Ekskluzīvi: Intervija ar grieķu pretrunīgās un tiesā iesaistītās partijas «Zelta rītausma» deputātu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

20.aprīlī sākās tiesas process pret partiju „Zelta rītausma”, to apsūdzot par kriminālas organizācijas izveidi un vardarbības kampaņu īstenošanu pret politiskajiem pretiniekiem un imigrantiem. Lai arī partijas biedri publiski komentārus nesniedz, intervijai lsm.lv piekrita viens no apsūdzētajiem un cietumsodu izcietušajiem „Zelta rītausma” deputātiem Artemis Matteopulos. 

Kāpēc partija „Zelta rītausma” klusē par notiekošo tiesas procesu?

Mēs, kas esam trešā lielākā politiskā partija Grieķijā, tiekam pilnībā ignorēti no mediju puses. Partijai nav iespējams runāt publiski, izņemot dažus TV kanālus, kas ik pa laikam uzaicina studijā „Zelta rītausma” biedrus. Dzirdēt stāsta vienu pusi, bet neuzklausīt otru – tā ir ierasta prakse Grieķijā, var pat teikt - likums. Ja tu esi politiskās partijas, kas patiesībā ir sagrāvusi Grieķiju, atbalstītājs, tev nav nekādu problēmu izteikt savu viedokli, tiklīdz kāds ir partijas „Zelta rītausma” atbalstītājs, viņš automātiski tiek izslēgts no jebkuras publiskas diskusijas.

Varbūt tas ir tāpēc, ka tur, kur parādās „Zelta rītausma”, vienmēr seko nekārtības. Piemēram, pirms trīs gadiem priekšvēlēšanu diskusijā TV kanālā jūsu partijas biedrs uzlēja ūdeni partijas „Siriza” pārstāvei un iepļaukāja komunistu partijas pārstāvi. Tāpēc jau neaicina, lai jūs neiznīcinātu TV studijas.

Tā gan nav. Iepriekš es tiku aicināts uz intervijām, un katru reizi man bija jāatbild uz vieniem un tiem pašiem muļķīgiem jautājumiem. Vai es esmu neonacists? Vai es esmu citplanētietis? Vai man patīk sist cilvēkus? Vai man patīk aprakt dzīvus cilvēkus? Vai man patīk dedzināt? Turklāt, kad mani uzaicina uz studiju,  tur esmu viens pats. Neviens nevēlas iesaistīties ar mani diskusijā, jo es taču esot fašists. Citu partiju deputāti nevēlas iesaistīties diskusijās ar cilvēku, kuram ir citāds viedoklis nekā viņiem, jo viņi ir demokrāti, bet es – fašists. Tas tiek darīts ar nolūku, lai tiražētu melus par „Zelta rītausmu”, jo, saņemot atbildes uz nopietniem jautājumiem par partijas nostāju, piemēram, saistībā ar valsts ekonomiku, sabiedrība sapratīs, ka mēs neesam nacisti, bet gan cilvēki, kuri mīl savu valsti. Mēs tiekam izprovocēti darīt tādas lietas, kā jūs minējāt, tomēr, noskatoties video, redzams, cik nekrietni izturējās pret Kasidiari. Viņu zākāja un apvainoja, neļāva pabeigt teikumus. Tā nebija diskusija, bet gan līdzinājās nopratināšanai policijas iecirknī. Iespējams, ka esam pieļāvuši dažas kļūdas, bet jāsaprot, ka pret partiju „Zelta rītausma” neizturas tāpat, kā pret citām politiskajām partijām.  Pret mums izturas kā pret necilvēkiem.

Varbūt tas ir saistīts ar tēlu, ko partija rada ar savu rīcību. Jūs spēlējāt grupā „Progrom”. Ja klausās grupas dziesmu vārdus, tie ir biedējoši. „Runā grieķiski, vai mirsti” vai citu dziesmu, kuras vārdi ir: „Es iešu uz parlamentu un to visu nodedzināšu”.

Tā ir vairāk personīga lieta, nevis politiska. Esmu smagā metāla mūzikas žanra fans kopš 12 gadu vecuma. Grupa „Progrom” uzrakstīja kaverversiju dziesmai „Runā angliski vai mirsti”, tas bija domāts izklaidei, nevis kādu aizvainot. Es grupā spēlēju basģitāru, nevis rakstīju vārdus. Viens mans draugs lūdza palīdzību, vispirms tika ierakstīta mūzika, un pašu dziesmu dzirdēju tikai pēc tam. Ja jau tas ir tik aizvainojoši, tad kāpēc neviens neko nepārmet death metal pankiem par to, ko viņi dzied? Dziesmas nav politiskās tēzes. Māksliniekam nav ierobežojumu, lai paustu savas sajūtas. Kāpēc žurnālisti neuztraucas par māksliniekiem, kuri aizskar citu cilvēku reliģiju vai manu valodu un valsts identitāti? Nevar vainot vienu cilvēku par tāda veida dziesmām un tajā pašā laikā nepievērst uzmanību citām, daudz radikālākām un aizvainojošākām dziesmām. Kad esi 20 līdz 22 gadu vecumā, mūzika ir saistīta ar laba un patīkama laika pavadīšanu kopā ar draugiem. Turklāt tā grupa jau sen vairs neeksistē.

Runājot par tiesas procesu, kāpēc jūs tikāt arestēts? Kāda bija apsūdzība?

Sākumā partija tika apsūdzēta par plāniem gāzt demokrātiskas valsts režīmu un nodibināt oligarhiju, vēlāk tika paziņots, ka „Zelta rītausmas” rīcība ir nelegāla, tāpēc partija ir krimināla organizācija, taču nebija nekādu faktu, kas apgalvojumus pierādītu. Kad tika nogalināts Pavlos Fisa, oponentiem radās iespēja teikt, ka visa partija ir krimināla organizācija, ja tās vidū ir slepkava. Prokurors savu apsūdzību pamatoja, teikdams, ka mēs, „Zelta rītausmas” deputāti, noteikti esam pastrādājuši kādu noziegumu. Manā gadījumā mans vārds nemaz nebija minēts lietā, kad es uz to norādīju, atbilde bija, ka arī tad, ja neesmu neko noziedzies, kāds cits ir pastrādājis noziegumu, bet es viņu neesmu apturējis. Kad prokuroram jautāju, vai gadījumā, ja šajā brīdī kāds „Zelta rītausmas” atbalstītājs nogalina, izvaro, aplaupa vai izraisa ceļu satiksmes negadījumu, es esmu par to atbildīgs, viņš atbildēja apstiprinoši. To sauc par kolektīvo vainu. Tātad, ja viens partijas „Siriza” atbalstītājs kādu nogalina, ir jāapcietina ne tikai viņš, bet arī premjerministrs Aleksis Ciprs. Tas ir absurds un tajā pašā laikā – galvenā apsūdzības ideja. Es neesmu darījis neko nelegāli, taču izrādās, ka būt partijas deputātam nozīmē būt kriminālnoziedzniekam. Cietumā pavadīju aptuveni pusotru mēnesi. Mani atbrīvoja, jo nebija nekādu pierādījumu par manu iesaistīšanos nelegālās aktivitātēs.

Daudzi saka, ka „Zelta rītausma” ar nodomu cenšas kavēt tiesas procesu, bet patiesībā mēs vēlējāmies, lai tiesa sākas daudz agrāk, jo esam nevainīgi un gribam to pierādīt tiesā.

No malas raugoties, tiešām izskatās, ka tiesa tiek apzināti kavēta. Piemēram, pirmajā dienā tiesa tika atlikta, jo vienam no apsūdzētajiem nebija advokāta. Otrajā dienā tiesu atkal atlikta, jo apsūdzētajam nepatika izvēlētais advokāts.

Kurš izvēlas tiesu pārcelt? „Zelta rītausma” vai tiesnesis? Vai personai nav tiesību izvēlēties, kurš viņu aizstāvēs apsūdzībā par nodarījumiem, kas, iespējams, var maksāt 20 gadus no viņa dzīves cietumā? Tiesa nolemj, kur un kā procedūra noritēs. Partija šo lēmumu nepieņem. Ir tikai loģiski, ja cilvēks, kurš tiek apsūdzēts kriminālnoziegumā, nav vienaldzīgs, kāds advokāts pārstāv viņa intereses.  

Ja jūsu vārds nav minēts tiesvedības dokumentos, kāpēc joprojām ir jāiet uz tiesu?

Tāpēc, ka esmu partijas „Zelta rītausma” deputāts. Tiesai tikai iesniegts pierādījums – ierakstīta telefonsaruna, kurā bijušais ministru prezidents Antonis Samaras nodod instrukcijas, ka trīs partijas deputāti, kuri liecinās, neskatoties ne uz ko, ir jānosūta uz cietumu. Citā valstī ministru prezidents būtu nonācis cietumā, jo tāda rīcība ir nelegāla.

Vai noklausīties telefonsarunas ir legāli?

Tā nav mana saruna ar jums. Premjerministra pavēles Augstākajai tiesai par to, kādi lēmumi viņiem ir jāpieņem, ir vairāk nekā nelegāli. To, ka mēs tiekam politiski tiesāti, pierāda fakts, ka dokumenti par trīs deputātu nosūtīšanu uz cietumu tika parakstīti trīs dienas pirms viņu liecību sniegšanas. Es liecināju 10.janvārī, bet dokuments par manu apcietināšanu ir parakstīts 7.janvārī (http://www.xryshaygh.com/enimerosi/view/ntokoumento-fwtia-me-entolh-samara-oi-profulakiseis). „Zelta rītausma” deputāts Hristos Pappas tika turēts ieslodzījumā 18 mēnešus tāpēc, ka viņam mājās bija grāmata, ko parakstījis Grieķijas militārās huntas biedrs – viņa tēva draugs. 

Tiesai esot iesniegtas vairāk nekā 100 dažādas lietas par partijas „Zelta rītausma” noziegumiem.

No tām tiesa akceptēja tikai sešas vai septiņas.

Ēģptiešu zvejniekus pārstāvošais advokāts Tanassis Kampagiannis norādīja, ka cietušajiem nav līdzekļu, lai algotu aizstāvību, tāpēc viņus pārstāv apmēram 15 brīvprātīgie, kamēr nacistu organizācijai ir aptuveni 100 labi apmaksātu advokātu.

Ieteiktu Kampagiannim būt ļoti uzmanīgam par to, ko viņš saka. Daži no viņa partneriem, ja ne viņš pats, aizstāvēja galēji labisko teroristu organizāciju „17.novembris” (17N) , kas Grieķijā noslepkavoja 29 cilvēkus, un viņam vēl ir drosme brūķēt lielu muti, saucot „Zelta rītausmu” par kriminālu organizāciju. Kā viņš var zināt, cik daudz maksājam saviem advokātiem? Man ir trīs advokāti, bet divi no viņiem par savu darbu nesaņem ne centa. Nezinu par pārējiem partijas biedriem. Man nav iespēju samaksāt visiem trim. Varu atļauties maksāt tikai vienam, un ar visu to varbūt līdz gada beigām man būs bankrots. Kampagiannis uztraucies, ka apsūdzētajiem daudz advokātu! Cik ir apsūdzēto? 

Sešdesmit deviņi.

Tad, viņaprāt, cik advokātus vajadzētu? Divus? Trīs?

Kāds bija jūsu laiks cietumā?

Tam biju emocionāli sagatavojies, jo zināju, ka mani nosūtīs uz cietumu, vienalga, ko teikšu. Cietums ir kaut kas tāds, ko nevienam nenovēlu piedzīvot, tomēr man bija brīvs laiks, ko veltīt sev. Daudz lasīju, spēlēju basketbolu, gulēju. Nedzīvoju kopā ar noziedzniekiem, bet ar partijas deputātiem.

Kad zini, ka esi cietumā bez vainas, tas tracina, ir grūti pieņemt, tomēr tajā pašā laikā esmu gandarīts, ka tiku šim grūtajam posmam pāri, un tas mani nesagrāva. Es nepadevos, paliku uzticīgs savai pārliecībai un par to lepojos. Ja kāds man saka, ka es taču esmu bijis cietumā, tad atbildu, ka par to nekaunos, jo nevienu nenogalināju un nepārdevu narkotikas, bet tiku apcietināts savu ideju dēļ.

Kā uz notikušo reaģēja jūsu vecāki?

Mani vecāki ir stipri cilvēki, jo piedzima Krievijā un bija politiskie bēgļi. Tā kā viņi dzīvo Salonikos, apciemoja mani cietumā tikai divas vai trīs reizes. Gandrīz katru dienu runājāmies pa telefonu. Viņi mani atbalstīja un ne tikai, saņēmu atbalstu arī no saviem draugiem, partijas biedriem un... kaķa (smejas). Domāju, ka šī attieksme mūsu oponentus padarīja trakus, jo viņi cerēja, ka šis tiesas process mūs pilnībā iznīcinās.

Kas finansē partiju?

Mēs paši. Deputāti un atbalstītāji.

Kāds no ārzemēm?

Grieķi, kuri dzīvo ārzemēs, arī ziedo naudu.

Labi, tad uzdošu vēl konkrētāku jautājumu. Vai ir taisnība, ka partiju finansē Krievija?

Visa nauda, ko saņēmusi „Zelta rītausma”,  ir legāla. Partijas bankas konti tika pārbaudīti, un rezultātā tika paziņots, ka tā nav nevienam parādā un visa nauda ir saņemta legāli. Ir bijušas publikācijas presē, ka esmu braucis uz Krieviju un personīgi saņēmis no krieviem 5000 rubļus.

Vai tā ir taisnība?

Manā bankas kontā ir aptuveni 3000 eiro, neesmu nekādu naudu no Krievijas saņēmis.

Vai jūs devāties uz Krieviju divas reizes?

Jā.

Kāpēc?

Mani uzaicināja. Pirmo reizi saņēmu uzaicinājumu piedalīties forumā, ko organizēja patriotiska nacionālistu partija. Tas notika 2013.gada novembrī, un Krievijā uzturējos trīs dienas. Pēc tam 2014.gadā mani uzaicināja Maskavas Valsts universitātes profesors filozofs un politologs Aleksandrs Dugins, tad Krievijā uzturējos piecas dienas.

Kāpēc tad Samaras nesaņem tādus ielūgumus?

Nav nekāda iemesla viņu aicināt, jo Samaras atbalsta Amerikas politiku. Nepārprotiet mani - neesmu pret Amerikas valsti, bet gan pret politiku, kas ir pret grieķu interesēm.

„Zelta rītausma” ir ļoti agresīva imigrantu jautājumos. Jūs saucat viņus par tarakāniem un parazītiem.

Runājot par imigrāciju, par tarakāniem nesaucam cilvēkus, kuri legāli dzīvo un strādā citā valstī. Mēs domājam tādus deģenerātus kā, piemēram, vīrieti no  Bulgārijas, kurš nogalināja savu četrgadīgo meitu, sacirta viņu gabalos, izvārīja un izbaroja suņiem. Es pat īstenībā nevaru atrast vārdus, lai aprakstītu šādus cilvēkus. Tarakāns šajā gadījumā būtu ļoti pieklājīgi teikts. Tādus var saukt tikai par necilvēkiem un monstriem. Kā ir iespējams kādam izdarīt kaut ko tādu?! Dieva dēļ!

Parazīti ir cilvēki, kuri dzīvo Grieķijā un izvaro, nogalina citus piecu eiro dēļ un pārdod narkotikas skolās. Parazīti ir tie nelegālie imigranti, kuri pirms diviem gadiem videokameras dēļ nogalināja vīrieti, kad viņš devās uz stāvlaukumu pēc mašīnas, lai vestu savu sievu uz dzemdību namu. Izrādās, ka tādu faktu pieminēšana ir rasisms! Izrādās, ka grieķi, kuri vēlas sevi pasargāt, ir rasisti! Mūsu valstī ir divi miljoni nelegālo imigrantu, kuri ir gatavi uzsākt reliģisku karu Allaha vārdā vai arī izjūt nepatiku pret grieķiem, it kā grieķi būtu vainojami viņu nabadzībā. Tie pārgudrie imigrantu mīļotāji nedzīvo ar viņiem vienā rajonā Atēnu centrā, bet gan pilsētas ziemeļu rajonos, bagātu un turīgu cilvēku mājās, tāpēc viņi tik droši un brīvi var runāt par labajiem imigrantiem. Lai iet un padzīvo kopā ar desmit pakistāniešiem vienā dzīvoklī! Lai rāda piemēru! Lai pieņem darbā savos uzņēmumos, bet tas netiks darīts, jo patiesībā viņi nelegālos imigrantus ienīst.

Man ir vienalga, kādā krāsā ir cilvēka āda. Viņš var būt melns, sarkans, zaļš un dzeltens. Ja viņš ir piedienīgs cilvēks un respektē valsti, kurā dzīvo, viņš tiek cienīts. „Zelta rītausma” uzskata, ka nav   atbalstāma situācija, ka kāda ģimene no Centrālās Āfrikas laiviņā ceļo uz Eiropu un pa ceļam noslīkst vai kaut kur strādā kā vergi. Tas nav humāni. Tāda verdzība tiek praktizēta no demokrātu, nevis „Zelta rītausmas” puses. Imigrācija nav tikai Grieķijas, bet ir visas Eiropas problēma.

Νākamā tiesas procesa sēde pēc tam, kad 15.maijā organizācijas „Fēniksa projekts” dalībnieki, iemetot zālē ūdens pudeles, radīja haosu un nekārtības, pārcelta uz 4.jūniju. Neskatoties uz prokuroru, advokātu un Koridallos rajona, kurā atrodas cietums, iedzīvotāju protestiem, tiesas sēdes vieta mainīta netiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti