Eksperts: Krievijas dezinformācijas mērķis ir haoss Rietumu demokrātijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Krievijas izplatītā dezinformācija nav domāta tikai, lai slavinātu Maskavu. Tās mērķis ir radīt haosu un apjukumu rietumvalstu demokrātijās. Tā intervijā Latvijas Radio norāda ASV Vācijas Māršala fonda vecākais pētnieks Džeimijs Flaiss.

Viņa komanda ir radījusi jaunu rīku internetā, kas palīdz izsekot Krievijas pielietotos dezinformācijas paņēmienus tviterī. Šī informācijas paneļa nosaukums ir “Hamilton 68”. Tā ir atsauce uz ASV dibinātājtēva Aleksandra Hamiltona slaveno darbu par draudiem vēlēšanu procesam un demokrātijai.

Lai gan Maskava un arī ASV prezidents Donalds Tramps to turpina noliegt, daudziem vairs nav šaubu, ka Krievija un ar tās varasiestādēm saistītie cilvēki ir mēģinājuši spēlēt lomu ASV prezidenta vēlēšanās aizvadītā gada rudenī. Tomēr šis nav vienīgais gadījums. Dažādi televīzijas kanāli un interneta mājaslapas, kā “Russia Today” vai “Sputnik”, pastāv jau ilgstoši un izplata Kremlim izdevīgu notikumu versiju. Liela aktivitāte notiek arī sociālajos tīklos, tostarp tviterī, kur ziņas mēdz izplatīt ne tikai dzīvi cilvēki, bet arī roboti.

“Šeit, ASV, tviteri lielā mērā lieto elite un mediji, lai virzītu politisko diskusiju sabiedrībā. Tādēļ mēs neapgalvojam, ka Krievija izmanto tviteri, lai sasniegtu katru Amerikas mājsaimniecību. Bet tviterim ir ietekme uz to, kas tiek apspriests telekanālos, kabeļtelevīziju ziņās, lielāko avīžu redakcijas slejās un citās viņu publikācijas,” pauž Flaiss.

Pa telefonu no Vašingtonas viņš stāsta, ka kopā ar kolēģiem viņi laika gaitā ir spējuši atrast ap 600 tvitera kontu, kuri tā vai citādi ir saistīti ar Krieviju.

Tādēļ fonda ekspertu radītais informācijas panelis ar nosaukumu “Hamilton 68” parāda kādus vēstījumus konkrētajā brīdī šie tvitera konti izplata.

“Dezinformācijas taktika ir ārkārtīgi izsmalcināta un sarežģīta.

Bieži vien tā nemaz neskar ārpolitiku. Piemēram, ja jūs tagad paskatītos uz mūsu informācijas paneli, tad redzētu, ka tur parādās vesela virkne ar rakstiem, kuri pēc būtības mēģina sanaidot republikāņus ar demokrātiem, padarot cilvēkus niknākus par to, kas notiek Amerikas politikā,” norāda Flaiss.

Viņš uzsver, ka Krievijas izplatītā dezinformācija nav vērsta tikai pret ASV Demokrātu partiju un bijušo kandidāti uz prezidenta amatu Hilariju Klintoni. Par uzbrukuma upuru var kļūt arī Republikāņu partijas politiķi. Bieži vien ar Krieviju saistītie tviterkonti palīdz izplatīt Amerikas galēji labējo spēku radikālos uzskatus un arī viņu uzbrukumus dažādiem politiķiem.

“Viņi bieži vien iesaistās politiskās diskusijās, kas notiek ASV, un tikpat labi uzbrūk arī republikāņiem, kuri viņiem nepatīk vai kuru rīcība neatbilsti viņu interesēm,” klāsta Flaiss. “Tādēļ tā ir krietni sarežģītāka parādība, nekā tiek uzskatīts sabiedrībā. Tā nav tikai prokrievijas propaganda, ko mēs varētu iztēloties no Aukstā kara laikiem. Te galvenais mērķis ir radīt haosu un apjukumu Amerikas politiskajā sistēmā. Jo vairāk mēs iedziļināmies tajā, kas notiek Eiropā, jo vairāk mēs redzam līdzīgas tendences arī tur,” norāda Flaiss.

ASV Vācijas Māršala fonda pētnieks pasvītro, ka katrā valstī tiek izmantoti atšķirīgi vēstījumi, kas ir precīzi pielāgoti vietējiem notikumiem.

Tādēļ Vācijā, pirms rudenī gaidāmajām vēlēšanām, varētu tikt sūtīta atšķirīga informācija nekā tā, kas tika izplatīta pirms aizvadītajām Francijas prezidenta vēlēšanām. Tomēr par to, ka mēģinājumi ietekmēt vēlēšanas ir sagaidāmi arī turpmāk, šaubu ir maz.  

“Mēs uzskatām, ka šis nav tikai īslaicīgs drauds, kas bija izteikts iepriekšējo prezidenta vēlēšanu laikā. Krievi nav aizklapējuši bodīti un aizgājuši mājās. Viņi ar savu rīcību ir apliecinājuši to, ka, pēc viņu domām, viņi var kaut ko iegūt no demokrātisko valstu destabilizācijas,” uzsver eksperts. “Tādēļ mēs sagaidām, ka viņi turpinās izmantot caurumus rietumvalstu demokrātijās. Līdz ar to mūsu lielais mērķis ir saprast viņu taktiku un paņēmienus, lai kopīgi ar transatlantiskajiem partneriem aiztaisītu šos caurumus ciet un padarītu mūsu demokrātiju spēcīgāku,” norāda Flaiss.

Visbeidzot, saprast Krievijas pielietotos paņēmienus ir būtiski arī tādēļ, ka tos var izmantot citi spēlētāji. Tās var būt gan valstis, gan arī teroristiskās organizācijas vai jebkurš cits, kuram ir izdevīgi vājināt rietumvalstis.

“Pastāv ļoti liela varbūtība, ka citi demokrātijas pretinieki mēģinās darīt to pašu. Ir jau dzirdēts par atsevišķiem gadījumiem, piemēram, Ķīnas kontekstā un citās Āzijas valstīs.

Tādēļ mēs uzskatām, ka citi gandrīz noteikti raudzīsies uz Krievijas rīcību un mēģinās mācīties no tās, lai izmantotu šos paņēmienus savās interesēs,” skaidro amerikāņu eksperts.

Projekta autori uzsver, ka viņi nemēģina nevienam iestāstīt, ko un kā domāt. Tomēr viņi ir pārliecināti, ka cilvēkiem būtu jāapzinās, ka ar viņiem tiek manipulēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti