EK: Terminālis palīdzēs Lietuvai integrēties ES gāzes tirgū

Lietuva saņēmusi oficiālu vēstuli ar apliecinājumu, ka Eiropas Komisija (EK) valsts palīdzību sašķidrinātās gāzes termināļa (SGT) projekta īstenošanai Klaipēdas ostā 448 miljonu eiro (315 miljonu latu) apmērā ir atzinusi par konkurenci nekropļojošu un norādījusi, ka tas palīdzēs Lietuvai integrēties Eiropas Savienības (ES) gāzes tirgū.

"Palīdzība mazinās Lietuvas atkarību no viena gāzes piegāžu avota un veicinās piegāžu drošumu. Dažādojot gāzes piegādes avotus, terminālis arī veicinās konkurenci starp gāzes piegādātājiem, kas būs izdevīga patērētājiem," EK paziņojumā citēts konkurences komisāra Joakima Almunjas teiktais.

EK izvērtēja dažādus valsts finansējuma elementus SGT būvniecībai, kuras izmaksas pašreizējās cenās tiek lēstas 448 miljoni eiro.

SGT Klaipēdas ostā īstenotājs valstij piederošais naftas produktu pārkraušanas termināļu operators "Klaipedos nafta" informēja, ka   EK izvērtēja SGT projekta finansiālos aspektus, peldošās gāzes glabātavas un regazifikācijas iekārtas (FRSU) nomu un iespējas iegādāties kuģi pēc nomas laika beigām, tā finansēšanas modeli, projektu regulējošās tiesību normas un citus aspektus.

Lietuvas valsts SGT projektam izsniedz valsts garantiju EIB aizdevuma saņemšanai, kā arī gāzes tarifā ir iekļautas tā izmaksas un ir pienākums iepirkt 540 miljonus kubikmetru gāzes gadā caur   SGT, kā arī tam ir jānomā piestātnes vietā Klaipēdas ostā.

EK vērtējumu gatavoja pusotru gadu.

"Lēmums pavērs ceļu tūlītējam Eiropas Investīciju bankas (EIB) aizdevuma izmantojumam un ļaus mums attīstīt termināļa darbību, kā plānots," "Klaipedos nafta" ģenerāldirektors Roks Masjulis otrdien paziņoja.

Jūlija beigās "Klaipedos nafta" un EIB parakstīja līgumu par līdz 87 miljoniem eiro (61 miljonam latu) liela kredīta piešķiršanu, lai šos līdzekļus izmantotu   SGT projektam Klaipēdas ostā.

EK slēdziens bija nepieciešams, lai valsts kontrolētais uzņēmums varētu saņemt aizdevumu.

Lietuva  ir sākusi sava SGT   būvniecību Klaipēdā, paziņojot, ka varēs uzņemties reģionāli nozīmīgu lomu un piegādāt dabasgāzi arī pārējām Baltijas valstīm. Lietuva  plāno līdz 2014.gada beigām uzbūvēt   SGT  ar gada jaudu 2‒3 miljardi kubikmetru dabasgāzes.

Projekta īstenošanai "Klaipedos nafta" izmanto savus līdzekļus, naudu no gāzes patērētāju veiktajiem līdzmaksājumiem SGT  finansēšanai, kā arī aizņēmuma līdzekļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti