Dienas notikumu apskats

Tūkstošiem cilvēku Kemerovā pieprasa patiesību pēc ugunsgrēka tirdzniecības centrā

Dienas notikumu apskats

Latvija Venēcijas biennālē aicinās vērtēt daudzdzīvokļu namu arhitektūru

Vācijas tiesa lemj paturēt apcietinājumā Pudždemonu

Eksperts: Katalonijas ekspremjeru Pudžemonu, visticamāk, izdos Spānijai

Bijušais Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons, visticamāk, tiks izdots Spānijai, uzskata Barselonas Universitātes profesors Žordi Nieva-Fenols.

Intervijā Katalonijas ziņu aģentūrai viņš norāda, ka atšķirībā no Beļģijas, kur bijušais Katalonijas līderis līdz šim uzturējās, Vācijas likumos ir paredzēts sods par dumpja vai valsts nodevības organizēšanu. 

"Kritēriji ir ļoti līdzīgi tiem, kas pastāv Spānijā. Svarīgākais ir, lai dumpis būtu vardarbīgs. Un te nav runas par vienkāršu, ikdienišķu vardarbību vai par kādiem grautiņiem protestu laikā. Šajā gadījumā vardarbībai ir jābūt patiešām nozīmīgai, tādai, kas satricina visu valsti," skaidro profesors.

Viņš uzskata, ka Pudždemons tiks izdots tiesāšanai Spānijā, kur viņam draud līdz pat 40 gadiem cietumā. Spānijas tiesa uzskata, ka Pudždemons un pārējie neatkarības kustības politiķi ir ne tikai sarīkojuši sacelšanos, bet arī ir iztērējuši valsts līdzekļus nepienācīgiem mērķiem, tādēļ no jauna izsludināts starptautiskais aresta orderis pret Pudždemonu un pārējiem ārzemēs esošajiem bijušās Katalonijas valdības ministriem.

Savukārt bjusī Katalonijas izglītības ministre Karla Ponsati gatavojas cīnīties pret savu izdošanu Skotijas tiesās. Viņas advokāts ir paziņojis par ministres uzskatiem, ka Spānijā viņai netiks nodrošināta taisnīga tiesa. Ponsati tika ievēlēta arī jaunajā Katalonijas parlamentā, tomēr viņa nolika deputātes pilnvaras, jo nevarēja piedalīties sēdēs, tādēļ neatkarības kustībai trūka balsu vairākuma.

Ir paredzams, ka bijusī izglītības ministre labprātīgi dosies uz Skotijas policiju trešdien. 

Tikmēr Katalonijā ir notikuši plaši protesti. Neatkarības kustības atbalstītāji pieprasa varasiestādēm atbrīvot apcietinātos politiķus. Barselonā ir notikušas arī sadursmes ar policiju. Tomēr Pudždemons ir mudinājis savus atbalstītājus atturēties no vardarbības. Šo vēsti ir nogādājusi viņa sieva.

Savukārt Katalonijas parlamenta deputāti apspriež iespēju atkārtoti iecelt Pudždemonu par reģiona premjerministru, lai arī Spānijas Konstitucionālā tiesa ir paziņojusi, ka šis solis būs likumīgs tikai tad, ja viņš klātienē ieradīsies parlamentā, kas šobrīd nav iespējams.

KONTEKSTS:

Vācijas policija svētdien, 25. martā, aizturējusi bijušo Katalonijas premjerministru Pudždemonu brīdī, kad viņš ar automašīnu šķērsojis robežu no Dānijas. Viņš tika aizturēts uz starptautiskā aresta ordera pamata, ko pirms divām dienām izdeva Spānijas varasiestādes. Tās Pudždemonu apsūdz dumpī un par sacelšanos pret valsti.

Pudžemons pašlaik atrodas ieslodzījumā Neiminsteres pilsētā. Lēmumu par viņa izdošanu Spānijai pieņems Augstākā reģionālā tiesa. Prokuratūras pārstāvji ziņo, ka lēmums par apcietinātas personas izdošanu jāpieņem 60 dienu laikā un šonedēļ tas nenotiks. 

Pudždemona valdība 1.oktobrī sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas. Drīz pēc tam Spānijas Senāts nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs atlaida Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.

Glābjoties no aizturēšanas, Pudždemons pēc viņa valdības atlaišanas aizbēga uz Beļģiju, bet Katalonijas reģionālajās vēlēšanās 21.decembrī katalāņu separātisti tomēr saglabāja absolūto vairākumu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti