EK piedāvā ieviest vienotus kritērijus ceļošanas ierobežojumu noteikšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Komisija (EK) piedāvā izveidot vienotu pieeju ceļošanas ierobežojumu noteikšanai bloka teritorijā. Pašreiz noteikumi un prasības katrā dalībvalstī atšķiras. Tādēļ ceļotājiem mēdz būt grūti saprast, kas viņiem būtu jādara pirms vai pēc ierašanās ārzemēs vai dzimtenē. Turklāt EK iesaka pašizolāciju pārsvarā aizstāt ar iebraucēju testēšanu.

EK piedāvā ieviest vienotus kritērijus ceļošanas ierobežojumu noteikšanai
00:00 / 02:45
Lejuplādēt
Veidlapas, testi, pašizolācija – visi šie vārdi tagad ir aktuāli ikvienam, kurš vēlas ceļot no vienas Eiropas valsts uz citu. Prasības visur atšķiras. Piemēram, Beļģijā pašizolācijā ir jāpavada divas nedēļas, Nīderlandē tikai 10 dienas, bet Vācijā tagad diskutē, ka pietiktu arī ar piecām.

 

EK vēlas šos noteikumus padarīt skaidrāk saprotamus. Tādēļ tā piedāvā izveidot karti, kurā Eiropas valstis tiktu iekrāsotas zaļā, oranžā, sarkanā un pelēkā krāsā.

Zaļās būtu drošās valstis, ceļotājiem no kurām vajadzētu ļaut brīvi pārvietoties. Iebraucējiem no oranžajām zonām būtu ieteicams veikt testu vai kādu laiku palikt mājās. Un tikai ceļotājiem no sarkanajām teritorijām būtu obligāti jāievēro ierobežojumus.

EK priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena uzskata, ka šāda sistēma būtu vieglāk saprotama.

"Mēs uzskatām, ka nevienam Eiropas pilsonim nebūtu jāliedz iebraukšana citā Eiropas Savienības valstī. Tā vietā mēs iesakām valstīm izmantot testēšanu vai karantīnu. Turklāt priekšroka būtu jādod testēšanai, lai cilvēkiem būtu vieglāk pārvietoties. Un arī šajā jomā noteikumiem, kas attiecās uz dažādām zonām, ir jābūt nepārprotamiem," teica EK vadītāja.

Turklāt Brisele piedāvā par pilnīgi drošām atzīt krietni lielāku valstu skaitu, nekā to pašlaik dara Latvijas valdība.

Komisijas priekšlikumā par zaļo zonu tiek noteiktas valstis, kur uz 100 000 iedzīvotāju divu nedēļu laikā ir konstatēti ne vairāk kā 25 infekcijas gadījumi. Latvijā šis rādītājs pašlaik ir noteikts 16.

Tāpat tiek piedāvāts ņemt vērā testēšanas mērogus.

EK uzskata, ka ierobežojumi būtu jānosaka nevis pa valstīm, bet gan par reģioniem. Turklāt starp brīdi, kad kāda teritorija tiek iekļauta oranžajā vai sarkanajā sarakstā un šī lēmuma stāšanos spēkā, būtu jābūt vismaz pāris dienām, lai cilvēki varētu mainīt savus ceļošanas plānus.

Būtu jānosaka arī izņēmumi cilvēkiem, kuri brauc svarīgās darba darīšanās, norīkotajiem darbiniekiem un pārrobežu projektos strādājošajiem, kā arī žurnālistiem, kuri veic savus pienākumus.

Pagaidām tas ir tikai ierosinājums un ir sagaidāms, ka dalībvalstīm vienoties par to būs diezgan sarežģīti, jo dažādos Eiropas nostūros atšķiras ne tikai vīrusa izplatības apmēri, bet arī sabiedrības noskaņojums.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti