Eksperti: Kamerons zaudē kontroli pats savā partijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Premjerministrs Deivids Kamerons sāk zaudēt kontroli paša partijā – tā eksperti skaidro šķelšanos valdošajā konservatīvo blokā saistībā ar Eiropas Savienības jautājumiem. Aizvien vairāk konservatīvo politiķu sliecas nostāties eiroskeptiķu pusē, par ko liecina arī lielais atbalsts balsojumā parlamentā par referenduma iestrādāšanu likumā. Eksperti to skaidro ar bailēm zaudēt vēlētājus.

Lielbritānijā valdošās Konservatīvās partijas politiķu rosinātais priekšlikums piedāvāja iestrādāt likumos normu, ka nosaka, ka partijai, kas būs uzvarējusi Lielbritānijas nākamajās vēlēšanās līdz 2017. gadam, būs jāsarīko referendums par palikšanu Eiropas Savienībā vai izstāšanos no tās. Kā jau gaidīts, parlamenta apakšpalātas balsojumā to tomēr noraidīja. Priekšlikumus neatbalstīja nedz koalīcijas partneri liberāldemokrāti, nedz centriski kreisie leiboristi.

Kā norāda eksperti, balsojums parāda, ka premjerministrs Deivids Kamerons zaudē kontroli pats savā partijā, kur aug aizvien lielāks eiroskeptiķu svars, jo to konservatīvo politiķu skaits, kuri balsoja par referenduma likuma priekšlikumiem, galu galā bija lielāks nekā gaidīts. Viens no skaļākajiem referenduma atbalstītājiem konservatīvo blokā Peters Bons solījis, ka tā tas nepaliks, un cīņa par likumā nostiprinātu referendumu turpināsies. Turklāt viņš norādīja, ka priekšlikums būtu apstiprināts, ja vien lielāks atbalsts būtu no premjerministra Deivida Kamerona puses, un politiķis prasīs valdības vadītājam virzīt uz priekšu likuma ideju par spīti koalīcijas partneru pretestībai.

Lielbritānijas ārlietu sekretārs Viljams Heigs gan medijos centies mazināt bažas par partijas šķelšanos. Heigs norādījis, ka konservatīvajiem bija ļauts gan balsot, gan atturēties un, ka, protams, visa partija vienoti gribētu atbalstīt referenduma iestrādāšanu likumā, taču to nevar, jo atrodas koalīcijā.

Pats premjerministrs Deivids Kamerons balsojumā klāt nebija, jo atradās vizītē Amerikas Savienotajās valstīs. No turienes viņš pauda, ka īpaši nesatraucas par šīm debatēm un uzskata, ka Lielbritānijas interesēs ir reformēt Eiropas Savienību un valstij ir pilnas tiesības prasīt pārmaiņas pretī, kā arī valsts interesēs ir līdz 2017. gada nogalei konsultēties ar britu sabiedrību par valsts tālāko nākotni. Iepriekš gan premjers ir paudis neapmierinātību par dažu partijas biedru dziļi eiroskeptiskajiem izteikumiem, ka Lielbritānijai būtu daudz labāk ārpus Eiropas Savienības. Lai gan pašmāju politiķu spiediena dēļ Kamerons ir ass sarunās ar Briseli, viņš publiski nav atbalstījis Lielbritānijas izstāšanās ideju.

Konservatīvās partijas eiroskepticisma uzplūdus un vēlmi jau līdz vēlēšanām iestrādāt likumā referenduma ideju eksperti skaidro ar bažām par to, ka tā pretējā gadījumā zaudēs vēlētājus. Un šīs rūpes apstiprinājis fakts, ka pēdējās pašvaldību vēlēšanās ievērojamus panākumus guva eiroskeptiskā un pret imigrāciju vērstā Lielbritānijas Neatkarības partija, pārvilinot arī daudzus līdzšinējos konservatīvo vēlētājus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti