EK publiskos priekšlikumus par brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV

Eiropas Komisija (EK) paziņojusi, ka publiskos savus priekšlikumus sarunās ar Amerikas Savienotajām Valstīm par brīvās tirdzniecības līgumu. 

Briseles sagatavotie juridiskie teksti tiks publicēti tajās sadaļās, kur pušu priekšlikumi jau ir noformulēti un sarunas pavirzījušas salīdzinoši tālu. Pārējie teksti sabiedrībai tiek solīti vēlāk.

Šis solis ir daļa no Eiropas Komisijas mēģinājuma padarīt sarunas ar ASV atklātākas, jo tieši par slepenību līdz šim saņemti lielākie pārmetumi.

Sarunas starp Eiropas Savienību (ES) un ASV par brīvās tirdzniecības līgumu ilgst jau aptuveni pusotru gadu. Un, lai gan Brisele nemitīgi apgalvo, ka šīs ir visatklātākās tirdzniecības sarunas, kas jebkad ir notikušas, kritika par pārlieku lielu slepenību nerimst.

Jaunā Eiropas Komisija, kuras pilnvaras sākās novembrī, solīja nodrošināt lielāku atklātību. Lai to mēģinātu panākt, tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma trešdien paziņoja, ka Eiropas puse publicēs savus juridiskos tekstus astoņās sadaļās, kur priekšlikumi jau ir noformulēti.

„Esmu pārliecināta, ka mums ir skaidri jāparāda sabiedrībai, kas ir šajā vienošanās tekstā un kā tur nav. Tikai tā ir iespējams pilnvērtīgs dialogs ar sabiedrību par šo brīvās tirdzniecības līgumu,” uzsvēra komisāre.

„Mums ir jāparāda, kādi īsti ir mūsu priekšlikumi, un es ceru, ka tagad cilvēki visā Eiropā varēs ar to iepazīties, lai turpmāk mums būtu veiksmīgas diskusijas,” sacīja Malmstrēma.

Tomēr komisāre Malmstrēma bija spiesta atzīt, ka viņa var publicēt tikai Eiropas puses sagatavotos dokumentus. Tos priekšlikumus, ko iesniedz Vašingtona, viņi nevar padarīt atklātus. Arī līdz šim Brisele ir vairākkārt atsaukusies uz ASV pusi, skaidrojot kādēļ viens vai otrs dokuments nav pieejams plašākai sabiedrībai.

Tirdzniecības komisāre sacīja, ka arī Vašingtonā notiek diskusijas par nepieciešamību pēc lielākas atklātības. Malmstrēma arī piebilda, ka brīvās tirdzniecības līgums esot jautājums, pie kura ir gatavas strādāt abas vadošās Amerikas politiskās partijas.

 „Republikāņi un demokrāti ir teikuši, ka abas partijas ir gatavas strādāt kopā pie šī jautājuma. Republikāņi ir arī solījuši, ka viņi neizmantos šo jautājumu cīņā ar prezidentu Obamu. Viņi sola strādāt ļoti ātri, lai jau pavasarī mums būtu visi nepieciešamie instrumenti līguma pabeigšanai. Ja viss ies labi, tad es ceru, ka jau gada beigās mums būs gatava līguma pamatstruktūra,” sacīja Malmstrēma. 

Eiropas Parlaments apsveica komisijas lēmumu padarīt atklātus savus juridiskos priekšlikumus brīvās tirdzniecības līguma sarunās, norādot, ka tas esot paveikts viņu spiediena rezultātā.

Topošā vienošanās ir izsaukusi milzīgu negācijas vilni Eiropā. Daudziem Eiropā ir bail, ka līdz ar šo līgumu mainīsies patērētāju aizsardzības, pārtikas drošības un daudzi citi standarti. Abu pušu mēģinājumi pārliecināt, ka viņi neko tādu neplāno darīt, līdz šim nav vainagojušies ar lieliem panākumiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti