Eksperti: Trampa runa ANO bija kaujinieciska un konfrontējoša

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

ASV prezidents Donalds Tramps teicis savu pirmo uzrunu ANO, kuru viņš pats grib reformēt. “Raķešvīrs uzsācis pašnāvnieka misiju” - tik spilgtus epitetus viņš tajā veltīja Ziemeļkorejas līderim Kimam Čenunam. Liela uzmanība Trampa administrācijas laikā veltīta arī ANO reformām, jo ASV prezidents neuzskata, ka starptautiskā organizācija ir gana efektīva un attaisno milzīgās summas, kuras tajā investē amerikāņi.

Trampa debija ANO Ģenerālajā asamblejā bija asiem vārdiem pilna. Tramps brīdināja par tā sauktajām bandītiskajām valstīm, īpaši izceļot Irānu un Ziemeļkoreju, kas, spītējot ANO rezolūcijām, veikusi kārtējos raķešu un kodolizmēģinājumus. Turklāt kā papildu brīdinājums Phenjanai izskanējis Pentagona paziņojums, ka ar Seulu apspriesta ASV kodolieroču atgriešana Korejas pussalā.

“Neviena valsts uz zemeslodes nav ieinteresēta pieredzēt, kā šī noziedznieku banda apbruņojas ar kodolieročiem un raķetēm. Savienotajām Valstīm piemīt liels spēks un pacietība, taču, ja tām nāksies aizstāvēt sevi vai sabiedrotos, mums nebūs citas izvēles kā pilnībā iznīcināt Ziemeļkoreju,” vēstīja Tramps.

Analītiķi Trampa runu vērtē kā konfrontējošu, taču atbilstīgu viņa politiskajam stilam.

“Tramps nosauca Ziemeļkorejas līderi par “raķešvīru”, kurš uzsācis pašnāvnieka misiju,” saka politiskais eksperts Džošs Ledermans. “To viņš jau iepriekš rakstījis tviterī, taču tā ir pavisam lieta, kad tas izskan ANO Ģenerālajā asamblejā. Tā bija kaujinieciska runa, kurā daudzas valstis tika sarātas par nedarīšanu pietiekami daudz terorisma apkarošanā, globālo aģentūru finansēšanā un drošības saglabāšanā pasaulē,” vērtē Ledermans.

Arī pati ANO nav izvairījusies no Trampa kritikas. Vēl decembrī viņš ANO nosauca par klubiņu ar cilvēkiem, kuri sanāk kopā un labi pavada laiku.

Vienlaikus Tramps, kā arī jaunais ANO ģenerālsekretārs ir to līderu vidū, kad vēlas sagaidīt jēgpilnu ANO reformēšanu.

Kā stāsta Latvijas sūtnis ANO – tas ir arī Latvijas interesēs.

“Kā visas Eiropas Savienības valstis mēs esam interesēti ANO, kas efektīvi sniedz tos pakalpojumus, ko mēs no viņiem sagaidām un ko sagaida tās valstis, kas ir nosacītie ANO klienti, jo mēs neesam vairs tajā līmenī, kad mums pašiem būtu vajadzīga ANO palīdzība,” saka Latvijas vēstnieks ANO Jānis Mažeiks. “Tomēr lielākajai daļai valstu šāda iesaiste ir vajadzīga. Mūsu interesēs, lai darbi, ko veic ANO, tiktu veikti racionāli un bez līdzekļu izšķērdēšanas, un lai ANO struktūras tiešām darbotos vienoti un saskaņoti,” norāda Mažeiks.

Tomēr piegriezt visaptverošo ANO membrānu 21. gadsimta fasonam nebūs tik vienkārši. Krievija un Ķīna jau noraidījusi ASV reformu deklarāciju, kurai pievienojušās 128 valstis.

Turklāt šīm divām valstīm joprojām ir veto tiesības ANO Drošības padomē, kuras reformēšanu ir grūti iedomāties par spīti tam, ka tajā spēku sadalījums joprojām definēts pēc 1945. gada, nevis 2017. gada situācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti