Eksperti: Nāvessodi pasaulē kļūst par pagātni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Starptautiskā cilvēktiesību organizācija „Amnesty International” uzskata, ka „nāvessodi kļūst par pagātni”. Tā publicējusi savu jaunāko ziņojumu par tendencēm 2012.gadā. Dati gan liecina, ka nāvessodu daudzums, par kuru izpildi ir zināms, saglabājies iepriekšējo gadu līmenī. Visvairāk nāvessodu izpildīts Ķīnā, bet pirmajā pieciniekā ir arī ASV. Organizācija tomēr uzsver, pieaudzis valstu skaits, kuras izslēgušas nāvessodu no saviem likumiem, un šeit pieminēta tieši Latvija.

2012. gadā nāvessodi tikuši izpildīti 21 valstī - tikpat, cik gadu iepriekš, liecina cilvēktiesību organizācijas „Amnesty International” jaunākais ziņojums. Tajā gan uzsvērts, ka tas ir mazāk nekā pirms desmit gadiem, kad melnajā sarakstā iekļuva 28 valstis.

Kopumā pērn visā pasaulē ir reģistrēta 682 nāvessodu izpilde, par diviem vairāk, nekā gadu iepriekš. Organizācija uzsver, ka tie ir nāvessodi, par kuru izpildi ir zināms. „Amensty International” lēš, ka Ķīna atkal ir tā valsts, kur augstākais soda mērs izpildīts tūkstošiem cilvēku- vairāk, nekā visā pasaulē kopā ņemot. Tomēr valsts aparāta slepenības dēļ konkrēts skaits nav zināms.

Pēc aizvadītajā gadā izpildīto nāvessodu skaita organizācija otrajā vietā atkal ierindo Irānu ar vismaz 214 nāvessodiem. Nākamā ir Irāka ar vismaz 129, tad Saūda Arābija ar vismaz 89 un ASV ar 43 nāvessodiem.

Īpašs satraukums pausts par tendencēm Irākā, kur augstākais soda mērs izpildīts aptuveni divreiz vairāk cilvēkiem, nekā gadu iepriekš. Organizācija arī norāda, ka Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģionā 99% nāvessodu izpildīti četrās valstīs- Irānā, Saūda Arābijā, Irākā un Jemenā.

Savukārt ASV nāvessodu skaits salīdzinot ar gadu iepriekš nav mainījies, lai gan tas izpildīts mazāk štatos. ASV 2012. gadā bija vienīgā valsts Ziemeļu un Dienvidamerikā, kur kāds sodīts ar nāvi.

Bet Eiropā Baltkrievija atkal ir vienīgā valsts, kur vēl nav nāvessoda moratorija. Pērn tur nāvessods izpildīts vismaz trim cilvēkiem, teikts „Amnesty International” pārskatā.

Organizācijas dati liecina, ka nāvessodi izpildīti ar tādām metodēm kā pakāršana, galvas nociršana, nošaušana vai nāvējoša injekcija. Bet augstākais soda mērs piespriests, tostarp, gan par tādiem noziegumiem, kas saistīti ar narkotikām, gan arī par „zaimošanu” un „laulības pārkāpšanu”.

„Amnesty International” tajā pašā laikā norāda, ka globāli aizvadītajā gadā par pāris simtiem ir samazinājies piespriesto nāvessodu skaits - līdz aptuveni 1700. Un augstākais soda mērs piespriests arī mazāk valstīs - 58, kas ir salīdzinoši par piecām mazāk nekā gadu iepriekš.

Ziņojumā vieta atradusies arī Latvijai, pozitīvā gaismā. "Amnesty International" uzsver mūsu valsts pērn nāvessodu pilnībā izslēdza no saviem likumiem. Un līdz ar to šādu valstu skaits pieaudzis līdz 97 valstīm.

Kaut savos secinājumos cilvēktiesību organizācija pauž nožēlu, ka nāvessodi joprojām notiek, tā uzsver, ka to izpilda „tikai viena no desmit valstīm.” Un tendences liecina, ka „daudzās pasaules daļās nāvessods kļūst par pagātni.”

Plašāk ar pētījumu iespējams iepazīties "Amnesty International" mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti