vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu apritei Eiropas Savienības (ES) tirgū. Paredzēts aizliegt plastmasas šķīvjus, ēdamrīkus, salmiņus, vates kociņu vai balonu kātiņu. 

Paredzams, ka vienreizlietojamie galda piederumi, šķīvji, salmiņi, maisāmie kociņi un baloniem piestiprināmo kociņu tirdzniecība Eiropas Savienībā tiks aizliegta no 2021.gada. Aizliegto preču sarakstu Eiropas Parlamenta deputāti papildinājuši ar ļoti vieglas plastmasas maisiņiem, kā arī putu polistrola pārtikas iepakojumiem.

Savukārt attiecībā uz plastmasas izstrādājumiem, kam aizstājēji no alternatīviem materiāliem šobrīd nav pieejami, dalībvalstīm būs jādomā par to patēriņa samazināšanai par vismaz 25% līdz 2025. gadam.

Samazināšanas mērķi attieksies uz pārtikas un dzērienu vienreizlietojamo plastmasas taru: hamburgeru iepakojumiem, sendviču kastītēm, trauciņiem, kas paredzēti augļiem, dārzeņiem, desertiem vai saldējumam. Dalībvalstīm jāizstrādā nacionālie plāni, kuri stimulēs ražotājus izmantot izstrādājumus, kas piemēroti vairākkārtīgai izmantošanai, kā arī veicinās izstrādājumu atkārtotu izmantošanu un pārstrādi.

Attiecībā uz atlikušajām preču grupām, kā plastmasas dzērienu pudeles, tiks ieviesti mērķi, saskaņā ar kuriem līdz 2025. gadam dalībvalstīm jānodrošina, ka tiek savākti un pārstrādāti vismaz 90% plastmasas materiāla.

Tāpat deputāti atbalstīja pasākumus tabakas izstrādājumu radīto atkritumu daudzuma samazināšanai, īpaši tas attiecas uz cigarešu filtriem, kuri satur plastmasu. Jaunie noteikumi paredz samazināt šā veida atkritumu daudzumu līdz 2025. gadam par 50% un līdz 2030. gadam – par 80%.

ES dalībvalstīm ir jānodrošina, ka vismaz 50% no nozaudētiem vai atstātiem plastmasu saturošiem zvejas rīkiem ir jābūt savāktiem katru gadu. Noteikumi nosaka mērķi pārstrādes apjomam - vismaz 15% līdz 2025. gadam. Nozaudētie zvejas rīki veido 27% no visa pludmales piedrazojuma Eiropā.

Lai aizliegums stātos spēkā, Eiropas Parlamentam jāvienojas ar dalībvalstīm.

EP sāks sarunas ar ES Padomi, tiklīdz ES dalībvalstu ministri vienosies par savu pozīciju attiecībā uz šo direktīvu.

Tikmēr atkritumu apsaimniekotājiem lielākā problēma ir kompozītmateriāli, kas nav pārstrādājami, nevis pārstrādājams iepakojums, intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” norādīja atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu grupas "Eco Baltia grupa" valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs. Viņš skaidroja, ka pārstrādātāji plastmasas pudeles spēj atpazīt un pārstrādāt. Taču, ja iepakojums ir daudzslāņains, to sastāvu ne vienmēr var identificēt vai nereti nevar arī pārstrādāt. Tāpat neesot iespējams pārstrādāt vienreizlietojamos traukus.

Tikmēr "Zero Waste" aktīviste Mairita Lūse norādīja, ka EP iecerētās izmaiņas varētu palielināt alternatīvu pieejamību iepakojumam tirdzniecībā. Vislabāk gan būtu vairāk izmantot ilglaicīgi lietojamos traukus.

KONTEKSTS:

Eiropas Komisijas aplēses liecina, ka minētie vienreizlietojamie plastmasas izstrādājumi veido vairāk nekā 70% jūras piesārņojuma. Tāpēc tapusi iecere par vienreizlietojamo plastmasas trauku aizliegumu.

Tikmēr Latvijā top grozījumi Iepakojuma likumā, kas paredz būtiski ierobežot bezmaksas maisiņu izmantošanu tirdzniecībā. Paredzēts, ka no 2019.gada tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņus patērētājiem neizsniedz bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņus. Grozījumos nav noteikta konkrēta maisiņa maksa.

Tikmēr vides organizācijas paudušas, ka Iepakojumu likuma grozījumos paredzētie izņēmumi traucēs ierobežot maisiņu izplatību veikalos, jo tajos tiks iekļauts izņēmums par brīvu dot ļoti vieglās plastmasas maisiņus higiēnas nolūkos vai vaļējas pārtikas primārai iesaiņošanai, uzskata vairākas vides organizācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti