EK prezidenta Junkera valdības laikā Luksemburga ļāvusi korporācijām «optimizēt» nodokļus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vairāki milzīgi Eiropas uzņēmumi gadu garumā ir maksājuši pavisam minimālus nodokļus, īstenojot dažādas nodokļu samazināšanas shēmas, kas tika oficiāli saskaņotas ar Luksemburgas nodokļu dienestu, liecina apjomīgais žurnālistu pētījums, kas publicēts daudzos Eiropas plašsaziņas līdzekļos.

 

Nodokļu mazināšanas shēmas tika īstenotas laikā, kad jaunais Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers vēl bija Luksemburgas premjers. Tomēr viņa runasvīrs uzsver, ka visi komentāri būtu jāsniedz pašreizējai Luksemburgas valdībai.

Zviedrijas mēbeļu ražotājs “IKEA”, Amerikas datortehnoloģiju milzis “Apple”, “Deutsche Bank” un vēl aptuveni 340 kompānijas ir izmantojušas iespēju gandrīz pilnībā nemaksāt nodokļus, saskaņojot to ar Luksemburgas nodokļu dienestu.

Pētniecisko žurnālistu konsorcijs, kas apvieno žurnālistus un mediju organizācijas no 32 valstīm, ieguva vairāk nekā 500 Luksemburgas nodokļu dienesta sūtītās vēstules uzņēmumiem. Tajos nodokļu iekasētāji apstiprina, ka uzņēmuma piedāvātā nodokļu samazināšanas shēma atbilst likumam.

Līdz ar to vairāku valstu budžetiem ir gājuši garām miljardiem eiro. Un tas viss notika laikā, kad nesen ieceltais Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers vēl bija Luksemburgas premjers. Tomēr viņa preses sekretārs Margaritis Šinass atteicās skaidrot, ko Junkers domā par viņam vislabāk pazīstamās valsts nodokļu politiku.

Vienīgais personiskais komentārs izskanēja tikai tad, kad Šinass tika vaicāts par to, kā viņa priekšnieks uztver informācijas publiskošanu: “Es varu jums teikt, ka Junkera kungs šo visu uztver mierīgi. Zināmos apstākļos es pat varētu teikt “vēsi”, bet šoreiz labāk paliksim pie vārda “mierīgi”.”

Aptuveni 40 minūtes Šinass atkārtoja, ka Junkers tagad ir Eiropas Komisijas priekšsēdētājs. Tādēļ visi komentāri par Luksemburgas nodokļu politiku būtu jāsniedz pašreizējai Luksemburgas valdībai, nevis viņam, lai arī lēmumi tika pieņemti vēl laikā, kad Junkers bija premjers.

Šinass vien piebilda, ka šis gadījums neesot nekas jauns un valstis bieži piedāvā uzņēmumiem dažādas nodokļu atlaides, lai tos pievilinātu atvērt birojus savā teritorijā. Svarīgākais esot, lai netiktu pārkāpti konkurences nosacījumi. Pašreiz komisijā notiek padziļināta izmeklēšana par vairāku valstu nodokļu politiku. Luksemburga ir šo valstu sarakstā, un izmeklēšanu vada dāņu komisāre Margrete Vestagere, sacīja Junkera preses sekretārs.

“Pašreizējo padziļināto izmeklēšanu, ko iepriekšējās komisijas laikā iesāka komisārs Almunja, tagad ir pārņēmusi komisāre Vestagere. Komisāre Vestagere un mūsu speciālisti Konkurences ģenerāldirektorātā veic savu darbu. Un tie, kam būs jāsniedz atbildes, pilnīgi visas atbildes, ir Luksemburgas lielhercogistes kompetentās iestādes,” uzsvēra Šinass.

Tomēr šie atklājumi met ēnu uz Junkeru un viņa spējām cīnīties ar izvairīšanos no nodokļu nomaksas un līdzsvarotu nodokļu politiku Eiropā. Komentētāji Eiropas dienvidos arī norāda, ka ierindas cilvēkiem zūd motivācija maksāt nodokļus un samierināties ar uzspiestajiem taupības pasākumiem, ja viņi redz, ka lielie koncerni var nemaksāt nodokļus gandrīz nemaz.

Eiropas Parlamenta deputāti ir aicinājuši sasaukt īpašu sēdi, lai uzklausītu, kas Junkeram par šo ir sakāms. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti