Panorāma

VID cīnīsies ar dārgo auto PVN shēmām

Panorāma

Konfiscētā kokaīna vērtība – seši miljoni eiro

EP nobalso par pasažieru datu reģistru

EP akceptē ilgi diskutēto aviopasažieru datu reģistru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien pēc gadiem ilgām diskusijām pieņēma Eiropas Savienības (ES) direktīvu par pasažieru datu apmaiņu, kas, pēc daudzkārtējiem drošības ekspertu un amatpersonu teiktā, stiprinās cīņu ar terorismu un citu nopietnu noziegumu izmeklēšanu.

Tas palīdzēs ne tikai cīņai ar teroristiem, bet arī ar narkotiku kontrabandistiem, tā apgalvo Pasažieru datu reģistra atbalstītāji. Par spīti sākotnējiem milzu iebildumiem, Eiropas Parlaments ar pārliecinošu balsu vairākumu tomēr piekrita reģistra izveidei, kurā tiks apkopota informācija par lidmašīnu pasažieriem.  

Parlamenta preses dienests portālu lsm.lv informēja, ka jaunie noteikumi prasīs lidsabiedrībām nodot dalībvalstu iestādēm pasažieru datus par visiem lidojumiem starp ES un trešajām valstīm.

Cīņa par pasažieru datu reģistru eiroparlamentā ilgusi vismaz piecus gadus. Līdz šim Eiropas kreisie pretojās šāda reģistra izveidei, baidoties, ka tas var būt solis uz policejisku valsti. Tomēr nesenie teroristu uzbrukumus Parīzē un Briselē, ir daudz ko mainījuši. Šoreiz reģistrs iet kopā ar striktiem datu aizsardzības noteikumiem.  

Jaunā pasažieru datu direktīva nozīmē, ka aviokompānijām dati par saviem pasažieriem, kas ceļo uz vai no trešajām valstīm, būs jānodod jaunizveidojamām Pasažieru informācijas nodaļām katrā dalībvalstī.

Tur nonāks pasažiera vārdu, ceļošanas laiks, maršruts, samaksas veids – šo informāciju glabās piecus gadus, bet anonimizēs pēc sešiem mēnešiem. Šāda datu apmaiņa ļaus sekot pasažieru plūsmai un, iespējams, izskaitļot potenciālos teroristus. 

Eiroparlamentārietis Timotijs Kērkhops paskaidroja, ka jaunā direktīva ļaus izlūkošanas iestādēm pamanīt dažādas aizdomīgas lietas. “Bija pamatotas bažas par iedzīvotāju datu vākšanu un uzglabāšanu, bet es uzskatu, ka šī direktīva nodrošina arī datu aizsardzības garantijas, kā arī ir proporcionāla riskam, kam šobrīd esam pakļauti. ES valdībām tagad ir jāsāk šie noteikumi arī piemērot”, viņš piebilda.

“Es ticu, ka šis ir labākais kompromiss, ko varējām panākt. Ne tikai terorisma dēļ, bet arī tāpēc, ka tas palīdzēs izsekot vistumšākos kriminālnoziedzniekus – cilvēku kontrabandistus, bērnu kontrabandistus, narkotiku kontrabandistus, pedofīlus, slepkavas un izvarotājus,” uzsvēra  Kērkhops. 

Bažas par to, kā atrast līdzsvaru starp privātumu un drošību ir aktuālas arī pēc nesenajiem terora aktiem Eiropā.

“Neviens nevēlas policejisku valsti – bet gribam drošu valsti. Ja drošības iestādēm nav ieroču – tad esam nepasargāti,” norādīja EP deputāts no Latvijas Krišjānis Kariņš (“Vienotība”).

Līdz šim idejas virzību bremzēja sociālistu un kreisā spārna politiķu bažas.

“Mēs sociālisti neesam pret drošību, bet esam par privātumu. Skandāli arī Latvijā liecina ka dienesti nav tīri – arī žurnālisti pieredzējuši viņu drošības dienestu patvaļu,” nostāju skaidro EP deputāts Andrejs Mamikins (“Saskaņa”).

EP deputāts Džerards Batens savukārt pauda, ka “mēs jūtamies droši tagad – ar mūsu esošo valdību – bet mēs nezinām, kā var izvērsties nākotne, iedomājieties, ko Staļins, Hitlers un Mao varētu uzdarīt ar tādām informācijas zelta raktuvēm”.

Jaunā regula attieksies tikai uz datiem par lidojumiem no un uz trešajām valstīm. Vai šādi vākt datus arī  par lidojumiem ES iekšienē,  tas būs jālemj katrai valstij pašai un visticamāk tāds lēmums tiks pieņemts. Jaunā regula jāievieš divu gadu laikā, bet visticamāk tas notiks daudz ātrāk, jo dalībvalstis ir tajā ļoti ieinteresētas.

Eksperti norāda, ka 15 no 17 teroristiem, kas sarīkoja asinspirti Parīže, Briselē un Koppenhāgenā, policijai bija jau zināmi. Tāpēc lielākā problēma esot nevis ar informācijas iegūšanu – ko risina reģistrs - , bet gan ar sadarbību starp drošības dienestiem.  

Plašākas diskusijas par aviopasažieru datu reģistru izskanēja pēc terora aktiem Eiropā: Parīzē un Briselē. Toreiz amatpersonas norādīja, ka aviopasažieru reģistrs ļautu ātrāk atrast aizdomās par terora aktu organizēšanu un realizēšanu turētos cilvēkus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti