Eksperte: «Troikas» lietas izmeklēšanai, iespējams, nebūs rezultātu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Eiropas Parlamentā gatavojas izmeklēt starptautisko aizdevēju darbu, krīzes gados piespiežot grūtībās nonākušās eirozonas valstīs uzņemties bargus taupības pasākumus. „Troikas" jeb Eiropas Komisijas (EK), Eiropas Centrālās bankas un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) darbības izmeklēšana var nedot nekādus rezultātus, paziņojums par izmeklēšanu drīzāk ir politisks gājiens, - uzskata Latvijas Universitātes ekonomikas profesore Margarita Dunska.

Eiropas Parlamenta ekonomisko lietu komiteja deputāti šonedēļ vienojās sākt izmeklēšanu par „troikas" rīcību Grieķijā, Portugālē, Īrijā un Kiprā. Daži deputāti pat runā iespējamiem likumpārkāpumiem. Tajā pašā laikā tiek ziņots, ka arvien dziļākas kļūst nesaskaņas starp Eiropu un SVF. Necaurspīdīgums, situācijas neņemšana vērā un uzspiesti noteikumi - pārmetumi, ko saņem "troika".

"Domāju, ka šādai izmeklēšanai varbūt nebūs nekādu rezultātu. Drīzāk tas ir politisks gājiens," uzskata Latvijas Universitātes ekonomikas profesore Margarita Dunska.

Kā uzsver Dunska, pārmetumi "troikai" ir ar garu vēsturi, tomēr

"Galvenā, manuprāt, problēma ir tā, ka nerēķinās ar katras valsts situāciju," norāda Dunska. "Tas bija arī Latvijas gadījumā."

Dunska skaidro, sākotnēji SVF ekonomiski palīdzēja mazāk attīstītām un nabadzīgākajām valstīm. Pieredzes ar attīstītām Eiropas valstīm nebija. Turklāt iepriekš SVF palīdzēja mazām valstīm, bet tagad bija jāsaskaras ar lielām. Tieši Argentīnas neveiksme, iespējams, norādīja uz citas pieredzes nepieciešamību, jo Argentīnas ekonomika nav nemaz tik maza.

"Procesi ir aizgājuši citu ceļu nekā sākotnēji bija iecerēts," uzsver eksperte.

Dunska norāda uz vēl vienu aspektu šā brīža konfliktsituācijā. Brīdī, kad SVF piešķīra aizdevumu Grieķijai un Latvijai, 2010.gadā, Eiropā nebija nekāda mehānisma, jo stabilizācijas mehāsms veidojās vēlāk, turklāt neviens negaidīja tik dziļu krīzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti