EK rosina algas padarīt atklātākas, lai izgaismotu sieviešu diskrimināciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Atšķirība darba samaksā starp vīriešiem un sievietēm Eiropā pašlaik veido 14%, un šis rādītājs mainās ārkārtīgi lēni. Tādēļ Eiropas Komisija (EK) ir nākusi klajā ar priekšlikumu padarīt darba samaksu atklātāku, lai darbinieki un pārējā sabiedrība varētu redzēt, vai vīrieši un sievietes saņem līdzīgu samaksu par līdzīgu darbu. Tiek plānots, ka darba devējiem tiks arī aizliegts prasīt par darbinieka algu iepriekšējā darbā, lai nevairotu stereotipus.

ES rosina algas padarīt atklātākas, lai izgaismotu sieviešu diskrimināciju
00:00 / 04:09
Lejuplādēt

Atšķirībām darba samaksā starp vīriešiem un sievietēm ir daudz dažādu iemeslu. Viens no tiem ir saistīts ar to, ka sievietes saņem mazāku algu par līdzīgu darbu, sacīja Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietniece Vera Jourova.

„Mēs nevaram turpināt izlikties, ka algu plaisa starp dzimumiem rodas tikai no tā, ka sievietes izvēlās audzināt bērnus, nevis veidot karjeru, ka viņas dod priekšroku zemāk apmaksātajām profesijām, vai ka viņas vienkārši ir mazāk ieinteresētas kāpt pa karjeras kāpnēm. Iemesli ir dziļāki,” atzina Jourova.

Vairākās Eiropas valstīs jau pastāv pienākums publiski ziņot par atšķirībām samaksā starp dzimumiem.

Britu raidsabiedrības BBC piemērs skaidri parāda, ka sievietes, kas vada populārus raidījumus, saņem ievērojami mazāk nekā vīrieši.

Arī tad, kad redaktora amatā vīrieti nomaina sieviete, viņai tiek piedāvāts ievērojami zemāks atalgojums.

Šo jautājumu izcelšana gaismā palīdz tos risināt. Tādēļ Eiropas Komisija vēlas padarīt darba samaksu caurskatāmāku. Jaunajā priekšlikumā tiek rosināts skaidri noteikt, ka jau darba sludinājumā vai pirms darba intervijas būs jānorāda aptuvenā alga. Tāpat uzņēmumiem ar vairāk nekā 250 darbiniekiem būs jāziņo par atalgojuma plaisu starp abiem dzimumiem.

„Tas palīdzēs mainīt biznesa kultūru, jo darbinieki jutīs, ka viņi var prasīt vienlīdzīgu attieksmi un darba devēji proaktīvi ziņo par šiem jautājumiem. Lielāka caurskatāmība veicina lielāku dažādību un iekļaujošu vidi. Tas sniedz uzņēmumam priekšrocību talantīgu darbinieku piesaistē, jo šādi kompānija pasaka, ka tā godīgi novērtē savus darbiniekus,” norādīja Eiropas Savienības komisāre vienlīdzības jautājumos Helēna Dalli.

Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta eksperte Jolanta Reingarde uzskata, ka šī ir ļoti laba iniciatīva, jo darba samaksas plaisa ir viens no grūtāk risināmiem jautājumiem:

„Tas ir liels tabu. Piemēram Vācijā galīgi nav pieņemts runāt par savu algu.

Tas ir ļoti nepieņemami. Un, tā kā šis jautājums ir tik liels tabu, šī problēma kļūst apslēpta. Jums varētu rasties sajūta, ka jūs tiekat diskriminēts, bet jums nav pierādījumu. Un tad, kad jūs sākat padziļināti interesēties par šo jautājumu, jūs varat sastapties ar dažādiem šķēršļiem. Tādēļ par diskrimināciju darba samaksas jomā Eiropas Savienībā ir vismazāk tiesas spriedumu. Cilvēki vienkārši nespēj savākt pietiekami daudz pierādījumu.”

Eksperte izcēla ideju pastiprināt tiesībsarga jeb ombuda lomu, jo šādai organizācijai ir vieglāk pieprasīt no darba devējiem informāciju par samaksu, kas var kļūt par pamatu, lai viens vai vairāki darbinieki vērstos tiesā. Vienam cīnīties pret savu darba devēju ir grūtāk.

Tā paša iemesla dēļ vienlīdzīgas samaksas jautājumiem ir jākļūst par daļu no arodbiedrību sarunām ar darba devējiem. Tomēr ar atklātību vien visas problēmas nav iespējams atrisināt, pauda Reingarde: „Jā, jūs ieraudzīsiet, ka cilvēki uzņēmumā pelna atšķirīgas algas, jo vīrieši ir menedžeri, bet sievietes ir sekretāres. Samaksas caurskatāmība to neatrisinās. Ja kāds tiešām vēlas mazināt sabiedrībā pastāvošo samaksas nevienlīdzību, tad ir jādomā arī par ļoti daudziem citiem nevienlīdzības cēloņiem.”

Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta apkopotā statistika parāda, ka koronavīrusa pandēmija ir smagāk ietekmējusi sieviešu nodarbinātību. Aizvadītais gads ir likvidējis lielu daļu progresa, kas lēni panākts gadu desmitiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti