Eksperti: Globālajā politikā uz nākamo gadu «tiek pārcelti» vairāki jautājumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vācija pārkāpj jaunā gada slieksni bez valdības, Katalonijas varas un bijušā premjerministra politiskais liktenis joprojām nav skaidrs, ASV prezidents Donalds Tramps par spīti negatīvajām prognozēm ir noturējies krēslā un turpinās „Amerika vispirms!” taktiku. Tā pēdējā gada dienā uz vairāku ietekmīgi politisko līderu pašreizējo situāciju un gaidāmo lūkojas pasaules mediji un eksperti.

Eksperti: Neatrisināts ir Vācijas valdības, Katalonijas un ASV - Ziemeļkorejas attiecības liktenis
00:00 / 03:21
Lejuplādēt
„Trīs mēnešus pēc vēlēšanām Vācijas kanclere Angela Merkele arvien nav izveidojusi valdību un līdz ar to Vācija jaunā gada slieksni pārkāpj bez valdības, kas nav viņai politiski labvēlīga situācija,” tā secina raidorganizācija „Deutsche Welle”. Jau drīz pēc jaunā gada iestāšanās Merkele ir plānojusi sarunas ar otru lielāko politisko spēku valstī – sociāldemokrātiem, kas līdz mēneša beigām sniegs galīgo atbildi par to, vai piedalīties lielās koalīcijas izveidošanā ar Merkeles vadītajiem kristīgajiem demokrātiem, kas tagad ir palikusi gandrīz vienīgā cerība, lai nebūtu jārīko ārkārtas vēlēšanas.

Kamēr Merkele, kura tiek uzskatīta par ES lielāko dzinējspēku cīnās par noturēšanos uz politiskās skatuves, kāds cits politiķis, proti, ASV līderis Donalds Tramps, raidorganizācijas „Deutsche Welle” ieskatos turpina stabili valdīt „Baltajā namā” un par spīti vairākiem pasauli satricinošiem lēmumiem pa savu ceļu dodas relatīvi veiksmīgi.

Hārvardas universitātes politikas zinātnieks Džozefs Nijs intervijā raidorganizācijai atzinis, ka tomēr nav piepildījušās daudzu prognozes, ka Tramps galu galā kļūs par diktatoru.

Savukārt Korija Šeika, kura savulaik strādājusi cita republikāņu prezidenta Džordža Buša valdībā, vērtējot Trampa darbību ārpolitikā, piešķir viņam viduvēju novērtējumu, norādot, ka no nesekmības Trampu ir glābuši izcili zinoši cilvēki, kurus viņš pats ir iecēlis atbildīgos amatos un kuri galu galā nav ļāvuši pieņemt katastrofālus lēmumus. Lūkojoties nākotnē, eksperti norāda, ka, visticamāk, Tramps turpinās nacionālistisku un populistisku politiku ar „Amerika vispirms!” saukli. Bet kā lielāko risku jaunajā gadā eksperti izceļ sarežģītās attiecības ar Ziemeļkoreju.

Šajā video ierakstā, kur ir redzama viena no Trampa nesenākajām uzrunām saviem atbalstītājiem, viņš Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu nosauc par „traku kucēnu”.

Eksperti norāda, ka ASV militāra konfrontācija ar Ziemeļkoreju ir ļoti iespējama.

Ar neskaidru nākotni jaunā gada slieksni šķērso arī Spānija un Katalonija. Kā pēc vēlēšanām veidosies jaunā valdība, kā vietas sadalīs neatkarības piekritēji un tie , kuri neatbalsta Katalonijas atšķelšanos no Spānijas. Nav arī skaidrs, cik ilgi no amata gāztais Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons uzturēsies savā brīvprātīgajā trimdā Briselē. Kā norāda britu laikraksts „Telegraph”, atsaucoties uz viņa oponentiem, Pudždemons, kurš pieprasa atjaunot viņa valdību, nevar vadīt valsti pa gabalu, “whatsupp”, twiterī vai izmantojot citus attālinātus sazināšanās līdzekļus.

Bet viens no pirmajiem līderiem, kurš piesaistīs uzmanību ar svarīgu vizīti būs Francijas prezidents Emanuels Makrons, kurš jau 5. janvārī tiksies ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu, lai runātu par daudziem svarīgiem jautājumiem to vidū arī situāciju Sīrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti