EP ar likumu grib nodrošināt 40% sieviešu pārstāvību uzņēmumu valdēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Eiropas Parlaments (EP) pieprasa, lai Eiropā izdotu likumu, kas dalībvalstu lielākajiem uzņēmumiem uzliek par pienākumu nodrošināt, lai no visiem pārstāvjiem valdēs vismaz 40% būtu sievietes. Kompānijām, kas šo prasību neievērotu, varētu draudēt sodi. Tas pagaidām ir Eiropas Parlamenta rosinājums, kuru tālāk būs jāskata pašām dalībvalstīm. Par sieviešu un vīriešu proporcijām iestāžu un firmu augstākajos amatos Eiropas Savienībā diskutē jau vairākus gadus, taču līdz šim likuma veidā šīs attiecības nav risinājusi.

Patlaban statistika ir šāda – Eiropas Savienības lielāko uzņēmumu valdēs labi ja piektā daļa ir sievietes. Latvijā šī aina mazliet citāda – pie mums sievietēm varas ir vairāk, proti, valdēs ir gandrīz 30% sieviešu. Taču Eiropas kopējā aina sieviešu tiesību aizstāvjiem likusi sarosīties jau agrāk un domāt par iespējām atvieglot ceļu uz augstākiem amatiem.

Eiropas Parlamentā tagad nobalsots par pieteikumu jaunai direktīvai, tātad, Eiropas Savienības līmeņa likumam, kas prasītu, lai uzņēmumi paredz obligātās procedūras, kas nodrošina, ka to valdēs līdz 2020. gadam vismaz 40% būtu sieviešu.

Valsts un pašvaldību uzņēmumos šo mērķi vajadzētu sasniegt jau mazliet agrāk - līdz 2018. gadam. Šie noteikumi neattieksies uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, proti, tādiem, kuros strādā mazāk nekā 250 darbinieku.

Ja šos nosacījumus neievēros, uzņēmumiem draudēs sods, piemēram, iespējama izslēgšanu no tiesībām pretendēt uz publiskā iepirkuma līgumiem.

„Tas nozīmē, ka aizvien lielākam skaitam kompāniju būs jāpakļaujas šim rosinājumam. Mēs daudz strādājām, lai lemtu par sankcijām, un manuprāt, tās ir labas un efektīvas, un tas ir spēcīgs signāls Eiropas Savienības Padomei," norāda Eiropas Parlamenta deputāte Evelina Regnere.

"Ar šo balsojumu Eiropas Parlaments nepārprotami ir paudis savu nostāju gan dalībvalstīm, gan uzņēmumiem, gan sabiedrībai", tā pēc pozitīvā rezultāta atzina arī par rezolūcijas sagatavošanu atbildīgā deputāte Rodi Kratsa-Tsagaropoulou:

„Šis balsojums ir ārkārtīgi svarīgs, jo tas paver ceļu Eiropas Savienības likumam, kas noteiks vienādas konkurences tiesības vīriešiem un sievietēm."

Viena no lielākajām sieviešu kvotas rosinātājām un aizstāvēm valdēs Eiropas Komisijas viceprezidente Viviana Redinga šo nosaukusi par vēsturisku lēmumu. Lai šis rosinātais likums stātos spēkā, „jā" vārds būs jāsaka Eiropas Savienības dalībvalstīm. Taču jau tagad iecere ir sastapusies ar visai lielu pretestību - gan no valstu, gan kompāniju puses, kas nevēlas Briseles likumu, bet regulējumus tikai nacionālajā līmenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti